Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest grzyb, brak ogrzewania, nie ma piwnic... Ruszyły kontrole mieszkań socjalnych

Aneta Boruch
Nie można powiedzieć, że to normalny blok - pokazuje Włodzimierz Kuźmicki. - Różni się od spółdzielczego. Nikt tu nie spieszy się z naprawianiem. Dwa lata temu zgłosiłem, że dach przecieka i do tej pory tego nie zrobili.
Nie można powiedzieć, że to normalny blok - pokazuje Włodzimierz Kuźmicki. - Różni się od spółdzielczego. Nikt tu nie spieszy się z naprawianiem. Dwa lata temu zgłosiłem, że dach przecieka i do tej pory tego nie zrobili. Fot. Bogusław F. Skok
Wczoraj do gminnych budynków mieszkalnych ruszyli fachowcy na kontrole. Prześwietlą w nich wszystko i gdy znajdą jakąś usterkę, błyskawicznie naprawią. Żeby nie doprowadziła do tragedii jak w Kamieniu Pomorskim.

Jest grzyb, ogrzewanie tylko elektryczne, nie ma piwnic - opisuje socjalny blok przy Dojnowskiej jeden z jego lokatorów Włodzimierz Kuźmicki. - Dach przecieka, zgłaszałem to ze dwa lata temu i do tej pory nic. Na razie do niczego złego tu nie doszło. Ale nie wiadomo, co będzie dalej.

Natychmiast do kontroli

Mieszkańcy socjalnych budynków w Białymstoku nie są zbyt zadowoleni z ich stanu. Ale właśnie trafiły one pod lupę. Powód? Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim, 21 osób nie żyje, wielu rannych.

Wczoraj z samego rana w urzędzie miasta odbyła się narada. Nasi urzędnicy postanowili zrobić przegląd gminnych budynków, w których mieszkają ludzie, aby podobny scenariusz nie powtórzył się u nas.

- Natychmiast zaczynamy kontrole budynków komunalnych i socjalnych - zapowiedziała Urszula Sienkiewicz, rzeczniczka urzędu miejskiego.

Już wczoraj zaczął się przegląd tych drewnianych. Chodzi o dziesięć budynków przy Kawaleryjskiej, dwa przy ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza oraz jeden przy Antoniuk Fabryczny. Dlaczego najpierw te?

- To domy drewniane, które powinny być otoczone szczególną ochroną - mówi Sienkiewicz.

W kolejnych dniach komisje odwiedzą 11 budynków przy ulicy Barszczańskiej. A następnie przygotowany zostanie harmonogram kontroli w pozostałych.

Sprawdzać je będą komisje, w skład których wchodzą inspektorzy techniczni Zarządu Mienia Komunalnego, straży pożarnej, miejskiej oraz inspektorzy nadzoru budowlanego.

Nie stwarzają zagrożenia

To będzie ekstrainspekcja, ale ZMK zapewnia, że prowadzi kontrole różnych instalacji w budynkach systematycznie. Ostatnia odbyła się na przełomie grudnia i stycznia.

Jaki zatem jest stan naszych gminnych budynków?

- Nie mamy zbyt wielu takich, które stwarzają duże zagrożenie - zapewnia Urszula Sienkiewicz. - Wszystkie komunalne i większość socjalnych to takie, które spełniają normy bezpieczeństwa.

Niedawno dokładnie sprawdzono też zabezpieczenia 30 budynków przeznaczonych do rozbiórki bądź sprzedaży. Okazało się, że sześć z nich nadaje się tylko do natychmiastowej rozbiórki.

Ich adresy trafiły do straży miejskiej. Jej pracownicy mają zwracać uwagę na to, czy nie zamieszkali w nich bezdomni. Bo oni często powodują nieszczęśliwe wypadki, np. przez zaprószenie ognia. Taki wykaz został przekazany również do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny