Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska. Pochwalono się najcenniejszymi zakupami antykwarycznymi (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
W Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyła się prezentacja tegorocznych zakupów antykwarycznych. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w 2019 r. zakupiła na aukcjach antykwarycznych 56 woluminów na kwotę 41 tys. zł. Są to książki i dokumenty dotyczące naszego regionu.
W Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyła się prezentacja tegorocznych zakupów antykwarycznych. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w 2019 r. zakupiła na aukcjach antykwarycznych 56 woluminów na kwotę 41 tys. zł. Są to książki i dokumenty dotyczące naszego regionu. Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
56 woluminów na kwotę 41 tys. zł. zakupiła w tym roku na aukcjach antykwarycznych Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Są to cenne i wartościowe książki i dokumenty dotyczące naszego regionu. W środę pochwalono się nimi.

Naszą misją jako instytucji kultury jest gromadzenie publikacji i dokumentów, związanych z naszym regionem, dlatego śledzimy aukcje antykwaryczne, starając się takie obiekty pozyskiwać - mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. – 41 tys. zł wobec kwoty ponad 500 tys. zł, jakie wydajemy w skali roku na książki, wygląda dość niepozornie, ale te zakupy są bezcenne z perspektywy historyków, literaturoznawców czy badaczy kultury regionu. To dla nich niezwykle cenne źródła informacji.

Najcenniejszym nabytkiem są "Pieśni nabożne" Franciszka Karpińskiego, wydrukowane w drukarni ojców Bazylianów w Supraślu w 1792 roku. Zawierają m.in. bardzo znaną kolędę polską „Bóg się rodzi” („Pieśń o Narodzeniu Pańskim”), która powstała podczas pobytu poety na dworze Branickich w Białymstoku. Są też „Dzieła Franciszka Karpińskiego” wydane w Krakowie w 1862 roku.

Kolejne interesujące nabytki to wydawnictwa związane z Elizą Orzeszkową, a wśród nich "Upominek” wydany w 1893 roku. To książka zbiorowa na cześć Elizy Orzeszkowej.

- To księga pamiątkowa ofiarowana Elizie Orzeszkowej z okazji 25-lecia twórczości literackiej. Księga zawiera teksty najwybitniejszych polskich poetów, pisarzy, publicystów, naukowców i historyków działających w drugiej połowie XIX wieku. Wśród autorów znajdują się m.in.: Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Zygmunt Gloger, Wojciech Gerson, Henryk Sienkiewicz. Przy każdym tekście dołączony portret autora - mówi Justyna Sawczuk, rzecznik prasowy Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

Księgozbiór wzbogacił się również o „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” Zygmunta Glogera z 1900 roku. To pierwsze wydanie jednego z najważniejszych dzieł w dorobku Zygmunta Glogera, znakomitego polskiego etnografa, historyka, archeologa. Jest to najpiękniejsza książka polska poświęcona kalendarzowi dawnych obrzędów, zwyczajów i świąt ludowych, a także szlacheckich i mieszczańskich.

Książnica Podlaska zakupiła m.in. „Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki. To pierwsze wydanie najsłynniejszej opery, której premiera odbyła się 28 września 1865 r. w Operze Warszawskiej.

Książnica Podlaska zakupiła nowe druki regionalne

Książnica Podlaska. Nowe starodruki powiększyły zbiory. Prop...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny