Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Santorski. Zarządzaj zwierzęciem, które tkwi w Tobie

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
Zdrowe rodziny i przedsiębiorstwa mają wspólne cechy – podkreślił Jacek Santorski. Wśród nich wymienił m.in. kierowanie się zasadami, wartościami i tradycjami
Zdrowe rodziny i przedsiębiorstwa mają wspólne cechy – podkreślił Jacek Santorski. Wśród nich wymienił m.in. kierowanie się zasadami, wartościami i tradycjami
Konsultacja z pracownikami działa, jak magia. Ludzie przyjmują rozwiązania, jeżeli brali udział w ich wypracowaniu. Nawet te, które są niewygodne – mówił Jacek Santorski, psycholog społeczny i biznesu (Akademia Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu PW i Values).

Jedną z gwiazd seminarium "Złotej Setki", które odbyło się w hotelu "Gołębiewski" 7 października był największy autorytet w psychologii biznesu w Polsce – Jacek Santorski.

– Jesteś takim liderem, jakim człowiekiem – powiedział.

Wyjaśniał, że dzisiaj lider, po pierwsze, powinien być menedżerem. Czyli posiadać wiedzę i umiejętności dotyczące zarządzania. Po drugie, musi być przedsiębiorcą, który dba o firmę, bo są to jego własne pieniądze albo osobą znającą strategię firmy, jaką zarządza. Po trzecie, lider to specjalista w jakiejś dziedzinie, który ma kontakt z rzeczywistością w swoim przedsiębiorstwie. Jeśli się coś umie, budzi się szacunek. Bo w trudnych czasach nie wystarczy być teoretykiem.

Jacek Santorski: o tym, jak emocje doprowadziły do kryzysu i rozsądku, który może pomóc stanąć na nogi:

Zobacz wideo »

– Mając te trzy rzeczy, trzeba prowadzić ludzi przez turbulencje tego świata, przypominać im o celach na dziś i wizji na jutro – podkreślił Santorski. – Sednem sprawy jest to, żeby inni instynktownie zwracali się do mnie. Nie dlatego, że mam kije i marchewki, ale że jestem dla nich naturalnym i autentycznym liderem.

Dlatego też szefowie firm powinni starać się rozumieć siebie i innych, dostrzegać i ludzi, i zadania. I umieć zarządzać sobą samym, impulsami, emocjami.

– To cechy naturalnego przywódcy, który ma więcej energii czy odporności na stres niż inni – stwierdził psycholog biznesu. – W czasach kryzysu takie podejście się sprawdza.

Dariusz Szewczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przedstawił kwestię dotacji unijnych dla firm obecnie i w przyszłości. Zwrócił uwagę, że bardziej wspierane będą innowacyjne przedsiębiorstwa oraz klastry.

Seminarium pod hasłem Wskazówki na dobre i złe czasy składało się z trzech paneli: głównego oraz dotyczących funkcjonowania rynków finansowych i podnoszenia efektywności firm. Całe wydarzenie towarzyszyło ósmej edycji Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego” oraz 13. edycji konkursu Ambasador Biznesu, organizowanego przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego.

Wśród prelegentów był też m.in. Rafał Benecki, ekspert ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem w 2012 roku czeka nas spowolnienie do 2,8 proc. PKB.

Z kolei dr Jolanta Koszelew, dyrektorka Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego zapewniła, że łączna powierzchnia użytkowa parku wyniesie 13000 metrów kwadratowych i zostanie oddana do użytku na początku 2013 roku. Oprócz wynajmu jej firmom, będzie też prowadzone doradztwo i coaching.

Komentarz

Adam Walicki, prezes Stowarzyszenia Resursa Podlaska:

Seminarium, mimo różnorodnych tematów poruszanych na nim, było bardzo dobrze uporządkowane. Jacek Santorski mówił w prostych słowach o ważnej rzeczy, jaką jest wprowadzanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym. I tego trzeba się nauczyć. Ciekawe było wystąpienie wiceprezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusza Szewczyka o możliwościach finansowania i rozwoju regionu oraz przedsiębiorstw. Prezes AC SA Katarzyna Rutkowska opowiadając o wejściu na giełdę pokazała, jak dążyć do tego, żeby firma stała się wizytówką całego regionu. Warto dodać, że to droga otwarta też dla innych spółek z naszego województwa.

 

Komentarz

Marek Siergiej, prezes Promotechu:

Muszę wysoko ocenić całe seminarium. Szczególnie wykłady Jacka Santorskiego. To co mówił, dla mnie było przypomnieniem pewnych prawd z podbudową teoretyczną. Czyli jak przetrwać trudny okres w czasach perturbacji rynkowych. Potwierdzam, że dobry lider to podstawa, aby to się udało. Ludzie muszą mu zaufać, bo tylko wtedy lider ma szansę pociągnąć przedsiębiorstwo w kryzysie. Potrzebni są przywódcy zdecydowani, ale umiejący rozmawiać.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny