Koalicja wokół konkursu Technotalent 2017 rośnie w siłę

Maryla Pawlak-Żalikowska
Od prawej: dr hab. Jerzy Halicki, prof UwB, prorektor ds. studenckich, dr Andrzej Małkowski, specjalista Uczelnianego Biura ds. Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii PB cementują uściskiem koalicję wspierającą konkurs Technotalent 2017. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Trzy białostockie uczelnie jednoczą się w tym roku w poszukiwaniu młodych, zdolnych i kreatywnych. Bo talenty potrzebne są w każdej dziedzinie.

- Nie szukamy tylko „ścisłowców” - podkreślała dziś Jolanta Koszelew, prezes Fundacji Technotalenty na konferencji prasowej zapowiadającej czwartą edycję konkursu, którego celem jest znalezienie i wsparcie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski.

I wyjaśniała, że siłą gospodarki jest interdyscyplinarność rodzących się w niej pomysłów, dlatego ogromnym wzmocnieniem znaczenia konkursu jest jego wsparcie przez udział trzech największych uczelni Białegostoku:

  • Uniwersytetu w Białymstoku,
  • Uniwersytetu Medycznego
  • i Politechniki Białostockiej.

Politechnika już w ubiegłym roku zaangażowała się w Technotalent nagradzając Technotalent Politechniki Białostockiej. W tym roku również pozostałe dwie uczelnie wyłowią „swoje” Technotalenty spośród kandydatów do tytułu.

Czytaj też: Technotalent 2016. Talenty do wykorzystania

W rezultacie nagrody i tytuły będą przyznawane w rekordowej liczbie siedmiu kategorii - wspomnianych już trzech pod auspicjami uczelni, a także: Technika, Biznes, Inspiracje 2017 oraz Wyzwanie społeczne. Ta ostatnia kategoria dotyczy rozwiązania związanego z nowoczesną technologią, ale perspektywicznie wpływającego też na zachowania społeczne, edukacyjne, proekologiczne czy kulturowe. Nagrodzenie Wyzwania społecznego stało się możliwe dzięki włączeniu się PKO BP do grona organizatorów Technotalentu 2017. I to właśnie Wojciech Tarasiuk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP podkreślał wczoraj, że: - Idei nie można realizować bez pieniędzy. Warto więc zaznaczyć, że w tym roku w puli nagród konkursowych jest aż 46 tysięcy złotych.

Nawiązując do wprowadzenia przez politechnikę swojej kategorii w ubiegłym roku, Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii PB wyraził zadowolenie, że w ten sposób udało się uczelni poznać ok. 50 projektów. Co prawda większość z nich ma formę jeszcze bardzo zalążkową (jak to nazwał prezes Stypułkowski „powerpoint biznesu” czyli wizualizacji pomysłu w programie Power Point), ale kilka ma ogromny potencjał biznesowy i uczelnia z nimi pracuje.
Tomasz Stypułkowski wyraził tez nadzieję, że w tegorocznej edycji konkursu Technotalent wezmą udział pracownicy naukowi uczelni. Bo mogą.

Czytaj też: BOBOT - Technotalent Politechniki Białostockiej

Technotalent 2017
Celem konkursu jest identyfikacja i wsparcie rozwoju zdolnych uczniów, studentów, doktorantów i absolwentów z Polski północno-wschodniej, w wieku od 18 do 35 lat, którzy realizują lub zrealizowały innowacyjne projekty techniczne lub biznesowe.
Do 18 października zgłaszać mogą się osoby indywidualne lub zespół, wypełniając krótki formularz (niezbędne dokumenty dostępne są na stronie

technotalenty.pl/konkurs2017/

) i udostępniając film lub prezentację swoich projektów.Podstawą kwalifikacji zgłoszonych do konkursu prac będzie wykorzystanie nowoczesnych technologii. Prace konkursowe, czyli filmy i prezentacje ocenią Kapituły Konkursu złożone z przedstawicieli firm, uczelni oraz instytucji wspierających konkurs. Kapituła wyłoni po pięciu finalistów w każdej z kategorii konkursowych a następnie na etapie finałowym - zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody finansowe i specjalne. W czwartej edycji Konkursu Technotalent do wygrania są nagrody finansowe, których łączna wartość wynosi 46 000 zł i oraz nagrody specjalne. Każdy uczestnik konkursu ma szansę na udział w specjalnym programie wsparcia uzdolnionych osób z regionu północno-wschodniej Polski realizowanym przez Fundację Technotalenty firmy partnerskie fundacji.

Opis kategorii:
a) Technika- pomysł lub projekt nowego wynalazku/produktu/usługi, które są nowym rozwiązaniem technicznym związanym z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
b) Biznes – projekt lub pomysł o wysokim potencjale komercjalizacji, w którym wykorzystywana jest nowoczesna technologia.
c) Wyzwanie Społeczne - idea, koncepcja pracy, rozwiązanie związane z nowoczesną technologią, które w perspektywie będzie wpływać pozytywnie na zachowania społeczne, gospodarcze, edukacyjne, proekologiczne, kulturowe i inne.
d) Technotalent Politechniki Białostockiej 2017 - Projekt badawczy realizowany w środowisku uczelni. Konkurs skierowany jest do studentów, absolwentów, doktorantów Politechniki Białostockiej oraz do jej pracowników.
e) Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2017 - Projekt badawczy realizowany w środowisku uczelni. Kategoria skierowana do studentów, absolwentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu w Białymstoku.
f) Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2017 - Projekt badawczy realizowany w środowisku uczelni. Kategoria skierowana do studentów, absolwentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
g) Inspiracje 2017 - Odkrywcze i inspirujące rozwiązania z pogranicza designu, architektury, sztuki i techniki.

Harmonogram konkursu:
12.09. 2017 r. – 18.10.2017 r. Rekrutacja projektów.
02.10. 2017 r. Spotkanie finalistów dotychczasowych edycji Konkursu Technotalent z partnerami fundacji.
04.11. 2017 r. Ogłoszenie listy finalistów
06.11. 2017 r. – 17.11.2017 r. Szkolenia dla Finalistów.
21.11.2017r. Finał Konkursu w kategoriach Technotalent Politechniki Białostockiej 2017, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2017, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2017, Inspiracje 2017.
22.11.2017 r. Drugi dzień finałów w kategoriach Technika, Wyzwania Społeczne, Biznes.
01.12. 2017 r. Gala Finałowa Konkursu.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie