MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pfizer stanie przed sądem. Szczepionka na COVID-19 nie była skuteczna? Firma ukrywała skutki uboczne i świadomie wprowadzała w błąd

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do sądu wpłyną pozew przeciwko firmie Pfizer. Stan Kansas zarzuca koncernowi ukrywanie prawdy na temat skutków ubocznych szczepionki przeciwko COVID-19. Zarzuty dotyczą też fałszowania informacji o skuteczności szczepienia. Masz NOP? Możesz uzyskać rekompensatę za wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Spis treści

Pfizer pozwany do sądu z zarzutami wprowadzania w błąd

Amerykański stan Kansas w poniedziałek (17 czerwca br.) złożył pozew w Sądzie Rejonowym hrabstwa Thomas przeciwko firmie Pfizer. W pozwie zarzuca on firmie farmaceutycznej wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 poprzez ukrywanie ryzyka i składanie fałszywych oświadczeń na temat jej skuteczności.

Pfizer ukrywał skutki uboczne szczepionki przeciwko COVID-19 i świadomie wprowadzała pacjentów w błąd – zarzuca firmie amerykański stan Kansas.
Pfizer ukrywał skutki uboczne szczepionki przeciwko COVID-19 i świadomie wprowadzała pacjentów w błąd – zarzuca firmie amerykański stan Kansas. freepik.com

Pfizer wygłosił wiele wprowadzających w błąd oświadczeń w celu oszukania opinii publicznej w sprawie swojej szczepionki w czasie, gdy Amerykanie potrzebowali prawdy – powiedział dla Reuters Kris Kobach, prokurator generalny stanu Kansas.

Stan Kansas domaga się od nowojorskiego potentata bliżej nieokreślonego odszkodowania pieniężnego.

Kłamstwa w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19

Przedstawione w pozwie zarzuty dotyczą wprowadzania opinii publicznej w błąd i ukrywania skutków ubocznych szczepionki przeciwko COVID-19.

Podkreślono, że wkrótce po wprowadzeniu szczepionki na rynek na początku 2021 r. firma Pfizer ukrywała dowody na to, że zastrzyk miał związek z powikłaniami ciąży, w tym poronieniem. Firma początkowo nie informowała także o występowaniu poważnych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) takich jak zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia.

Kansas zarzuca Pfizerowi także kłamstwo w związku z twierdzeniem firmy, że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana wspólnie z niemieckim partnerem BioNTech dla pierwotnego szczepu wirusa zachowała wysoką skuteczność przeciwko zmutowanym wariantom i zapobiegała nie tylko chorobie, ale także jej przenoszeniu.

Dopiero kilka miesięcy później, w czerwcu 2021 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dodała na etykiecie szczepionki ostrzeżenie dotyczące zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Poinformowała też, że działania niepożądane są rzadkie i najczęściej występują u dorastających chłopców i młodych mężczyzn.

Natomiast przegląd 21 badań przeprowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych w 2023 r. wykazał, że szczepionki przeciwko COVID-19 nie są powiązane z poronieniami.

Pfizer odpiera zarzuty. „Uratowaliśmy życie milionów osób”

Firma Pfizer w oświadczeniu w tej sprawie odpiera zarzuty. Stwierdziła, że pozew jest bezzasadny.

Jesteśmy dumni, że opracowaliśmy szczepionkę przeciwko COVID-19 w rekordowym czasie w środku globalnej pandemii i uratowaliśmy życie niezliczonej liczby osób. Oświadczenia firmy Pfizer na temat szczepionki przeciwko COVID-19 były dokładne i oparte na podstawach naukowych – stwierdziła firma Pfizer w oświadczeniu, dodając, że uważa, że ​​pozew jest bezpodstawny.

Podobny pozew przeciwko firmie Pfizer złożył w listopadzie zeszłego roku prokurator generalny Teksasu Ken Paxton, sprawa pozostaje w toku. Pfizer również nazwał tę sprawę bezzasadną.

Prokurator generalny stanu Kansas Kris Kobach powiedział, że w śledztwie w sprawie szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer współpracowano z innymi stanami. Oczekuje więc, że wkrótce do sądu wpłyną kolejne podobne pozwy przeciwko koncernowi.

Czym jest NOP? Zgłoś wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych

NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny, to pogorszenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Często jest ono chwilowe i ma łagodny przebieg. Lekarz ma obowiązek zgłosić wystąpienie NOP u pacjenta do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Najczęściej po podaniu szczepionki występuje podwyższona temperatura ciała, oraz zaczerwienienie i ból w miejscu wkłucia. Te objawy zwykle znikają samoistnie po krótkim czasie. Inne NOP to:

  • wysypka,

  • kaszel,

  • biegunka,

  • dreszcze,

  • osłabienie,

  • złe samopoczucie.

W przypadku wystąpienia ciężkiego lub poważnego NOP, z powodu którego pacjent trafi do szpitala ma on możliwość uzyskania świadczenia kompensacyjnego wypłacanego z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych bez udziału sądów.

Jak informuje serwis gov.pl w Polsce:

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18 781 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15 625 miało charakter łagodny – zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pfizer stanie przed sądem. Szczepionka na COVID-19 nie była skuteczna? Firma ukrywała skutki uboczne i świadomie wprowadzała w błąd - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny