Koszykówka. Wydarzenia cały czas były pod kontrolą

Żubry Białystok - Stal Stalowa Wola 92:69
Żubry Białystok - Stal Stalowa Wola 92:69 Anatol Chomicz
Koszykówka. Żubry szybko uspokoiły zapędy zawodników Stali Stalowa Wola. Tur nie dał rady Hutnikowi Warszawa

Drugoligowi koszykarze Żubrów Białystok potwierdzili, że będą się liczyć w walce o czołowe miejsca. Drużyna Tomasza Kujawy bez problemów pokonali u siebie groźną Stal Stalowa Wola 92:69 i umocnili się na podium. Nie powiodło się za to Turowi Basket Bielsk Podlaski, który przegrał we własnej hali 73:89 z Hutnikiem Warszawa.

Ekipa ze Stalowej Woli należy do czołowych drugoligowców i przyjechała do Białegostoku z nadzieją na ogranie Żubrów. I bardzo szybko została pozbawiona złudzeń. Goście na początku spotkania mylili się na potęgę, a drużyna Kujawy zdobywała punkt za punktem. W 4. minucie trafił Bartłomiej Wróblewski i było już 15:2 dla naszego zespołu. Tej bezpiecznej przewagi gospodarze tak naprawdę nie stracili już do końcowej syreny.

- Zdarzały się nam słabsze momenty, ale spotkanie cały czas było pod naszą kontrolą - zaznacza trener Kujawa.

W ostatniej kwarcie białostocki szkoleniowiec wpuścił na parkiet młodych zawodników, którzy radzili sobie całkiem dobrze i nawet trochę powiększyli przewagę.

Jeśli do czegoś można się przyczepić w grze Żubrów, to do rzutów wolnych. Nasza drużyna wykorzystała tylko dziewięć prób na 23, czyli miała 39 procent. To żałosna skuteczność i nie powinna mieć miejsca. Ale na usprawiedliwienie naszych koszykarzy przemawia to, że wydarzenia i tak ani moment nie wymknęły się spod kontroli.

Stołeczny Hutnik, który do drugoligowych mocarzy nie należy, wyrósł na pogromcę podlaskich ekip. Koszykarze ze stolicy w szóstej kolejce wygrali niespodziewanie 93:85 w Białymstoku, a teraz zdobyli także Bielsk Podlaski. Podobnie jak w meczu Żubrów, na wyniku w znacznej mierze zaważyła pierwsza kwarta. Tyle że tutaj, kompletnie zawiedli gospodarze.

Zaczęło się co prawda dobrze, bo pierwszą akcję meczu skończył Łukasz Kuczyński, a w czwartej minucie był jeszcze remis 6:6. Potem jednak rozpoczął się festiwal błędów i pudeł w wykonaniu bielszczan, którzy do końca tej odsłony poprawili swój dorobek już tylko o dwa oczka i na kolejną wyszli przegrywając 8:24.

W drugiej i trzeciej kwarcie trwało mozolne odrabianie strat przez gospodarzy. W28. minucie Kuczyński przeprowadził akcję dwa plus jeden i było tylko 51:53. Wydawało się, że za moment ekipa Kamila Zakrzewskiego wyjdzie na prowadzenie.

Niestety, jeszcze przed końcem trzeciej kwarty stołeczna drużyna zdobyła kilka ważnych oczek, a na początku decydującej ostatniej błyskawicznie odskoczyli bielszczanom. Ci próbowali ratować sytuację trójkami, ale w tym elemencie spisywali się tragicznie, trafiając tylko raz na 20 prób.

Tur przegrał też walkę na deskach, mając 28 zbiórek przy 43 przeciwników.

Wyniki 12. kolejki

Żubry Białystok - Stal Stalowa Wola 92:69 (31:16, 20:22, 23:15, 18:16). Punkty dla Żubrów: Misiewicz - 24, Wróblewski - 16, Zabielski - 14, Szczerbatiuk - 13, Niewiński - 7, Karasewicz - 5, Andruk - 4, Kalinowski - 3, Borowik - 2, Monach - 2, Kamiński - 2, Rećko - 0.

Tur Basket Bielsk Podlaski - Hutnik Warszawa 73:89 (8:24, 21:17, 22:17, 22:31). Punkty dla Tura: Kuczyńsk - 18, Kus - 14, Mateusz Bębeniec - 8, Zielinko - 8, Piesio - 7, Pisarczyk - 6, Marczuk - 4, Milewski - 4, Sienkiewicz - 4, Maciej Bębeniec - 0.

ŁKS AZS UŁ SG Łódź - Sokół Ostrów Mazowiecka 103:90, Syntex Księżak Łowicz - Legia II Warszawa 92:73, AZS UMCS Lublin - Dziki Warszawa 83:81, AZS UJK Kielce - KS Rosa-Sport Radom 90:95.