Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Marjański. Niezwykły album o bohaterze walk o Białystok (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
To album o dowódcy I batalionu 1. pułku piechoty Legionów. Marjański otrzymał rozkaz czołowego natarcia na Białystok. O piątej rano uderzył i zdobył to miasto - opowiada Marek Gajewski
To album o dowódcy I batalionu 1. pułku piechoty Legionów. Marjański otrzymał rozkaz czołowego natarcia na Białystok. O piątej rano uderzył i zdobył to miasto - opowiada Marek Gajewski Andrzej Zgiet
Józef Marjański zginął na ulicach miasta od kul mieszkańców sprzyjających bolszewikom. Muzeum Wojska upamiętniło żołnierza. Tuż przed rocznicą bitwy o Białystok wydało książkę.

Biegniemy ulicą Warszawską. Marjański biegnie naprzeciw z rewolwerem w ręku, krzyczy coś. Łomot serii maszynki wstrząsnął ciszą ulicy, a jednocześnie dojrzałem błysk strzału z sąsiedniego okna. W rozbiegu zrobiłem jeszcze parę kroków gdzie stał Marjański.... Gdzie stał... bo oto leży na ziemi zbroczony krwią płynącą z piersi i głowy... Nachylam się... Nie żyje! Przez chwilę patrzę na gasnące oczy... Nie żyje - to fragment wspomnienia ppor. Kencboka, który widział, jak 22 sierpnia 1920 roku zginął kpt. Józef Bronisław Marjański - dowódca I batalionu 1. pułku piechoty Legionów.

To jego żołnierze zdobyli Białystok w walce z bolszewikami. Marjański poległ w walkach ulicznych od kul mieszkańców sprzyjających bolszewikom. Kapitan zginął na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z Pałacową. Miał zaledwie 28 lat. Osierocił niespełna trzyletnią córeczkę Aleksandrę.

- Marjański zginął o godz. 16 od kul, ale nie bolszewików, którzy nacierali na Białystok, tylko od miejscowych komunistów. Strzały padały z okien, od strony dzisiejszego Hotelu Gołębiewski. Kapitan dostał w klatkę piersiową i w usta - opowiada Marek Gajewski z Muzeum Wojska w Białymstoku, autor niezwykłego albumu.

To bogato ilustrowana książka o Marjańskim, która powstawała przez pół roku. Można w niej znaleźć unikatowe archiwalne zdjęcia i dokumenty. Większość pochodzi ze zbiorów naszego Muzeum Wojska. Dotyczą one życia i służby wojskowej kpt. Marjańskiego w latach 1914 - 1920. - W 1994 roku otrzymał je prof. Krzysztof Filipow, ówczesny dyrektor muzeum. Za pośrednictwem Janusza Czajkowskiego, przekazała je nam córka Marjańskiego - Aleksandra. Była żoną znanego reumatologa prof. Włodzimierza Brühla - przypomina Marek Gajewski.

Szczególną uwagę przykuwają doskonale zachowane fotografie rodzinne i dokumenty osobiste (legitymacje wojskowe, zaświadczenia, listy). Niezwykle cenne są też zdjęcia i materiały z okresu służby Marjańskiego w Legionach Polskich, czy udziału w wojnie polsko - bolszewickiej w latach 1919 - 1920.

- Zdjęcia nigdy wcześniej nie były publikowane - zapewnia Gajewski. Album będzie można kupić w Muzeum Wojska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny