Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanał przed Galerią Arsenał. Kolejne odkrycie archeologów

(art)
Na razie widać tylko fragment sklepienia dawnego kanału. Krystyna Bieńkowska twierdzi, że w ziemi może kryć się jeszcze więcej ciekawostek.
Na razie widać tylko fragment sklepienia dawnego kanału. Krystyna Bieńkowska twierdzi, że w ziemi może kryć się jeszcze więcej ciekawostek. Wojciech Wojtkielewicz
Po odkryciu na początku czerwca fragmentu muru, który pochodzi prawdopodobnie z czasów sprzed hetmana Branickiego, archeolodzy odkopali teraz przed białostocką Galerią Arsenał kolejne części dawnych budowli.

- Wszystko wskazuje na to, że odkryliśmy fragment kanału ściekowego, który odprowadzał nieczystości z budynku dzisiejszego Arsenału - mówi archeolog Krystyna Bieńkowska, która nadzoruje prace ziemne na dziedzińcu galerii.

Źródła historyczne mówią o tym, że podziemny kanał został tu zbudowany w 1854 roku.

- Jednak odkopany przez nas fragment kanałowego sklepienia składa się cegieł, które zostały wykonane w XVIII wieku. Świadczy o tym m.in. ich wielkość i struktura. Na to, że kanał mógł powstać jeszcze za czasów Branickiego wskazuje też fakt, że mur ma wapienne łączenia, bardzo charakterystyczne dla budownictwa z tamtej epoki - podkreśla Krystyna Bieńkowska.

Już niedługo archeolodzy będą mieli okazję, by rozwiać swe wątpliwości.

Archeolodzy liczą na kolejne odkrycia

Służby konserwatorskie wstrzymały właśnie prace ziemne i nakazały przeprowadzenie tu badań archeologicznych.

- Ich wyniki będą wciągnięte do archiwum i uzupełnią naszą obecną wiedzę na temat Pałacu Branickich i jego otoczenia - twierdzi Jerzy Maciejczuk, starszy inspektor z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Krystyna Bieńkowska podkreśla, że teren dzisiejszego dziedzińca Galerii Arsenał nigdy nie był rozkopywany.

- Kto wie, ile jeszcze ciekawostek kryje ziemia. Zaraz po odkryciu sklepienia kanału, udało nam się odkopać fragment muru, który był prawdopodobnie częścią XVI-wiecznego ogrodzenia. Miałoby ono otaczać budynek, który stał niegdyś w miejscu dzisiejszego Pałacu Branickich - tłumaczy Krystyna Bieńkowska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny