Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Sirak: Jeśli wygram, w mieście nie będzie trzęsienia ziemi

Redakcja
- kandydat na burmistrza Hajnówki
- kandydat na burmistrza Hajnówki
Z Jerzym Sirakiem, kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja Wyborcza - Ziemia Hajnowska na burmistrza miasta Hajnówka, rozmawia Marta Chmielińska

Kurier Hajnowski: Co spowodowało, że zdecydował się Pan na kandydowanie?
Jerzy Sirak: Z pracą w administracji jestem związany od 1983 roku. Pracując w samorządzie miejskim i powiatowym miałem okazję poznać problemy jednego i drugiego samorządu. W ciągu tych wielu lat zdołaliśmy rozwiązać różne problemy, zrealizować szereg ważnych dla nas inwestycji, ale przed nami wszystkimi jest jeszcze bardzo dużo zadań, ponieważ wszyscy chcemy, aby Hajnówka była atrakcyjniejsza dla nas i dla gości nas odwiedzających. Podjąłem decyzję o wyrażeniu zgody na kandydowanie w pełni zdając sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z tym stanowiskiem, ale przyznam się szczerze, że była to jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu.

Jaka będzie Pana pierwsza decyzja po objęciu urzędu? Proszę podać krótką listę najważniejszych problemów do rozwiązania przez najbliższe lata.
- Spotkanie z pracownikami urzędu, kierownikami jednostek organizacyjnych miasta i określenie zadań do realizacji. Najważniejsze problemy do rozwiązania to: dokończenie inwestycji w zakresie zagospodarowania odpadów, kontynuacja budowy i przebudowy dróg, chodników i parkingów, budowa zbiornika małej retencji przy ul. Poddolnej, budowa ośrodka rehabilitacyjno-rekreacyjnego w sąsiedztwie szpitala, rozpoczęcie budowy mieszkań komunalnych, budowa orlika przy Szkole Podstawowej nr 3, kreowanie pozytywnego wizerunku atrakcyjnego miasta na skraju Puszczy Białowieskiej, przychylnego inwestorom.

Ilu planuje Pan zatrudnić zastępców? Czy ma Pan gotowy gabinet cieni? Kim będą najbliżsi współpracownicy?
- Nie widzę potrzeby zmiany liczby zastępców, a współpracownicy muszą być kompetentni, pracowici, solidni, kreatywni i rozumiejący służebną rolę administracji samorządowej.

Jak rozumie Pan tę funkcję służebności urzędnika samorządowego wobec mieszkańców?
- Rozumiem to jednoznacznie, to jest służba mieszkańcom, którzy dokonują wyboru swoich władz i mają prawo wymagać, i oczekiwać od burmistrza, radnych i pracowników samorządowych solidności i profesjonalizmu w wykonywaniu swoich obowiązków. Etyka zawodowa pracownika samorządowego musi jednoznacznie wiązać się z profesjonalizmem i odpowiedzialnością, ale również wysoką kulturą osobistą i wyrozumiałością dla mieszkańców i ich problemów.

Czy łatwo będzie rządzić po dotychczasowym burmistrzu?
- Wolę mówić o zarządzaniu a nie rządzeniu, a to nigdy nie jest proste, ponieważ oczekiwania i potrzeby społeczne zawsze przekraczają możliwości budżetu miasta i zawsze trzeba dokonywać trudnych wyborów.

Czego potrzebuje Hajnówka?
- Najprostsza odpowiedź to pieniądze i inwestycje. Tak naprawdę jest to głównym celem działania wszystkich samorządów. W programie wyborczym Ziemi Hajnowskiej wyraźnie wskazujemy kierunek strategicznych inwestycji z zakresu infrastruktury turystycznej i rehabilitacyjno-rekreacyjnej, oczywiście obok koniecznych inwestycji ze sfery komunalnej.

Jaki ma Pan pomysł na rozwój gospodarczy miasta, który przełożyłby się na liczbę miejsc pracy? Jaki rodzaj działalności byłby mile widziany, a jaki nie powinien się u nas znaleźć i jak przyciągnie Pan inwestorów?
- Instrumentem, którym miasto dysponuje w odniesieniu do potencjalnych inwestorów, obok pomocy prawno-administracyjnej, jest czasowe zwolnienie z podatku od nieruchomości, i także ulgi w stosunku do firm tworzących nowe miejsca pracy. Biorąc pod uwagę nasze położenie szczególnie mile będą widziane inwestycje z zakresu szeroko rozumianej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, ale nie wiedzę przeszkód w realizacji każdej zgodnej z prawem działalności gospodarczej. Po opracowaniu koncepcji dokumentacji technicznej i uzyskaniu pozwolenia na budowę wspomnianego wcześniej ośrodka rehabilitacji i rekreacji będziemy poszukiwać partnera do realizacji tego zadania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Startuje Pan jako reprezentant ugrupowania będącego w Hajnówce u władzy od wielu lat, czy będzie Pan kontynuował linię burmistrza Ochryciuka?
- Tak będę kontynuował rozpoczęte i przygotowane przez burmistrza Anatola Ochryciuka inwestycje. Zamierzam zintensyfikować działania inwestycyjne, budowy mieszkań komunalnych i dokończenia inwestycji w sferze gospodarki odpadami. Nasz komitet wyborczy popiera kandydaturę burmistrza Anatola Ochryciuka do sejmiku województwa podlaskiego. Mamy nadzieję, że zostanie radnym sejmiku i jako doświadczony samorządowiec na forum sejmiku będzie skutecznym ambasadorem spraw Hajnówki i naszego powiatu.

Weź udział w prawyborach i zagłosuj na swojego kandydata. Wejdź na stronę www.poranny.pl/wybory i skorzystaj z wyszukiwarki położonej z prawej strony serwisu specjalnego. Tam znajdziesz swoich kandydatów i wyniki prawyborów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny