Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2014: Armia wzywa

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Wczoraj Adam Aleksandrowicz, białostocki maturzysta stanął przed komisją wojskową. Dostał kategorię D, co oznacza, że nie jest zdolny do służby wojskowej. Ale chłopak się tym nie przejął. – Nie chcę iść do wojska, po zdaniu matury zamierzam studiować – zapewniał Adam.
Wczoraj Adam Aleksandrowicz, białostocki maturzysta stanął przed komisją wojskową. Dostał kategorię D, co oznacza, że nie jest zdolny do służby wojskowej. Ale chłopak się tym nie przejął. – Nie chcę iść do wojska, po zdaniu matury zamierzam studiować – zapewniał Adam. Anatol Chomicz
Blisko 10 tysięcy osób z Podlasia stanie przed komisjami lekarskimi. W poniedziałek ruszyła obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Różni się od poboru tym, że po niej nie ma obowiązku odbycia służby wojskowej. Potrwa do 30 kwietnia.

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1995 roku. Zostaną też na nią wezwani panowie urodzeni w latach 1990-1994, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

- Dotyczy to osób, które w poprzednich latach nie stawiały się do kwalifikacji, a także tych, których komisje uznały za czasowo niezdolne do służby wojskowej - wyjaśnia mjr Mariusz Zawadzki, oficer prasowy Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Białymstoku.

Szacuje się, że przed komisjami lekarskimi w całym województwie stanie ok. 10 tys. osób. Natomiast z obszaru administrowanego przez białostocką WKU (Białystok, powiaty: białostocki, sokólski i moniecki) ma się stawić ok. 4,3 tys. osób.

Wezwane zostaną także panie urodzone w latach 1990-1995 oraz te, które w roku szkolnym 2013/2014 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Mieszkańcy Białegostoku staną przed komisją, która bada w Klubie Osiedlowym Millenium, ul. Mazowiecka 39D, a z powiatu białostockiego w MDK przy ul. Warszawskiej 79 A. - Od sześciu lat nie ma obowiązkowej służby wojskowej - tłumaczy Mariusz Zawadzki.

Chętni, jeśli kuszą ich kamasze, mogą się sami zgłosić na zawodowych żołnierzy. - Wśród młodych ludzi jest duże zainteresowanie. Kieruje ich stabilność pracy zawodowej, chęć przeżycia przygody. No i zapewne zarobki - zauważa oficer prasowy.

Szeregowy zawodowy może liczyć na 2,5 tys. zł brutto pensji. Pierwszy kontrakt trwa 18 miesięcy.
Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji, powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają); aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy; dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny