Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta miejska. Gdy zgubisz e-bilet musisz uzbroić się w cierpliwość

Sylwia Taha [email protected] tel. 85 748 96 57
Wystarczy chwila nieuwagi, by zgubić e-kartę lub paść ofiarą złodzieja. Zablokowanie jej jest niemożliwe w weekend, a na duplikat trzeba czekać. Na szczęście, nie tracimy wykupionego biletu imiennego.
Wystarczy chwila nieuwagi, by zgubić e-kartę lub paść ofiarą złodzieja. Zablokowanie jej jest niemożliwe w weekend, a na duplikat trzeba czekać. Na szczęście, nie tracimy wykupionego biletu imiennego. Wojciech Oksztol
Ani na stronie internetowej Białostockiej Komunikacji Miejskiej, ani na przystankach nie ma informacji, co robić w przypadku blokady karty imiennej. Nie dowiemy się też tego dzwoniąc na infolinię BKM, bo działa ona tylko w dni powszednie. Pasażerom nie zostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i przeczekać do poniedziałku.

- Zagubiłam swoją e-kartę z ważnym biletem miesięcznym w piątek, ale zorientowałam się, że jej nie mam dopiero w sobotę. Pojawił się problem, jak ją zablokować - napisała do nas pani Monika. - Bilet jest ze zdjęciem, moim nazwiskiem, ale co, jeśli ktoś się nim posługuje?

Nasz Czytelniczka na stronie internetowej Białostockiej Komunikacji Miejskiej nie znalazła zakładki odsyłającej do blokowania kart.

- W poradniku "Najczęściej zadawane pytania" nie ma ani słowa, co robić, gdy kartę się zgubi lub zostanie skradziona, a infolinia działa tylko w dni powszednie - pisze pani Monika.

Z prośbą o pomoc zwróciła się do punktu sprzedaży biletów. Od ich pracowników dowiedziała się, że kartę może zablokować tylko w siedzibie BKM, która jest otwarta dopiero w poniedziałek.

- Na Składowej powiedziano mi, że należy to zrobić osobiście, a po zablokowaniu e-karta traci ważność. Nawet, gdyby stara się odnalazła, musiałabym wyrobić nową kartę. Czekałabym na wydanie duplikatu, a wykupiony na ten miesiąc bilet przepadłby - martwi się pani Monika.

Przykra przygoda skończyła się szczęśliwie, bo karta pani Moniki odnalazła się. Taka sytuacja może się jednak przydarzyć każdemu, dlatego zapytaliśmy urzędników, co robić w takim wypadku.

- Bilet imienny może być wykorzystywany tylko przez właściciela. Jeżeli posługuje się nim ktoś inny, to nie ma do tego prawa. W przypadku kontroli taki bilet zostanie zatrzymany, a posługujący się nim otrzyma mandat - zapewnia Bogusław Prokop, dyrektor Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Blokowanie e-karty można zgłosić na Składowej 11 lub telefonicznie. - Przez telefon należy oprócz imienia i nazwiska czy adresu podać hasło wpisane na formularzu wypełnionym podczas odbioru karty.

Zablokowanie karty spowoduje, że po upływie 24-48 godzin podczas próby jej użycia w autobusie, system pokładowy znajdzie ją na tzw. "czarnej liście" - mówi Bogusław Prokop. - Jeżeli karta odnajdzie się, to próba jej użycia w systemie spowoduje jej zablokowanie.

Zgubienie lub kradzież e-karty imiennej nie powoduje utraty prawa do wykupionego przez nas biletu. - Pasażer z biletem imiennym wyrabia duplikat karty, który kosztuje 10 zł. Na tę nową kartę BKM wgrywa stracony bilet. Taka zasada nie obowiązuje jednak w przypadku biletu na okaziciela - podkreśla dyrektor BKM.

Obecnie mogą się pojawić problemy z natychmiastowym wyrobieniem nowej karty. - Gdy wydamy już podstawową pulę ok. 50 tys. kart, będzie to możliwe - obiecuje dyr. Prokop.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny