KOD Podlasie przeciw nacjonalistom. II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych już w niedzielę

(adek)
Tak wyglądał I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych Andrzej Zdanowicz
Komitet Obrony Demokracji Region Podlaskie przeciwko II Hajnowskiemu Marszowi Żołnierzy Wyklętych

- Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 23 lutego 2017 r. uważamy, iż prawo do demonstrowania i wyrażania poglądów nie może być ograniczane, chyba że w sytuacjach absolutnie wyjątkowych. Jednakże uważamy iż forma, czas i miejsce marszu jest nie tyle niestosowna, ale nawet prowokacyjna - pisze zarząd regionalny Komitetu Obrony Demokracji Region Podlaskie.

Chodzi o decyzję sądu drugiej instancji, który zezwolił na organizację pochodu nacjonalistów przez Hajnówkę: II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce odbędzie się. ONR: Z naszej strony będzie spokojnie

W czerwcu 2005 roku IPN zakończył śledztwo dotyczące Romualda Rajsa pseudonim Bury. Prokurator uznał, że jest on winny "zbrodniom przeciwko ludności popełnionym w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym."

- Jaki cel ma upamiętnienie postaci, której zbrodnie na mieszkańcach Białostocczyzny (powiat bielski) zostały potwierdzone przez historyków IPN i określone przez nich jako noszące znamiona ludobójstwa? - pytają podlascy KOD-owcy. - Sposób, w jaki środowiska nacjonalistyczne zamierzają uczcić Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" nie 1 marca, lecz w czasie, kiedy w hajnowskim Soborze Świętej Trójcy odbywać się będzie nabożeństwo o przebaczenie win poprzedzające Wielki Post, jest wyrazem pogardy i braku szacunku wobec miejscowej ludności prawosławnej, wśród której żyją potomkowie ofiar kpt. Romualda Rajsa "Burego".

KOD-owcy dodają, że Polska jest jedna i celebrowanie świąt państwowych nie może prowadzić do podziałów w naszym społeczeństwie.

Marsz nacjonalistów może jeszcze zablokować Antifa, która zapowiedziała kontrmanifestację: Antifa zablokuje II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce? Będzie demonstracja antyfaszystowska

Tymczasem ONR zapewnia, że pochód narodowców ma charakter pokojowy i w żadnym wypadku nie ma zamiaru nikogo prowokować.

Do zarządu regionalnego Komitetu Obrony Demokracji Region Podlaskie należą: Marek Bobowik, Michał Ciereszko, Katarzyna Karaszewska, Karol Krzywiec, Jan Makar, Elwira Śliwińska i Dorota Zerbst.

Wideo

Komentarze 63

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hajnówka
W dniu 01.03.2017 o 07:53, miejscowy napisał:

dobrze powiedziane, cóż to za wyczyn zebrać kiboli żeby sobie pokrzyczeli, co to ma wspólnego z patriotyzmem, każdy jeden pracujący mieszkaniec Hajnówki jest po stokroć większym patriotą, bo nie wyjechał i płaci podatki, a taki mały człowieczek śmie burzyć kilkudziesięcioletni spokój, Hajnówka to zawsze był przykład dla świata współżycia ze sobą różnych wyznań i kultur

Hehe aż sie uśmiałem :
kilkudziesięcioletni spokój, Hajnówka to zawsze był przykład dla świata współżycia ze sobą różnych wyznań i kultur
Co ty bierzesz chłopie.
m
miejscowy

dobrze powiedziane, cóż to za wyczyn zebrać kiboli żeby sobie pokrzyczeli, co to ma wspólnego z patriotyzmem, każdy jeden pracujący mieszkaniec Hajnówki jest po stokroć większym patriotą, bo nie wyjechał i płaci podatki, a taki mały człowieczek śmie burzyć kilkudziesięcioletni spokój, Hajnówka to zawsze był przykład dla świata współżycia ze sobą różnych wyznań i kultur

G
Gość

Brawo Panie Burmistrzu, Barawo Radni!!!  Powiedzieliście stanowcze NIE! "małemu człowieczkowi" z Teremisek, który ściąga do spokojnego miasteczka niepokój, spełnia swoje klaustrofobiczne lęki, leczy kompleksy z lat szkolnych. Wczoraj były tylko wrzaski, widziałam ten marsz, jestem młodą osobą, znalazłam tu sobie pracę , bez czerwieni i znajomości. Wrzeszczy o nowym pokoleniu, pokoleniu jakim? pokoleniu , które już dawno wyjechało z tego kraju, a on sam naściągał tu tragiczny element! Wstydź się przed każdą osoba w tym mieście. Nazywasz nas czerwonymi, chcesz nas mordować sierpem i swoim młotem-weź chłopce ten młot i zacznij pracować dla tego miasta, skoro już jesteś jego mieszkańcem. Nikt nie dał Ci prawa do obywania nas "czerwonymi". PRAWDZIWY PATRIOTA NIE POTRZEBUJE POKLASKU I TŁUMÓW, PRAWDZIWY PATRIOTA MODLI SIĘ  W CISZY I NOSI FLAGE NA SERCU,  a nie jak ty na majtkach i czapkach-WSTYD MI za takich ludzi, wstyd przed Polską!

 
G
Gość

Mordowania dzieci nie usprawiedliwi żaden IPN, żadna Moskwa czy Bruksela. To kwestia moralności.

Ł
Łupaszka
W dniu 26.02.2017 o 18:12, Gość napisał:

@Polak zmień nicka. Nie wolno utożsamiać Polaków z naziolami spod znaku ONR.

Uświadom "gościu" wszystkim, kim jest dzisiejszy Polak patriota? Czy jest to człowiek, który czci poległych w obronie granic, suwerenności i niepodległości RP, czy jest to człowiek, który popiera decyzje płynące z Berlina i Brukseli? Doucz się czym jest nazizm, dowiedz się dlaczego Rais (o ile to on), zrobił to co zrobił. Skoro są ludzie którzy twierdzą, że IPN pomylił się co do "Bolka", to równie dobrze mógł wydać nieprawidłowy osąd co do "Burego".

G
Gość
Dobrze że była troche policjantów bez nich byłaby kpina nie marsz? Nie popisał sie organizator nie popisał.
G
Gość
Jaka żenada, to miał być marsz??? Więcej ludzi przyjeżdża na mecze okręgówki
G
Gość
W dniu 26.02.2017 o 19:24, Ja napisał:

Jaka trasa o czym ty mówisz nie byłeś to nie gadaj. Marsz nie szedł koło Cerkwi ktoś celowo chyba chciał was wprowadzić w błąd.Komuś zależało na podgrzaniu atmosfery.Marsz nie szedł koło Cerkwi

Widać, że z Grajewa.

J
Ja
W dniu 25.02.2017 o 14:03, brandon napisał:

No to powiedz dlaczego taka dziwaczna trasa i godzina tego marszu?? co chcecie przez nią wyrazić i uczcić na tej trasie swojego marszu?? Zdaje się miejsca związane z żołnierzami niezłomnymi są w zupełnie innym kierunku, czy nawet nie wiesz że w Hajnówce jest miejsce do świętowania takich świąt??Tak to kiedyś pochody pierwszomajowe chodziły a chyba nie bardzo ci po drodze z tymi co kiedyś chodzili w tamtych pochodach.

Jaka trasa o czym ty mówisz nie byłeś to nie gadaj. Marsz nie szedł koło Cerkwi ktoś celowo chyba chciał was wprowadzić w błąd.
Komuś zależało na podgrzaniu atmosfery.
Marsz nie szedł koło Cerkwi
G
Gość

@Polak zmień nicka. Nie wolno utożsamiać Polaków z naziolami spod znaku ONR.

P
Polak
Kodomitow należy złapać i wymierzyć baty na plecy zgodnie z procedura majora Hubala.
Zdrajców trzeba traktować zgodnie ze staropolskim zwyczajem.
Precz z KOD!
T
TEN

Jego oddział, nazywany  III Wileńską Brygadą NZW (w sumie 228 żołnierzy), stanowiący największe ugrupowanie NZW na Białostocczyźnie, stoczył wiele walk z grupami operacyjnymi MBP, KBWi MO..

Więc nie pisz że walczył tylko z niemowlakami, a w tej konkretnej akcji przekroczył swoje kompetencje w wykonaniu rozkazu z góry wydanego przez  mjr „Kotwicza” .

Po drugie za konspiracje gineli też polacy a w oddziale  Burego byli też białorusini np: Wiarus i Leśny.

G
Gość
W dniu 25.02.2017 o 22:07, Gość napisał:

Dla Burego i wielu jego kolegów najczęściej po prostu odwalało od tego siedzenia po lasach i kompletnie tracili kontakt z rzeczywistością tym bardziej że docierało do nich że ta ich cała walka okazywała się bez sensu. Przecież IPN dokładnie wybadał, nikt ze spalonych wiosek nie współpracował z żadnymi czerwonym jak to nazywasz ale dla Ciebie to i tak nic nie znaczy.Dlaczego Bury nie walczył z partyjnymi w miastach dlaczego nie walczył z milicją czy wojskiem ludowym, tylko walczył z kobietami, dziećmi i bezbronnymi ludźmi?Ale jak rozumiem nie zaprzeczasz że Bury i jeszcze jego kilku koleżków mordowało ludzi na naszych terenach, A cała ta sprawa została dość jasno i dobrze wyjaśniona przez IPN.Więc pytanie do Ciebie czy innych zwolenników Burego czy naprawdę wśród żołnierzy wyklętych nie ma osób które można z czystym sumieniem wynosić na sztandary? Dlaczego tak mocno się upierasz na faceta który jednym swoim rozkazem dla mnie przekreślił wszystkie swoje dokonania. Jeśli wychwalać Burego równie dobrze można też chwalić Stalina, przecież w końcu wojnę wygrał ale że przy okazji wymordował kilka miliny swoich rodaków to pestka.

Przecież wy, białorusini z tych ziem witaliście armię czerwoną kwiatami, a po "wyzwoleniu" (przed zresztą też) chętnie donosiliście i wykonywaliście jej polecenia.

Najbardziej dobitnie o niechęci do Polaków świadczy wasza dzisiejsza postawa, która nie różni się niczym od ówczesnej.

Stalin był dla was długo Bogiem.

A mówienie, że wymordował kilka milinów swoich rodaków to znaczy, że Polaków nie mordował, czy zaliczasz nas do "jego rodaków" a może siebie do "jego rodaków", co by tłumaczyło wszystko.

Bury nie był kryształowy, a wojennej i powojennej zawierusze takie sytuacje się zdarzały. Gdyby nie kolaboracja ojców i matek tych dzieci, pewnie im by się też nic nie stało. 

G
Gość

Dla Burego i wielu jego kolegów najczęściej po prostu odwalało od tego siedzenia po lasach i kompletnie tracili kontakt z rzeczywistością tym bardziej że docierało do nich że ta ich cała walka okazywała się bez sensu. Przecież IPN dokładnie wybadał, nikt ze spalonych wiosek nie współpracował z żadnymi czerwonym jak to nazywasz ale dla Ciebie to i tak nic nie znaczy.

Dlaczego Bury nie walczył z partyjnymi w miastach dlaczego nie walczył z milicją czy wojskiem ludowym, tylko walczył z kobietami, dziećmi i bezbronnymi ludźmi?

Ale jak rozumiem nie zaprzeczasz że Bury i jeszcze jego kilku koleżków mordowało ludzi na naszych terenach, A cała ta sprawa została dość jasno i dobrze wyjaśniona przez IPN.

Więc pytanie do Ciebie czy innych zwolenników Burego czy naprawdę wśród żołnierzy wyklętych nie ma osób które można z czystym sumieniem wynosić na sztandary? Dlaczego tak mocno się upierasz na faceta który jednym swoim rozkazem dla mnie przekreślił wszystkie swoje dokonania. Jeśli wychwalać Burego równie dobrze można też chwalić Stalina, przecież w końcu wojnę wygrał ale że przy okazji wymordował kilka miliny swoich rodaków to pestka.

G
Gość

hanuczaju etych kadawych

Dodaj ogłoszenie