Krasnogruda: Polska prezydencja UE 2011. Przyjedzie Komorowski, Grybauskaite, Van Rompuy

Marta Gawina
Bronisław Komorowski przyjedzie do Krasnogrudy koło Sejn
Bronisław Komorowski przyjedzie do Krasnogrudy koło Sejn Anatol Chomicz
30 czerwca prezydenci Polski, Litwy i Unii Europejskiej przyjadą do Krasnogrudy koło Sejn. Tutaj Polska będzie obchodzić wigilię swojej prezydencji w Unii Europejskiej. - To wielkie wyróżnienie - mówi Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka Pogranicze.

Od 1 lipca nasz kraj będzie przewodniczył Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejnych sześć miesięcy Polska stanie się gospodarzem większości unijnych wydarzeń. Wszystko rozpocznie się w województwie podlaskim - w Krasnogrudzie przy granicy polsko-litewskiej.

30 czerwca w dworku rodziny Miłoszów spotkają się prezydenci Polski, Litwy i Unii Europejskiej. Przyjadą też filozofowie, artyści i poeci: m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig, Tomas Venclova.

- W tym dniu będziemy uczestnikami trzech bardzo ważnych wydarzeń. To wigilia polskiej prezydencji w Unii, setna rocznica urodzin Czesława Miłosza oraz otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu pod patronatem poety - wymienia Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka Pogranicze, który przygotowuje uroczystości w Krasnogrudzie.

To miejsce wybrał Narodowy Instytut Audiowizualny. To on odpowiada między innymi za kulturalne wydarzenia w czasie unijnej prezydencji. Spotkanie w Krasnogudzie, pod hasłem Europejska Agora, zostało już wpisane do oficjalnego programu naszego przewodnictwa w UE. Patronatem objęło go UNESCO.

Będą debatować o wspólnocie

Uczestnicy spotkania w Podlaskiem będą m.in. debatować o wspólnocie w zróżnicowanej kulturowo Europie.

- Ważnych wydarzeń w czasie polskiej prezydencji będzie zaledwie kilka i to głównie w miastach zachodniej Polski. Dlatego spotkanie w Krasnogrudzie będzie unikalnym wydarzeniem na wschód od Wisły. To wielkie wyróżnienie dla naszego regionu - nie ma wątpliwości Krzysztof Czyżewski.
Podkreśla, że nie bez znaczenia jest tu postać Czesława Miłosza, którego rok właśnie obchodzimy.

- Moim zdaniem, jest on patronem rozumienia Europy w duchu integracji - dodaje szef Pogranicza.
Unikalne będzie też Międzynarodowe Centrum Dialogu, które zostanie otwarte przy okazji prezydencji. To tutaj mają być prowadzone działania związane z wielokulturowością: warsztaty artystyczne, kursy, stypendia.

Białostockie akcenty

Do obchodów polskiej prezydencji w UE włączają się białostockie instytucje kulturalne. W Galerii Arsenał obejrzymy wystawę "Podróż na Wschód". Monika Szewczyk, szefowa galerii, będzie kuratorem artystycznego projektu w Brukseli. Natomiast Białostocki Teatr Lalek w czterech europejskich stolicach wystawi spektakle.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

11 dni trwała praca nad pracą magistra historii ,przy współpracy teścia z ub dziadzi .

j
jamajka

pewnie parę zaliczy ale co z tego, w końcu to tylko człowiek, grunt żeby te parę miesięcy dobrze wykorzystać, chodzić na wydarzenia kulturalne które są przygotowane, wszystko pisze na stronie culture.pl

G
Gość
Od rana na warszawskim lotnisku imienia Fryderyka Chopina gigantyczne kolejki - to efekt awarii ale też dwóch samolotów specjalnych, które wylądowały dziś w Warszawie.

Jak powiedział IAR rzecznik lotniska Przemysław Przybylski podkreśla, że na Okęciu zbiegły się dziś dwie sprawy: awaria systemu taśmociągów transportującego bagaże oddawane przez pasażerów w hali odlotów, dodatkowo na lotnisku wylądowały dwa specjalne samoloty z Izraela. Rzecznik tłumaczy, że loty z Izraela, które przywiozły uczestników "marszu żywych" są odprawiane na specjalnych zasadach, co powoduje większe utrudnienia dla reszty pasażerów.

Dlaczego na specjalnych zasadach? Są niebezpieczni?
G
Gość

Od rana na warszawskim lotnisku imienia Fryderyka Chopina gigantyczne kolejki - to efekt awarii ale też dwóch samolotów specjalnych, które wylądowały dziś w Warszawie.

Jak powiedział IAR rzecznik lotniska Przemysław Przybylski podkreśla, że na Okęciu zbiegły się dziś dwie sprawy: awaria systemu taśmociągów transportującego bagaże oddawane przez pasażerów w hali odlotów, dodatkowo na lotnisku wylądowały dwa specjalne samoloty z Izraela. Rzecznik tłumaczy, że loty z Izraela, które przywiozły uczestników "marszu żywych" są odprawiane na specjalnych zasadach, co powoduje większe utrudnienia dla reszty pasażerów.

G
Gość

zgromadzenie chazarów za Polskie pieniądze.

J
Jas Fasola

cwany lisek Czyżewski wie jak podejść każdą władzę .....i zawsze na wierzchu, na topie....kasa leci strumieniem do jego fundacji,inni moga tylko pomazyć

r
robert

BRONEK DLACZEGO ZNOWU SPOTYKASZ SIĘ Z LIETUVSKĄ FASZYSTKĄ ? DLACZEGO NIE BRONISZ INTERESU POLSKI I POLAKÓW ?
Polacy na wileńszczyźnie są AUTOCHTONAMI, rodzimą ludnością tych ziem kolonizatorami i przybyszami są Lietuvisi lub mowolitwini przybyli z północy po 1945 r. Do tego czasu było ich tam …do 2 % a i dziś poza samym miastem Wilnem stanowią mniejszość. Litwa historyczna to było państwo wielonarodowe oparte na słowiansko-polskiej większości a jego podstawą terytorialną były w większości tereny dzisiaj znane jako Białoruś. Obecna Lietuva to państwo bałtyjskie z zasady dążące do MONOETNICZNOŚCI i ASYMILSCJI mniejszości wypierające się wszelkich związków z Rzeczpospolitą a słowiańszczyzną w szczególności. Poczytajcie jak wygląda prawdziwy państwowy SZOWNIZM :
Problemy Polaków na wileńszczyźnie, a także w Kownie i Laudzie są wielorakie w tym także majątkowe :
- problem ziemi którą zabrało ZSRR w 1945 a teraz "zwraca" się ją nie właścicielom lub ich spadkobiercom ( Polakom ) a kolonistom z głębi Lietuvy. Odbywa to się na podstawie ustawy o przeniesieniach kuriozum która nie ma odpowiednika w żadnym z cywilizowanych państw. Polega ona na tym ze jeśli ktoś miał np. 4 ha ziemi V klasy to może otrzymać np. 2 ha działkę III klasy ( bo ziemia teoretycznie lepsza ) w arbitralnie wyznaczonym przez lietuvską administracje terenie. Szwindel polega na tym że Polacy mieli ziemię w Wilnie ( stolica ) i okolicach a jeśli dostają zwroty to w praktycznie wymarłych rejonach na granicy z Łotwą. Ich ziemie przejmują koloniści wmacniający żywioł lietuvski na wileńszczyźnie. Aby oddać analogię to tak jakby ktoś miał 4 ha ziemi w Łomiankach pod Warszawą a zamiast niej dostał 2 ha "lepszego" gruntu w upadłym PGR w Zachodnio - Pomorskim. Różnica w cenie kilkusetkrotna i tak to mniej więcej wygląda w stosunku do naszych rodaków, rdzennych mieszkańców wileńszczyzny.
- szkoły polskie maja być zlikwidowane a reszta zlituanizowana ( O TO CHODZI W USTAWIE SZKOLNEJ )
- zakaz używania języka polskiego na szyldach, tabliczkach nawet na prywatnych posesjach nawet w rejonach gdzie Polacy stanowią 80 - 90 % ludności. Dotkliwe grzywny w trybie administracyjnym za wywieszenie polskich tabliczek - problem pisowni nazwisk
I tak malutki ledwo 3 milionowy wredny kraik gra nam na nosie od 20 lat, bo traktaty i porozumienia międzynarodowe ds. traktowania mniejszości podpisać musiał ( warunek wejścia do UE ) tylko z realizacją zupełnie sie nie spieszy.

G
Gość
Komorowski zaliczy kilka wpadek :-(

Inni też.
u
ubot

w majty popuściłem ze szczęścia!

G
Gość

To może Bronek zainteresuje się dyskryminacją Polaków i zamykaniem Polskich szkół na Litwie ?

S
Sympatyk SLD

Komorowski zaliczy kilka wpadek :-(

Dodaj ogłoszenie