MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten rodzaj trądziku to większe zagrożenie złośliwym czerniakiem skóry. A także cukrzycą, chorobami serca czy stawów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Należy do nich pojawienie się nadwrażliwości skóry twarzy i jej rumienienie się pod wpływem podwyższonej temperatury czy alkoholu
Należy do nich pojawienie się nadwrażliwości skóry twarzy i jej rumienienie się pod wpływem podwyższonej temperatury czy alkoholu akz/123RF
Takie zmiany na skórze to nie tylko problem kosmetyczny. Jak się okazuje, występowanie trądziku różowatego może zwiększać ryzyko rozwoju wielu innych chorób, ale największe zagrożenie dotyczy czerniaka złośliwego.

Spis treści

Co to jest trądzik różowaty i jakie wywołuje objawy?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która przeważnie powoduje zaczerwienienie i zmiany na obszarach skóry twarzy objętych zmianami, takich jak policzki, nos, broda, czoło.

Najpierw na skórze twarzy pojawiają się poszerzone i popękane naczynka, a następnie grudki i krosty.

Schorzenie najczęściej ujawnia się u kobiet w wieku 30-50 lat, choć w wielu przypadkach rozwija się bez względu na płeć i wiek.

Jak sugerują globalne dane, na rozwój tej choroby bardziej podatne niż inni są osoby pochodzenia celtyckiego oraz jasnoskórzy mieszkańcy północnych krajów Europy. Widać to po wskaźniku występowania trądziku różowatego, który wynosi w ich przypadku 5-10 procent w porównaniu do 1-7 proc. populacji ogólnej.

Schorzenie wciąż nie zostało dobrze poznane, choć po raz pierwszy opisano je pod koniec czternastego wieku, a możliwe, że już w 200. roku przed naszą erą. O podobnym problemie wspominał grecki poeta Teokryt z Syrakuz.

Od czego robi się trądzik różowaty?

Proponowano już wiele możliwych mechanizmów rozwoju trądziku różowatego, w których udział bierze m.in. promieniowanie ultrafioletowe, palenie tytoniu, picie alkoholu, gorąco, wysiłek fizyczny, stres psychologiczny, a przede wszystkim czynniki genetyczne. Nigdy jednak nie zostały one do końca potwierdzone.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Występowanie objawów trądziku różowatego powiązano ponadto z zakażenia skóry nużeńcem, który jest roztoczem z rodzaju Demodex, a dokładniej z bakterią Bacillus oleronius, która żyje w jego organizmie. Jednak stosowane w tym przypadku doustne antybiotyki zapewniały jedynie chwilową ulgę. Obecnie demodekozę leczy się antybiotykami stosowanymi na skórę, a terapia musi trwać wiele miesięcy i nie gwarantuje, że nie trzeba będzie jej powtarzać.

Tymczasem trądzik różowaty nie jest tylko defektem kosmetycznym, o czym świadczą badania, w których powiązano go z problemami takimi, jak nieswoiste zapalenie jelit (należą do nich wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna, a także choroby autoimmunologiczne, choroba wieńcowa i inne przewlekłe problemy zapalne. Chroniczny stan zapalny może być też czynnikiem rozwoju innych schorzeń, w tym nowotworów.

W swojej pracy opisanej w „Scientific Reports” naukowcy niemieccy sprawdzili, jak trądzik różowaty wpływa na występowanie chorób współistniejących. Do tego celu wykorzystali dane z międzynarodowej platformy TriNetX, obejmujące dużą grupę w sumie niemal 245 tysięcy osób. Porównano w niej też występowanie powikłań trądziku różowatego w różnych grupach etnicznych, takich jak kaukaska, czarna, azjatycka, alaskańska i z wysp pacyficznych.

Co ważne, w przypadku osób z białą skórą (typ kaukaski) wykazano znacząco zwiększone zagrożenie rozwojem czerniaka, czego nie odnotowano w grupie Azjatów. Różnice w występowaniu choroby w tych grupach mogą być przyczyną, dla której wcześniejsze badania ogólne prowadziły do sprzecznych wyników.

Czerniak złośliwy i choroby u pacjentów z trądzikiem różowatym

Złośliwy czerniak to jedna z najbardziej zabójczych i agresywnych form raka skóry. Chociaż czerniaki stanowi tylko 4 proc. globalnej liczby zachorowań na raka skóry, te złośliwe odpowiadają za ponad 50 procent zgonów spowodowanych przez raki skóry.

Ten najczęstszy podtyp raka skóry na świecie występuje coraz powszechniej, dlatego kluczowe jest wskazanie najbardziej zagrożonych grup ludzi.

W przypadku osób z trądzikiem różowatym ryzyko rozwoju neoplazm skórnych było aż 6 razy większe niż u tych, którzy nie mieli tego problemu. U tych pacjentów zwiększone było nie tylko ryzyko rozwoju raka skóry nie będącego czerniakiem (5,55 razy), ale również czerniaka złośliwego (4,48 razy). Wyższa była też śmiertelność pacjentów nowotworowych z trądzikiem różowatym – ryzyko zgonu prawie 3,3 razy większe.

Dodatkowo u pacjentów z trądzikiem różowatym diagnozowano schorzenia takie, jak:

  • zaburzenia widzenia – 4,8 razy częściej,

  • choroby metaboliczne – 3,17 razy częściej,

  • cukrzyca typu 2 – 1,62 razy częściej,

  • problemy ze stawami – 4,16 razy częściej

  • choroby naczyniowe – 2,19 razy częściej,

  • choroby serca – ok. 1,65 razy częściej.

Choć konieczne są dalsze prace nad zidentyfikowaniem przyczyn i konsekwencji trądziku różowatego, wyniki badania wskazują na ważną kwestię. Osoby z tym schorzeniem skórnym powinny szczególnie zadbać o profilaktykę wymienionych chorób za pomocą odpowiedniego stylu życia i regularnych badań. W przypadku raka skóry to unikanie opalania i codzienne stosowanie kosmetyków z filtrem SPF, a także coroczne oględziny zmian przez specjalistę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten rodzaj trądziku to większe zagrożenie złośliwym czerniakiem skóry. A także cukrzycą, chorobami serca czy stawów - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny