Jak działalność Parlamentu Europejskiego wpływa na życie mieszkańców Unii

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Sala obrad (największa w Europie) mieszcząca się w budynku im. Louise Weiss, siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Sala obrad (największa w Europie) mieszcząca się w budynku im. Louise Weiss, siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Unijne pieniądze, ale też przyjęte przez UE dyrektywy pomagają i ułatwiają życie każdemu z nas. Tak na poziomie domowych gospodarstw, jak regionów, w których żyjemy. To choćby przejrzyste zasady zaciąganych przez Europejczyków pożyczek i kredytów, lepsza komunikacja, drogi, wydajniejsza służba zdrowia, nowe miejsca pracy, wyższy poziom edukacji dostępnej dla wszystkich.

Przedsiębiorcze społeczeństwa: kreatywne, odważne, umiejące tworzyć innowacyjną gospodarkę - to cel każdego z unijnych państw. Często jednak inwestycje łączą się z kredytami, czy pożyczkami zaciąganymi przez nas, Europejczyków, choćby na zakup własnego mieszkania, czy założenie firmy. Warto po nie sięgać? W wielu sytuacjach na pewno tak.

Bezpieczne oszczędzanie i zawieranie umów kredytowych

Dzięki unijnej dyrektywie regulującej kwestię kredytów hipotecznych, kredytobiorcy otrzymują od banków wszystkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji. Klienci są też chronieni przed ryzykiem. Banki muszą dokładnie przedstawiać nam swoje oferty, w tym kwotę kredytu, jego realne koszty, roczną stopę oprocentowania, liczbę, częstotliwość oraz wysokość rat.

Podobnie sprawa wygląda z pożyczkami. Przed podpisaniem umowy dostaniemy do wglądu dokumenty zawierające jej warunki. Co ważne - z pożyczki możemy się wycofać do 14 dni od podpisania umowy lub spłacić ją wcześniej.

Wszystko dzięki rozwiązaniom prawnym wprowadzonym przez Unię Europejską, a dotyczącym zobowiązań w kwotach od 200 do 75 tysięcy euro, udzielanym przez banki lub platformy pożyczkowe.

Przejrzyste przepisy podatkowe

Zmiany w kwestii pożyczek nie są jedynymi, które ułatwiają i porządkują nam życie. Zmieniło się również prawo dotyczące podatków, zwłaszcza w odniesieniu do ludzi młodych, prowadzących działalność gospodarczą. Polityka podatkowa UE sprzyja tym z nas, którzy zdecydowali się spróbować swoich sił w biznesie. Przedsiębiorców nie obowiązują opłaty celne ani kontyngenty na eksport i import, a należności podatkowe można zgłaszać w dowolnym kraju członkowskim UE.

W 2022 roku w całej Unii Europejskiej wprowadzono też minimalną stawkę podatku VAT dla osób prawnych, czyli firm. Każde przedsiębiorstwo mające siedzibę na terenie UE musi teraz płacić co najmniej 15 procent VAT-u - to odpowiedź na unikanie płacenia podatków i oszustwa podatkowe.

Dlaczego VAT jest taki ważny? To bardzo proste, pieniądze z podatku VAT zasilają budżety poszczególnych państw, co przyczynia się do wzrostu gospodarczego, a zatem powstawania nowych miejsc pracy, w których zatrudnienie może znaleźć obywatel każdego z państw członkowskich.

Unijne środki na inwestycje w Polsce

Unijne środki pozwoliły sfinansować w naszym kraju rozmaite inwestycje: wpłynęły na rozwój komunikacji, modernizację sieci ciepłowniczych, budowę linii tramwajowych, budowę dróg. Nam wszystkim żyje się po prostu lepiej.

W Polsce wystarczy wspomnieć powstałą Strefę Aktywności Gospodarczej Piaskówka w Tarnowie, Strefę Inwestycji na Polach Będuskich w Myszkowie, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, czy Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze.

Pieniądze z unijnych funduszy to także możliwość rewitalizacji zabytków, to właśnie one pozwoliły na przeprowadzenie prac konserwatorsko-remontowych na Jasnej Górze, przebudowę Placu Litewskiego oraz Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie, rewaloryzację Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem czy remont barokowego kościoła pod wezwaniem św. Trójcy w Tykocinie. Te remonty i rewitalizacje odbywają się zgodnie z unijnymi dyrektywami dotyczącymi modernizacji pozwalających zachować wartość historyczną zabytków, a jednocześnie poprawić ich charakterystykę energetyczną.

Barokowy kościół pod wezwaniem św. Trójcy w Tykocinie. Środki na jego remont pochodzą z funduszy unijnych.
Barokowy kościół pod wezwaniem św. Trójcy w Tykocinie. Środki na jego remont pochodzą z funduszy unijnych.

Na wsparcie z UE mogą liczyć jednostki związane z ochroną zdrowia. Dzięki tym funduszom udało się rozbudować placówki onkologiczne na Dolnym Śląsku, zmodernizować szpital powiatowy w Zwoleniu oraz zbudować Siedleckie Centrum Onkologii w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim. Zorganizowano także Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży DREWS w Koninie.

Unia Europejska inwestuje również w edukację i to na różnych poziomach. Środki unijne stoją za budową nowego gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, termomodernizacją budynków użyteczności publicznej (szkół oraz przedszkola) w gminie Krotoszyn, oraz uruchomieniu kompleksu naukowo-dydaktycznego Zalesie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dzięki nim powstało Centrum Kształcenia Zawodowego „CK Technik” w Kielcach.

Poznaj Unię Europejską w centrum multimedialnym „Europa Experience – Spotkania z Europą”
Oprócz licznych materiałów w internecie, dobrym źródłem informacji na temat korzyści płynących z naszego członkostwa w UE może być centrum multimedialne „Europa Experience – Spotkania z Europą".
Zwiedzający dowiedzą się tu, jak funkcjonuje Unia Europejska, kto tworzy Parlament Europejski, a nawet mogą wcielić się w rolę jego posłanek i posłów. Wielką atrakcją jest też gra pokazująca, jak w UE wygląda proces podejmowania decyzji.
Na odwiedzających czekają m.in. Kino 360°, stanowiska multimedialne czy strefa gier fabularnych.

Centrum mieści się przy Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, przy ulicy Jasnej 14/16a, w samym centrum Warszawy.
Można je odwiedzić między godziną 9:00 a 18:00, od poniedziałku do piątku, oraz od 9:00 do 15:00 w soboty.
Dzięki wizycie w centrum Europa Experience każdy z nas może pogłębić swoją wiedzę i być bardziej świadomym obywatelem Unii Europejskiej. A przy tym przeżyć ciekawą przygodę!

Zobacz również:

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak działalność Parlamentu Europejskiego wpływa na życie mieszkańców Unii - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny