Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BOBOT - Technotalent Politechniki Białostockiej

krk
Studenci PB odpowiedzialni za BOBOT-a
Studenci PB odpowiedzialni za BOBOT-a pb.edu.pl
Robot wspomagający pracę lekarzy i pielęgniarek, będący także "przyjacielem" małego pacjenta - uzyskał tytuł Technotalent Politechniki Białostockiej. Wczoraj, 7 grudnia, studenci Wydziału Mechanicznego i Wydziału Informatyki - twórcy BOBOTA - odebrali czek na 10.000 złotych. To nagroda ufundowana przez Rektora Politechniki Białostockiej w Kategorii Technotalent PB. W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się gala Technotalenty 2016. To trzecia edycja konkursu organizowanego przez Fundację Technotalenty we współpracy z Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej oraz Izbą Przemysłowo - Handlową. Wśród fundatorów głównych nagród znalazł się także Narodowy Bank Polski.

W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się wyodrębnić kategorię Technotalenty PB, ponieważ studenci i absolwenci Politechniki Białostockiej zgłaszają znaczną część projektów - tłumaczyła dr Jolanta Koszelew z Fundacji.

Technotalent 2016. Talenty do wykorzystania

W kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej wpłynęło 48 zgłoszeń. Teraz będziemy mogli przygotować uszyte na miarę wsparcie dla wszystkich zgłoszonych projektów - mówił przed rozdaniem nagród Tomasz Stypułkowski z Instytutu Innowacji i Technologii PB. Nagrodę główną i 10.000 złotych otrzymali twórcy projektu - BOBOT - prawdziwy przyjaciel. To Marcin Żukowski, Dawid Kamieński, Damian Zajko, Kamil Guz. W zespole byli także: Michał Gumowski, Krzysztof Matus i Krzysztof Sadowski. Opiekunami projektu są dr inż. Mirosław Kondratiuk z Wydziału Mechanicznego oraz dr inż. Tomasz Grześ z Wydziału Informatyki. BOBOT to robot o wysokości 140 cm. Wyglądem przypomina dziecko w wieku szkolnym. Jego miejscem "pracy" mają być jest odziały dziecięce w szpitalach. Ma pomagać w pracy personelowi medycznemu - może np. mierzyć temperaturę lub puls. Ma także być "przyjacielem" pacjenta - spełniać funkcję rozrywkową i edukacyjną. Może opowiedzieć bajkę, czy też wyświetlić na swoim brzuchu - ekranie - film, ma też odpowiadać na proste komendy. Robot połączony jest z aplikacją, do której będzie miał dostęp personel medyczny. Inspiracją do stworzenia BOBOTA, była wizyta z łazikiem marsjańskim na oddziale onkologii szpitala dziecięcego. Ten widok uśmiechniętych małych pacjentów sprawił, że postanowiliśmy zrobić coś co nie tylko będzie sprawiało im radość, ale też będzie użyteczne - mówił podczas finału Marcin Żukowski, współtwórca projektu. Studenci za kilka miesięcy chcą przygotować prototyp urządzenia.

W kategorii Technotalenty PB przyznane zostały także dwa wyróżnienia:

- za najbardziej innowacyjne podejście do projektu - HAPTIC FACE - to system haptyczny (dotykowy) do nauki osób niewidomych i słabowidzących. Ma pomóc przełamać problem wykluczenia społecznego. Dzięki aplikacji i przy pomocy tabletu, niewidomi będą mogli (dotykając tabletu) zanalizować mimikę twarzy.

- za największy wkład pracy, który spowodował zbliżenie projektu do realizacji na rynku - SEE ME - to kamizelka dla motocyklistów i rowerzystów z wbudowanym panelem z wyświetlaczem sterowanym z poziomu pojazdu. Bezprzewodowy system umożliwia wyświetlanie kierunkowskazów, światła stop oraz krótkich komunikatów tekstowych oraz graficznych.

Dziekan prof. Andrzej Seweryn otrzymał specjalne podziękowanie za zgłoszenie przez Wydział Mechaniczny największej liczby projektów.

Michał Gumowski, Marcin Żukowski, Dawid Kamieński, Damian Zajko, Kamil Guz - ekipa twórców robota Bobota. Docelowo Bobot, przyjaciel dzieci, ma mieć około 1,4 metra wzrostu.

Technotalent 2016. Talenty do wykorzystania

W pozostałych kategoriach nagrody otrzymali:

Biznes - PhysioToys - interaktywne i nowoczesne zabawki do wielozmysłowej terapii dzieci

Technika - nWatch - zegarek do nauki programowania (uczeń III LO w Białymstoku)

Inspiracje - Specvis - darmowe i otwarte oprogramowanie do badania pola widzenia u ludzi

Najlepszy projekt uczniowski - Daj szansę niepełnosprawnym ruchowo, czyli przystosowanie maszyny do szycia do potrzeb osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych (uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku)

Do trzeciej edycji Konkursu Technotalenty wpłynęło 140 zgłoszeń obejmujących 87 unikatowych projektów przygotowanych przez młodych ludzi: studentów, uczniów i absolwentów. Konkurs trwał od września, a finaliści mieli możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanych szkoleń i warsztatów.

Politechnika Białostocka jest partnerem strategicznym, a Instytut Innowacji i Technologii PB współorganizatorem konkursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny