Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazz Group Sextet i Żółtodzioby. W zespołach grał Leszek Skorupko, ojciec Izabeli

sxc
Zespół Jazz Group Sextet przekształcił się później w grupę Żółtodzioby
Zespół Jazz Group Sextet przekształcił się później w grupę Żółtodzioby sxc
We wrześniu 1962 r. w II Studium Nauczycielskim w Białymstoku powstał zespół. Początkowo nazywaliśmy się "Jazz Group Sextet" i byliśmy miłośnikami jazzu tradycyjnego.

Grali wówczas: Leon Adamiak (pianino), Sławomir Hancewicz (trąbka), Tadeusz Kowalczyk (gitara rytmiczna) i Kazimierz Królikowski (klarnet); wszyscy z pierwszego roku Studium. Wywiązała się między nami przyjaźń, najważniejszą w życiu stała się muzyka. Graliśmy i graliśmy, nawet w pokoju, a mieszkało nas tam aż siedmiu. Zespół uzupełnił Ryszard Gliński, także z I roku.

Jako pierwsi graliśmy w mieście jazz dixielandowy. W pełni zadowalające brzmienie uzyskaliśmy po rocznych próbach, kiedy do zespołu dołączyli kontrabasista Wojciech Małachowicz (znany potem jako najlepszy stroiciel fortepianów w Białymstoku) i perkusista Leszek Skorupko (ojciec znanej potem aktorki Izabeli Skorupko).

Nakpierw Jazz Group Sextet, potem Żółtodzioby

Po niesamowitych zmianach w muzyce młodzieżowej polskiej i światowej, my też musieliśmy zmienić instrumenty. I tak powstał w Białymstoku pierwszy zespół bitowy. Doszli wówczas: Zbigniew Grycewicz (grał na gitarze kostką i palcami) oraz Bogdan Sakowicz (perkusja i puzon). Od wiosny 1963 r. graliśmy w czwartki na wieczorkach zetemesowskich w kawiarni "Związkowa" przy ul. Dzierżyńskiego (Legionowa) i tam właśnie w wyniku konkursu zespół otrzymał nazwę "Żółtodzioby". Podczas wieczorków nawiązywało się wiele sympatii, te owocowały małżeństwami.

Wiosną 1966 r. zajęliśmy I miejsce na festiwalu muzyki nastolatków w Białymstoku, odnieśliśmy sukcesy także w Warszawie, Kownie, Zabrzu, w Bułgarii w Słonecznym Brzegu. Długo można je byłoby wyliczać

Po 13 latach zespół przestał istnieć. Tragicznie ułożyły się losy niektórych naszych kolegów (S. Hancewicz), odeszli już na zawsze: L. Skorupko, Janusz Szemielow (jeden z lepszych perkusistów w zespole), W. Małachowicz, L. Adamiak.

Historię zespołu spisał K. Królikowski, a kilka wybranych faktów podał Marek Jankowski.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny