Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku. Rocznica, program uroczystości

Tomasz Mikulicz
Czesław Chociej mówi, że dziś - jak co roku - pójdzie na cmentarz wojskowy i odda hołd poległym żołnierzom. - Oddali życie za wolną Polskę - mówi.
Czesław Chociej mówi, że dziś - jak co roku - pójdzie na cmentarz wojskowy i odda hołd poległym żołnierzom. - Oddali życie za wolną Polskę - mówi. Wojciech Wojtkielewicz
Czesław Chociej wspomina, że sowieccy żołnierze nosili broń na sznurkach, a niemieccy okupanci przyjechali do Białegostoku na rowerach. Za okupacji zajmował się m.in. przenoszeniem karabinów dla ukrytych w lasach partyzantów.

Dziś kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała Polskę. - O wojnie dyskutowało się jeszcze o wiele wcześniej. Pamiętam, że wielu wierzyło w wygraną - opowiada Czesław Chociej, który podczas okupacji był członkiem Armii Krajowej.

We wrześniu 1939 roku mieszkał w Sokółce i dojeżdżał do Białegostoku do szkoły. - Pierwsze bomby na stolicę Podlasia spadły już pierwszego dnia wojny. Po dwóch tygodniach na ulicach pojawili się niemieccy żołnierze. Większość z nich jechało na motocyklach, ale były też całe kompanie rowerowe - opowiada Czesław Chociej.

Dodaje, że Niemcy po kilku dniach się wycofali, a ich miejsce zajęli Sowieci. - Krasnoarmiejcy bardzo się dziwili, że Polacy są tak dobrze ubrani. Ich propaganda mówiła o tym, że idą wyzwalać ludzi ciemiężonych przez elementy kapitalistyczne. Śmialiśmy się z tego, bo wielu z sowieckich żołnierzy nosiło karabiny przewieszone przez ramię za pomocą zwykłego sznurka - wspomina Chociej.

W 1939 roku miał 14 lat i należał do harcerstwa. Za okupacji należał Związku Walki Zbrojnej, który później przemianowano na AK. - Zajmowałem się m.in. przenoszeniem broni i pieniędzy dla ukrywających się w lasach partyzantów. Miałem pseudonim "Chłopiec" - mówi Chociej.

Dodaje, że kiedy składał przysięgę, dowódca kazał mu powtórzyć trzy zdania, które miał później zapamiętać do końca życia - "Nie daj się zabić. Nie daj się złapać. Wykonaj rozkaz". To były te zdania - wzrusza się Czesław Chociej.

Uroczystości w rocznicę II wojny światowej

godz. 12 - złożenie kwiatów w miejscach pamięć: cmentarz wojskowy, cmentarz miejski, cmentarz w lesie Bacieczki, mogiła żołnierzy na cmentarzu św. Rocha.
godz. 16 - panichida w cerkwi przy ul. Sikorskiego.
godz. 17 - msza w kościele przy ul. Jałbrzykowskiego.
ok. godz. 18. - przemarsz uczestników uroczystości
pod Pomnik Obrońców Miasta na Wysokim Stoczku.
godz. 19 - spotkanie pokoleń na placu przy kościele
przy ul. Jałbrzykowskiego.
O godz. 17 w sali rycerskiej Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego odbędzie się pokaz filmu: Na tropach Tajemnic: Prawda o Westerplatte.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny