Konkurs Politechniki Białostockiej. Wygraj indeks na uczelnię (zdjęcia)

OPRAC.:
Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Uczniowie mogą wygrać nagrody pieniężne oraz indeksy na wybrane kierunki studiów pierwszego stopnia Politechniki Białostockiej. Politechnika Białostocka
Politechnika Białostocka organizuje konkurs dla uczniów szkół średnich „Niesamowita maszyna”. Najlepszy zespół wygra pięć tysięcy złotych i indeksy na wybrane wydziały Politechniki Białostockiej. – Najważniejszy jest pomysł oraz kreatywne zastosowanie prostych zasad fizyki – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.

Politechnika Białostocka rozpoczyna czwartą edycję konkursu „Niesamowita Maszyna”. To rywalizacja, w której głównymi nagrodami są indeksy na wybrane kierunki studiów pierwszego stopnia PB oraz nagrody pieniężne. Wystartować mogą uczniowie szkół średnich z całej Polski. Aby wziąć w nim udział, należy stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.

Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką takie jak:

  • Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
  • Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
  • Wydziale Elektrycznym,
  • Wydziale Mechanicznym,
  • Wydziale Inżynierii Zarządzania.

Laureaci drugiego i trzeciego miejsca w konkursie „Niesamowita Maszyna” otrzymają odpowiednio 2 tys. i 1,5 tys. złotych.

Szkoła, w której uczą się zwycięzcy konkursu (warunek: wszyscy członkowie zespołu są uczniami tej samej szkoły) otrzyma 1 tys. zł. Z kolei mentor zwycięskiej drużyny 500 zł.

– Najważniejszy jest pomysł oraz kreatywne zastosowanie prostych zasad fizyki – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk. – Co roku młodzi ludzie z całej Polski zaskakują swoimi konstrukcjami i wkrótce stają się naszymi studentami. Na uczelni mogą rozwijać swoje talenty w licznych kołach naukowych.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konstrukcje można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie gotowej maszyny należy sfilmować i opublikować w serwisie YouTube (clip do 2 minut). Uwaga! W tytule filmu powinna znaleźć się nazwa konkursu, czyli „Niesamowita Maszyna” oraz zwrot identyfikujący projekt; w opisie – krótka charakterystyka reakcji łańcuchowej. Zebrane pod filmem polubienia są elementem oceny konkursowej.

Na budowę maszyny młodzi konstruktorzy mają około miesiąca. Termin nadsyłania zgłoszeń oraz publikacji filmów konkursowych minie 17 maja 2021 r. Kolejne etapy konkursu „Niesamowita Maszyna”, harmonogram, regulamin oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie www.niesamowitamaszyna.pl

Najciekawsze „Niesamowite Maszyny” zmierzą się w czerwcu w finale, który zostanie rozegrany na Politechnice Białostockiej (w zależności od sytuacji epidemicznej w wersji stacjonarnej lub online).

To już czwarta edycja konkursu „Niesamowita Maszyna”

Maszynę, na wzór tej, którą zbudował Rube Goldberg, cztery lata temu skonstruowali studenci, licealiści i pracownicy Politechniki Białostockiej. Projekt okazał się wspaniałą integracyjną zabawą, która uruchomiła kreatywność twórców. Takimi zdolnościami: umiejętnością pracy w grupie i determinacją do rozwiązywania napotykanych problemów, powinni wykazywać się przyszli inżynierowie.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Konstrukcje, które będą tworzyć uczestnicy konkursu „Niesamowita Maszyna”, nie muszą być tak duże i złożone, jak ta, która powstała na uczelni. Maszyny powinny mieścić się na ławce szkolnej.

Konkurs co roku przyciąga młodych, zdolnych studentów. W 2019 roku zdobył on pierwszą nagrodę w rywalizacji Genius Universitatis 2019 na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej. Tegoroczna ogólnopolska rywalizacja odbywa się pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej oraz Stowarzyszenia Mensa Polska.

Harmonogram czwartej edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”:

  • Etap I – do 17 maja 2021 r. nadsyłanie dokumentów zgłoszeniowych oraz publikacja filmów konkursowych na serwisie YouTube
  • Etap II (wewnętrzny) – do 31 maja 2021 r. zamknięcie głosowania na YouTube, wyłonienie max. 10 zespołów, które otrzymają zaproszenie do rundy finałowej
  • Etap III – pierwsza połowa czerwca 2021 r. finał konkursu na Politechnice Białostockiej. Wybór zwycięzców i wręczenie nagród.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie