Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna kamienna głowa w Białymstoku. Rzeźba autorstwa Piotra Pytasza nosi... przyłbicę (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda kamienna głowa, którą można podziwiać na Plantach. Ma przyłbicę.
Tak wygląda kamienna głowa, którą można podziwiać na Plantach. Ma przyłbicę. Wojciech Wojtkielewicz
Na Plantach można podziwiać rzeźbę autorstwa Piotra Pytasza - kamienną głowę z przyłbicą. Artysta swój ślad zostawił już w kilku punktach miasta. Od 28 października jego prace będzie można oglądać również w muzeum archidiecezjalnym przy ul. Warszawskiej 48.

Znak czasu? Można tak powiedzieć - uśmiecha się Piotr Pytasz.

To artysta z Sochoni, którego prace można podziwiać w kilku punktach Białegostoku. Jak pisaliśmy w styczniu, pan Piotr wyrzeźbił ludzkie twarze w kamieniach leżących obok poczty przy ul. Waszyngtona 22 B oraz obok skweru Anny Markowej (od strony ul. Kalinowskiego). Teraz przyszedł czas na Planty. Kamień niedaleko Praczek zyskał nie tylko twarz, ale też... przyłbicę.

Czytaj też: Kamienne głowy w Białymstoku. Mieszkańcom się bardzo podobają (zdjęcia)

- Od 28 października moje prace można będzie oglądać w muzeum archidiecezjalnym przy ul. Warszawskiej 48 - zapowiada Piotr Pytasz.

Kustosz muzeum ks. Zbigniew Gwiazdowski mówi, że z uwagi na pandemię nie odbędzie się wernisaż, jednak prace faktycznie można będzie oglądać.

- Nie tylko zresztą w sali wystawienniczej na parterze, ale też na placu przed wejściem do budynku. Oprócz rzeźb zobaczymy też projekty oraz prace malarskie pana Piotra. Wystawa będzie miała tytuł "W okolicach sacrum" - zaprasza.

Czytaj też: Kamienne głowy. W Puszczy Knyszyńskiej mamy anomalię. Dziwnym trafem znika sztuka wagi superciężkiej

Piotr Pytasz słynie z tego, że swoje prace wykonuje cichaczem wcześnie rano, tak by zaskoczyć przechodniów. - Oprócz rzeźby na Plantach można też oglądać kamień obok Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej przy placu NZS. Nic więcej nie powiem. Każdy może sam znaleźć to miejsce - uśmiecha się.

Tworzenie jednej rzeźby zajmuje mu kilkanaście godzin. W styczniu mówił na naszych łamach, że pozostawianie swoich prac na terenie miasta jest o wiele bezpieczniejsze niż gdzie indziej. W 2018 roku pisaliśmy, że kamienne głowy, które można było oglądać na terenie Puszczy Knyszyńskiej... ktoś ukradł.

Od prawie 10 lat Piotr Pytasz z żoną prowadzi pensjonat w Sochoniach pod Białymstokiem. Mieści się tam też jego firma architektoniczna. Miłość do kamieni zrodziła się na początku poprzedniej dekady.

- Przy pensjonacie jest kawałek lasu. Chciałem go ciekawie zagospodarować. Znalazłem tam różne kamienie. Zacząłem je oglądać, składać w grupy. Wtedy dotarło do mnie, jakie te kamienie są niezwykłe, jakie piękne. Niektóre prawie czarne, zielonkawe, czerwone, żółte, czarno-biało-niebieskawe, nakrapiane, w kolorze ludzkiej skóry, kwarc jest przecież miejscami zupełnie przezroczysty

- mówił dwa lata temu na naszych łamach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny