Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jestem, bo jesteś" - program wsparcia zdolnej młodzieży Stowarzyszenia Widok

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Źródło: Stowarzyszenie Widok
Źródło: Stowarzyszenie Widok
15 młodych ludzi z Białegostoku, Szudziałowa, Śniadowa, Białowieży i Supraśla przez rok będzie rozwijać zdolności pod okiem doświadczonych mentorów. Zakończyła się właśnie rekrutacja do pilotażowego projektu "Jestem, bo jesteś". Realizuje go Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok

W ramach projektu, z każdej z pięciu podlaskich miejscowości wybrano po trzech utalentowanych w różnych dziedzinach uczniów. W rekrutacji pomogły lokalne szkoły, instytucje kulturalne i społeczne.

- To są młodzi ludzie, którym po prostu się chce i mają ciekawość świata. Nie można tego potencjału zmarnować – mówi Magdalena Godlewska-Siwerska, autorka i koordynatorka projektu. – Reprezentują bardzo różne środowiska, mają różne uzdolnienia, od matematycznych, przez artystyczne po wędkarskie.

Z młodzieżą, której z racji zamieszkania i innych warunków, trudno jest się rozwijać, będą pracować mentorzy. Są to osoby znane w lokalnym środowisku, cieszące się autorytetem i specjaliści w swoich dziedzinach. Katarzyna Zabłocka, artystka wizualna, otoczy opieką trójkę uzdolnionych uczniów supraskiego liceum plastycznego. Miłka Malzahn, dziennikarka, będzie rozwijać internetowe zainteresowania nastolatek z Białowieży. Aneta Prymaka-Oniszk, pisarka popracuje z dziećmi ze szkoły podstawowej w Szudziałowie, zaś Andrzej Gąsowski, historyk, z młodzieżą ze Starosielc. Kamil Mrozowicz, społecznik, poprowadzi grupkę ze szkoły w Śniadowie.

- Chciałabym, żeby dzięki temu projektowi młodzi ludzie poczuli, że mają za plecami kogoś silnego i wspierającego. Kogoś, kto interesuje się nimi, pokaże różne opcje, pomoże zrealizować pomysły. Nawet te, które wydają się na pozór nierealne – mówi Magdalena Godlewska-Siwerska ze Stowarzyszenia Widok. I dodaje. - Chodzi o to, by młodzież i dzieci uwierzyły w siebie i zawalczyły o swoją przyszłość. Czas jest ekstremalnie trudny, pandemiczny, kryzysowy. Dla młodych ludzi wszystkie ograniczenia muszą być podwójnie ciężkie - zdalna nauka, brak spotkań towarzyskich. Zaczynają się obracać w jakimś zaklętym kręgu, w małych gettach, z których coraz trudniej się wyrwać. Białowieża na dodatek jest w specjalnej zonie. Z kolei wiele dzieci z białostockiej dzielnicy, nazywanej Meksyk nie tylko nigdy nie wyjechało poza Białystok, niektórzy nie byli nawet w jego centrum. Nie zwiedzili pałacu Branickich. Nie widzą dla siebie perspektyw i często czują, że nie mają szans.

Kontakt z mentorem będzie szansą na wyrównanie braków, rozwinięcie potencjału, czy podniesie kapitał kulturowy młodzieży. Mentoring może polegać np.: na umożliwieniu dostępu do dóbr kultury i nauki w i poza ich miejscem zamieszkania.  Będzie się czasami wiązał z przekazaniem niezbędnych w danej dziedzinie umiejętności. Kiedy indziej z pośrednictwem w nawiązaniu kontaktów, ukazaniem budujących przykładów, nauką cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Wreszcie może to być po prostu wsparcie finansowe przy zakupie niezbędnych do pracy materiałów, pomocy dydaktycznych, biletów wstępu, opłaceniu dojazdów na zajęcia.

Projekt rozpoczął się w listopadzie 2021 roku, zakończy się w lutym 2023 roku. Jeśli się sprawdzi i przyniesie efekty będzie kontynuowany. Tematycznie nawiązuje do wcześniejszych działań edukacyjnych Stowarzyszenia Widok, m.in. realizowanego przez 20 lat programu stypendialnego.

Efektem projektu będzie też cyfrowa publikacja - "narzędziownik" stanowiący podsumowanie pilotażu. Znajdą się w niej opisy metod pracy mentorów, ścieżek pracy z młodzieżą, dokumentacja projektu np. dotycząca postępów w rozwoju młodzieży, anonimowe opisy trudnych sytuacji i rekomendowane rozwiązania.

Projekt potrwa do końca roku. Realizowany jest w ramach programu "Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny