Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łapy: u nas zwyciężyła PiS

Julita Januszkiewicz
Najgorzej w naszym regionie wypadła gmina Poświętne, gdzie w lokalach wyborczych pojawiło się zaledwie 498 na 2999 uprawnionych do głosowania.
Najgorzej w naszym regionie wypadła gmina Poświętne, gdzie w lokalach wyborczych pojawiło się zaledwie 498 na 2999 uprawnionych do głosowania. Fot. sxc.hu
W gminie Łapy i sąsiednich zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało rekordową liczbę głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska.

W ubiegłą niedzielę odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce charakteryzowały się one dosyć niską frekwencją. Łącznie, w całym kraju zagłosowało 24, 53 proc. wyborców.

Natomiast w naszym okręgu wyborczym (woj. podlaskie i warmińsko- mazurskie) do urn poszło zaledwie 20,3 proc. uprawnionych. Z kolei w całym Podlasiu zagłosowało 21,67 proc. wyborców.

Wybory spokojne. Frekwencja taka sobie...

Jeśli przeanalizujemy wyborczą frekwencję w naszym regionie, to okaże się, że też nie jest ona zbyt wysoka. I tak, do udziału w wyborach do Europarlamentu w gminie Łapy było uprawnionych 18,5 tysiąca osób. Ale brało w nich udział tylko 4458 łapian, czyli 24,01 proc.

Podobnie sytuacja wygląda w sąsiednich gminach. W Surażu na 1645 uprawnionych w niedzielnym głosowaniu uczestniczyło 443 wyborców. Łącznie frekwencja wyniosła tu 30 proc.

- To dosyć znaczny wynik. W porównaniu z innymi gminami wypadliśmy całkiem wysoko - zapewnia sekretarz gminy Suraż.

Z kolei w Turośni Kościelnej ma prawo głosować 4266 mieszkańców. Ale 7 czerwca do urn poszło 1099 osób. Frekwencja wyniosła 25,76 proc. Natomiast w gminie Sokoły zagłosowało 24, 97 proc. mieszkańców.

Najgorzej w naszym regionie wypadła gmina Poświętne, gdzie w lokalach wyborczych pojawiło się zaledwie 498 na 2999 uprawnionych do głosowania. - Bo w naszej gminie nie mamy polityki - uważa wójt Witold Łapiński.

U nas zwyciężyła PiS

W całym kraju wybory wygrała PO. I ta partia również odniosła zwycięstwo w naszym okręgu wyborczym. Ostatecznie poparło ją 38,31 proc. wyborców, zaś PiS - 29,20 proc. osób.

Nasz okręg w PE będą reprezentowali Krzysztof Lisek z PO i Jacek Kurski z PiS. Pierwszy zdobył 66.685 głosów, zaś drugi 62.929.

Ale w powiecie białostockim jest całkiem inaczej. 43,43 proc. wyborców chciało, by barwy regionu w Strasburgu i Brukseli reprezentowali deputowani z Prawa i Sprawiedliwości.

Rekord padł w gminie Poświętne, gdzie poparło ją 66,8 proc. W gminach Łapy , Suraż, Turośń Kościelna i Sokoły - PiS też cieszył się ogromnym zaufaniem.

PO na drugim miejscu

W powiecie białostockim PO też miała swych zwolenników. Poparło ją bowiem 32, 02 proc. wyborców.

Najwięcej głosów otrzymała w gminie Turośń Kościelna. Tu zaufało jej 27,66 proc. wyborców. Z kolei w gminie Łapy dostała 23,79 proc. głosów. Za to najsłabiej wypadła w gminie Sokoły i Poświętne. W pierwszej na tę partię zagłosowało zaledwie 8 proc. mieszkańców, zaś w drugiej tylko 9 proc.

Ugrupowanie Donalda Tuska nie znalazło też zbyt wielu zwolenników w gminie Suraż.

W naszym rejonie najwięcej głosów zdobyli Jacek Kurski i Krzysztof Jurgiel (obydwaj Prawo i Sprawiedliwość) oraz Tadeusz Arłukowicz i Krzysztof Lisek (obydwaj z Platformy Obywatelskiej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny