Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jon Savage - Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Jon Savage -  Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach
Jon Savage - Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach Wydawnictwo Kosmos Kosmos
Jon Savage, brytyjski dziennikarz i wielki fan muzyki rockowej, zebrał relacje muzyków Joy Division i ludzi z ich bliższego i dalszego otoczenia, nie wyłączając żony i kochanki Iana Curtisa, by przybliżyć fenomen unikalnego w skali świata zespołu.

I jak wytrawny dziennikarz dokumentalista, opowieść o Joy Division rozpoczyna od przedstawienia panoramy miasta – tego bardziej znanego Manchesteru i, jak się okaże, nie mniej ważnego, sąsiedniego Salford. I już same te wspomnienia, połączone ze stojącym wciąż przed oczami czarno-białym obrazem z filmu „Contorl” Antona Corbijna dają poruszające wrażenie. To opowieść o dzieciakach dorastających w otoczeniu niebywałej brzydoty, w dzielnicach fabrycznych, przykutych do miasta bez zieleni, gdzie zobaczenie drzewa jest rarytasem. To opowieść o miastach, w których dominuje klasa robotnicza, a bieda jest wszech obecna. Opowieść o przyszłych twórcach wspaniałej muzyki, których nie stać było na własny gramofon i płyty.

Stopniowo pojawia się w przyszłych członkach Joy Division chęć grania, wyrażania siebie. Od pierwszych nieudolnych prób muzykowania można śledzić ich rozwój Dzięki temu, że pracują w sklepach płytowych, poznają brzmienia niemieckiego kraut rocka, są za pan brat z niemiecką elektroniką, znają unikalny styl Kraftwerk. Ale to i tak jest niczym przy bezpośredniej sile rażenia Sex Pistols. Po lekturze tych wspomnień nikt już nie może mieć wątpliwości, że królowie zimnej fali rozwijając zespół inspirowali się buntowniczą energią Pistolsów. Jon Savage wspomina ich koncertowe podróże, śledzi pierwsze nagrania. Dzięki głosom z przeszłości można niesamowicie wejść w tamten czas, znaleźć się w tych obskurnych salkach, gdzie Joy Division zaczynają występować, poczuć satysfakcję z ukazywania się ich kolejnych nagrań.

Savage nie zapomina o niczym. Rozmawia z twórcami okładek płyt, Martin Hannett, producent i szef Factory Records, opowiada o sztuczkach technicznych, jaki wspomagał brzmienie albumów, fotografowie wspominają, jak powstały najsławniejsze zdjęcia grupy.

„Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach” to znakomity pomysł na jeszcze inny sposób opowiedzenia historii zespołu. Sposób przypominający scenariusz filmu dokumentalnego – świetnie skomponowanego i zmontowanego. Filmu, który przy czytaniu przetłumaczonego przez Filipa Łobodzińskiego tekstu, przy odrobinie wysiłku, sam wyświetla się w głowie. No i włącza się muzyka. Unikalna i wyjątkowa do dziś. Na zawsze.

Czytaj też: God Save the Sex Pistols, czyli jak hartował się punk rock

Czytaj też: Jon Savage – 1966. Rok, w którym eksplodowała dekada

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny