Nasza Loteria

Książnica Podlaska podsumowała 2019 rok. Kupiła 23 031 woluminów, czytelnicy wypożyczyli 1 051 411 książek (zdjęcia)

(dor)
Książnica Podlaska zakupiła w 2019 roku cenne materiały i dokumenty za łączną kwotę 41 tys. zł
Książnica Podlaska zakupiła w 2019 roku cenne materiały i dokumenty za łączną kwotę 41 tys. zł Bogumiła Maleszewska-Oksztol
Książnica Podlaska w 2019 roku kupiła 23 031 woluminów za ponad pół miliona złotych. Czytelnicy we wszystkich oddziałach wypożyczyli ponad milion książek.

Wśród najważniejszych zakupów znalazło się pierwsze wydanie „Pieśni nabożnych” Franciszka Karpińskiego z 1792 roku.

- To bardzo ważne, że dzieła wydrukowane w drukarni ojców bazylianów w Supraślu, autorstwa Franciszka Karpińskiego, związanego z Białymstokiem poprzez wizyty na dworze Izabeli Branickiej, wróciły do naszego regionu – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

W 2019 roku Dział Zbiorów Specjalnych wzbogacił się o 56 woluminów wartych w sumie41 tys. zł. Oprócz "Pieśni nabożnych" Książnica kupiła ., wydawnictwa związane z Elizą Orzeszkową, prace Marii Konopnickiej, pierwsze wydanie jednego z najważniejszych dzieł w dorobku Zygmunta Glogera „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” z 1900 r. czy pierwsze wydanie opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki z 1865 r.

W 2019 r. wypożyczono w sumie (wypożyczenia na zewnątrz i na miejscu) 1 051 411 woluminów, czyli o 50 257 więcej niż w 2018 r. Stale zwiększa się zainteresowanie cyfrowymi zasobami - w 2019 r. 176 974 razy wyświetlono publikacje pochodzące z zasobów Książnicy Podlaskiej, a dostępne w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej. Użytkownicy Książnicy Podlaskiej mieli też dostęp do serwisu IBUK LIBRA - czytelni e-booków online, Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, a osoby niewidome korzystały z urządzeń do czytania książek (tzw. Czytak) oraz z możliwości wgrania książek na urządzenia własne.

Książnica Podlaska zorganizowała 1669 imprez, promujących książkę i czytelnictwo, w których wzięło udział ok. 38 037 osób. Wśród najważniejszych wydarzeń znalazły się: III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”, białostockie obchody akcji Narodowe Czytanie, projekt czytelniczy „Z książką w podróż muzyczną”, cykl spotkań autorskich „Środy literackie”, Noc Bibliotek, Noc Muzeów.

Książnica Podlaska to nie tylko biblioteka, ale też instytucja kultury promująca lokalnych twórców, których prace oraz zbiory prezentowane są w Galerii Parter. W 2019 r. przestrzeni wystawienniczej Książnicy można było oglądać wystawy, takie jak: „7 grzechów głównych” Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej, „Poza” Waldemara Kwiatkowskiego, „Tożsamość” Emilii Gręziak, „Lektury czterech pokoleń. Wystawa książek i czasopism dziecięcych od początku XX wieku” przygotowana przez Ewę Cywińską.

Do zbiorów Książnicy Podlaskiej trafiły też: maszyna do pisania oraz materiały, należące do Wiesława Kazaneckiego – białostockiego poety, patrona Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku, przekazane bibliotece przez wdowę po poecie – Halinę Kazanecką.

Liczba użytkowników wzrosła o 2 379 do poziomu 46 825 osób na koniec 2019 r. O 26 375 wzrosła też liczba odwiedzin w siedzibie głównej i filiach Książnicy – w ubiegłym roku liczba odwiedzin ogółem w agendach udostępniania wyniosła 451 216.

Pracownicy Książnicy Podlaskiej promowali czytelnictwo oraz twórczość regionalnych autorów także poza murami biblioteki m. in. koordynując białostockie obchody akcji Narodowe Czytanie, odwiedzając placówki oświatowe i instytucje kultury w Białymstoku i regionie podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizując takie akcje jak „Książka na majówkę”, uczestnicząc w imprezach plenerowych i festynach rodzinnych na terenie Białegostoku i województwa podlaskiego.

Książnica Podlaska aktywnie uczestniczyła także w życiu kulturalnym i naukowym miasta oraz regionu, organizując i współorganizując konferencje naukowe oraz wydarzenia, gromadzące miłośników literatury (m. in. zorganizowana we współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku II Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Zygmunt Gloger. Pisarz, myśliciel, uczony” – Naukowe i literackie światy Zygmunta Glogera. Piśmiennictwo-Historia-Etnografia-Język-Ethos ziemiański, gala wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, współorganizowana z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana, spotkania z cyklu Przystanek Historia, współorganizowany z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej).

Książnica Podlaska stara się również dbać o środowisko bibliotekarzy, organizując różnego rodzaju spotkania, warsztaty i szkolenia dla tej grupy zawodowej (m. in. Konferencja Bibliotek Publicznych Województwa Podlaskiego, obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Dnia Bibliotekarza, połączone z uroczystością wręczenia Nagrody Srebrnej Róży i przyznanie tytułu Bibliotekarza Roku województwa podlaskiego).

W 2019 r. Książnica Podlaska kontynuowała akcję promocji polskiej literatury za naszą wschodnią granicą, docierając z książkami do środowisk polonijnych na Białorusi, Litwie i Łotwie. We współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" zorganizowała spotkanie znanego pisarza Grzegorza Kasdepkego z polskimi dziećmi z Grodna – podopiecznymi Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.
W grudniu 2019 r. Książnica Podlaska przekazała Annie Kietlińskiej - szefowej Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, około 300 książek, dla uczniów Szkoły Społecznej im. Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.
Książnica Podlaska nawiązała także współpracę z Lietuvos Aklųjų Biblioteka (Litewską biblioteką dla niewidomych) w Wilnie. W ramach współpracy zostało wysłanych 15 książek mówionych, polskojęzycznych, zdigitalizowanych w Dziale Zbiorów Specjalnych.

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny