Krypno, Choroszcz i Brańsk wzięły najwięcej

Maryla Pawlak-Żalikowska
Chcemy korzystać z nowych dotacji, głównie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi Marek Stankiewicz, wójt gminy Krypno.
Chcemy korzystać z nowych dotacji, głównie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi Marek Stankiewicz, wójt gminy Krypno.
Udostępnij:
Gmina Krypno, Choroszcz i Brańsk zajęły (odpowiednio) pierwsze, drugie i trzecie miejsce w konkursie na najaktywniejszą gminę realizującą projekty w ramach Zintegr

owanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 w województwie podlaskim.Urząd wojewódzki podsumował wykorzystanie dotacji z programów unijnych na lata 2004-2006.

 

Walczyli najskuteczniej

Wyróżnienia z tym związane zostały przedstawicielom gmin wręczone wczoraj na podsumowaniu ZPORR w urzędzie wojewódzkim. Oceniana była nie tylko wysokość wsparcia uzyskanego przez gminę (w przeliczeniu  na jednego mieszkańca), ale i liczba oraz różnorodność zrealizowanych projektów. Zwycięska gmina Krypno, licząca blisko 4 tysiące mieszkańców, zrealizowała dwa projekty: jednym był remont budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z udziałem 238 tysięcy złotych dofinansowania. A drugim ogromna inwestycja obejmująca 25 km kanalizacji ściekowej, z siedmioma przepompowniami ścieków, gdzie ze ZPORR spłynęły blisko 4 mln złotych dotacji. Odbierając nagrodę wójt gminy Krypno Marek Stankiewicz podkreślił rolę swojego poprzednika, Andrzeja Zdanowicza: Bo to za niego zbieram dziś zaszczyty - mówił. I apelował do władz wojewódzkich o zapewnienie gminom taniego kredytu na inwestycje.

Z kolei Jerzy Ułanowicz, burmistrz Choroszczy, podczas błyskotliwej prezentacji swojej gminy (zaczętej od Branickiego a skończonej na popartym rankingami stwierdzeniu „Jesteśmy najlepszą gminą w woj,. podlaskim”) przypomniał wczoraj, że   ich udziałem stało się 9,6 mln złotych  dotacji ze ZPORR. Mająca 5,5 tysiąca mieszkańców gmina wykorzystała je na 5 projektów wartych prawie dwa razy tyle. Dotyczyły zarówno dróg, jak i przebudowy ciepłowni miejskiej (na gaz i biomasę) czy stacji uzdatniania wody.

Natomiast Daniel Bańkowski, burmistrz Brańska, gminy  liczącej 6 tys. 700 mieszkańców, nawiązał do faktu, że to jedna z najbiedniejszych gmin w Polsce (24. od końca). Dla niej liczy się każda możliwość wsparcia inwestycji. Dotacje ze ZPORR wykorzystała na poziomie 1 mln 34 tysięcy zł. Poszły m.in. na rozbudowę szkoły podstawowej w Domanowie i sieć wodociągową z przyłączami w Kolonii Koszewo.

 

Poszło 418 milionów Z wczorajszego podsumowania ZPORR wynika, że w naszym województwie doszło do zawarcia 574 umów o dotacje z unijnych funduszy strukturalnych na lata 2004-2006. Według najaktualniejszych danych wydano  na ich realizacje 418 mln złotych (województwo miało 110 mln euro). Z tych umów 180 zostało zawartych poprzez urząd wojewódzki, 282 przez urząd marszałkowski a 112 przez Wojewódzki Urzad Pracy. Dzięki temu zbudowano lub zmodernizowano m.in. 218 km dróg, 41 km ścieżek rowerowych, 477 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, 18 oczyszczalni i stacji uzdatniania wody. Wyremontowane zostało i wyposażone z tych pieniędzy 17 szkół i uczelni. Zmodernizowano 9 szpitali i kupiono do nich 218 sztuk nowego sprzętu. Za ponad 4 mln złotych przeprowadzono renowacje kamienic w centrum Łomży . Z ponad 2 mln zł skorzystały na ten cel Suwałki, a na ulice na białostockich Bacieczkach poszło kolejne 5,8 mln zł.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie