MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lawendowy park kieszonkowy na TBS-ach. Prezydent Białegostoku zapowiedział działania poprawiające estetykę korzystania z zielonej oazy.

OPRAC.: wal
Prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział w parku lawendowym działania zmierzające do poprawy estetyki korzystania z tego miejsca. Razem z nim w konferencji uczestniczyła radna Joanna Misiuk
Prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział w parku lawendowym działania zmierzające do poprawy estetyki korzystania z tego miejsca. Razem z nim w konferencji uczestniczyła radna Joanna Misiuk Adam Ludwiczak/UM Białystok
Wyczyszczone ławki i leżaki, uprzątnięte z trawników i ścieżek połamane przez wichurę gałęzie. Tak prezentował się wczoraj lawendowy park kieszonkowy na TBS-ach. Podczas odwiedzin zielonej oazy prezydent Tadeusz Truskolaski przyznał, że jest trudna kohabitacja z przyrodą ze względu na liczbę drzew i ptaków. Zapowiedział jednak działania zmierzające do korzystania w sposób estetyczny z parku.

Będą specjalne żagle, które mam nadzieję spowoduję, że ptaki będą troszeczkę w innym miejscu a nie tam, gdzie ławki - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski podczas poniedziałkowej konferencji w parku.

Było to nawiązanie do naszej niedzielnej informacji, że dobę przez wizytą prezydenta najnowszy park kieszonkowy nie zachęcał do przebywania w nim. Mimo cienia i ochłody. jakie dawał przed palącym słońcem. Wszystko przez zanieczyszczone ptasimi odchodami ławki i leżaki. Ponadto po piątkowej burzy na trawnikach i ścieżkach leżały połamane gałęzie. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy w niedzielne przedpołudnie, podkreślali, że park choć jest bardzo potrzebny, to jednak w obecnym stanie zniechęcał do przebywania w nim.

- No tak to już jest, że z jednej strony piękna przyroda, z drugiej negatywne skutki, które pojawiły się w ostatnich dniach - podkreślał Tadeusz Truskolaski.

Park lawendowy na Bacieczkach. W poniedziałek 1 lipca

Inicjatywą powstania parku wyszła radna Joanna Misiuk, a inspiracją była "Lawendowa dziewczynka", czyli Olga Teleszewska, która uczestniczyła w konferencji prezydenta wraz ze swoją mamą Bożeną. Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że miasto będzie dbało o park podejmując działania poprawiające estetykę przebywania w nim.

- Skoro Ola jest symbolem tego miejsca, to musi ono funkcjonować. Prawda Olu? - zwrócił się do "lawendowej dziewczynki" prezydent. = Nie może być tak, że ludzie będą narzekali.

Z kolei wiceprezydent Eliza Cybulko zaapelowała do mieszkańców, by dbali o park.

O lawendę, nie zabierajcie jej do domu. Niech zostanie na miejscu. I zapraszam - mówiła zastępczyni prezydenta nadzorująca gospodarkę komunalną.

Bo też lawenda jest głównym akcentem miniparku. Zajmuje 0n powierzchnię ok. 1500 metrów kwad. Powstał przy ul. H. Kołłątaja i KEN na niewielkim, specjalnie zaprojektowanym obszarze. Dominuje w nim roślinność z kwiatami w kolorach niebieskim, fioletowym i białym. Z kolei rabata lawendowa ma wabić owady zapylające.

Są to alejki o nawierzchni gliniasto-żwirowej, dostosowane do potrzeb osób z ruchową niepełnosprawnością. W pobliżu znajduje się sad z tablicami informacyjnymi pełniącymi funkcję edukacyjną. W nasadzenia zostały wkomponowane ławki, huśtawki, leżaki. Elementem parku jest też ogród deszczowy wykorzystujący zasoby wody opadowej.

Inwestycja, wraz z roczną pielęgnacją zieleni, kosztowała 824,1 tys. zł, z czego 472,2 tys. zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W Białymstoku jest też park kieszonkowy przy ul. Parkowej, park deszczowy przy ul. Andersa i park botaniczny (motyli) przy ul. Transportowej.

-

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny