Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje. Podlaskie w Programie Regionu Morza Bałtyckiego.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] Fot. PFRR
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele regionów realizujących projekty innowacyjne w ramach BSR spotkali się w Białowieży.
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele regionów realizujących projekty innowacyjne w ramach BSR spotkali się w Białowieży.
Żywe laboratoria. System Demola. Te frapująco brzmiące sformułowania związane są z realizowanym przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego projektem wspierającym innowacyjność w regionach państw bałtyckich.

Razem z przodującymi w tej dziedzinie Finami, a także zespołami z Estonii, Niemiec, Łotwy i Litwy fundacja poszukuje rozwiązań, dzięki którym rozwój innowacyjności w UE nie będzie miał tylko papierowego wymiaru.

Działania te związane są z unijnym Programem Regionu Morza Bałtyckiego, do którego Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego włączyła się od stycznia 2008 roku, stawiając na wymianę doświadczeń jak łączyć zapał i kreatywność studentów z wiedzą naukowców z potrzebami biznesu.

Fińska Demola

Przykładowo zespół pod kierownictwem Bartosza Sokoła zainicjował spotkania ze studentami Politechniki Białostockiej podczas Dnia Innowacji. Partnerem tych działań była zarówno firma Microsoft, jak i Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

- Studentów bardzo zainteresował projekt, który realizują Finowie i który, przyznaję, mi zapierał dech w piersiach – opowiada Bartosz Sokół. - Nazywa się Demola a polega na tym, że firmy określają, realizacji jakiego rozwiązania oczekują i wyznaczają nagrodę za jego opracowanie. Natomiast studenci, wspierani przez pracowników naukowych pracują nad rozwiązaniem problemu. Na potrzeby takich zespołów oddany jest potężny budynek z oprogramowaniem, miejscami roboczymi, ale także miejscami do spania i prysznicami. Studenci pracują tam nawet kosztem wakacji. To rodzaj takiego naszego przyszłego parku naukowo-technologicznego.

Wymiana doświadczeń

Największą zaletą programu BSR jest możliwość wymiany najlepszych praktyk z poszczególnych krajów.

- Finowie pokazali nam Demolę, a my we współpracy z nimi stworzyliśmy uniwersalne narzędzie do oceny ryzyka kapitałowego przez inwestora przejmującego firmę – mówi Bartosz Sokół. – Każdy region miał też swój sposób na dni innowacji prowadzone ze studentami. Łotysze realizowali swoją koncepcję, my swoją, Finowie swoją. Grupa odbiorców była zawsze taka sama, a narzędzia do pokazania innowacyjności różne. Ale wszędzie chodzi o to, aby powiązać kreatywność młodych z nauką i biznesem.

Żywe laboratoria

To jeszcze jeden fiński sposób na kreatywność rozwiązań.

- Przykładowo, gdy firma produkuje ciągniki i nie wie czy spełnią one oczekiwania rolników, jeszcze na etapie produkcji daje im swój sprzęt. Oni go wykorzystują do wszystkiego do czego jest przeznaczony i formułują raport końcowy – opowiada Bartosz Sokół. - Producent uwzględnia te poprawki i dopiero wtedy wypuszcza nowy model.

Są to rozwiązania komercyjne, opłacane przez firmy.

W ramach projektu BSR Fundacja organizowała także instytucjom otoczenia biznesu szkolenia zagraniczne. Np. na Łotwie był pracownik białostockiego urzędu miejskiego z departamentu obsługi inwestorów. Przedstawiciel UwB uczestniczył w szkoleniu w Finlandii.

- Wkrótce planujemy podobne szkolenia w Niemczech.

Poradnik dobrych praktyk

Te wszystkie doświadczenia przekazywane są potem w regionie na seminariach organizowanych przez PFRR. Ostatnio ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład eksperta o tym, jak pobudzać kreatywność w miejscu pracy.

A w ubiegłym tygodniu przedstawiciele regionów realizujących projekty innowacyjne w ramach BSR spotkali się w Białowieży. Owocem tego spotkania będzie między innymi

podręcznik najlepszych praktyk wspierania innowacyjności. W nim zostanie m.in. opisany mechanizm działania żywych laboratoriów, narzędzie oceny ryzyka inwestycyjnego czy dni innowacyjności dla studentów, które zmuszają młodych ludzi do wyjścia z ławek i kreatywnego działania.

Podręcznik będzie na przełomie czerwca i lipca rozpowszechniony nieodpłatnie wśród zainteresowanych instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorców.

W Białowieży rozmawiano także o kierunkach rozwoju innowacyjności regionów w poszczególnych krajach nadbałtyckich. Rekomendacje te mają zostać przekazane przedstawicielom władz lokalnych w formie Memorandum of Understanding w czerwcu 2011r. Obecnie trwają prace nad tym dokumentem. W naszym przypadku silnie podkreślone będzie m.in. znaczenie dostępności komunikacyjnej Podlasia dla jego dalszego, nowoczesnego rozwoju. Możemy tu liczyć na duże zrozumienie ekspertów – część z nich jechała do Białowieży busem od godziny 5 rano do 21. Byli pod wrażeniem.

Opinia
Andrzej Parafiniuk,
prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego:

Tworzenie i stosowanie innowacyjnych rozwiązań to ogromna szansa dla rozwoju naszego regionu. Ta innowacyjność może wypływać jedynie z wiedzy i kreatywności oraz z doświadczenia. To doświadczenie zaś możemy zdobywać mozolną własną praktyką, bądź współpracując i pozyskując je od innych, np. Finów czy Niemców. Dlatego angażujemy się w takie jak BSR międzynarodowe projekty - by móc wymienić się doświadczeniami i poznać dobre praktyki.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny