I liga siatkarzy: REA BAS Białystok - Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3. Od ideału do koszmaru

Atakujący Jędrzej Goss zdobył 21 punktów, ale nie uchroniło to REA BAS-u Białystok przed porażką. Jakub Waszczuk/Difragma Agency
W bardzo ważnym meczu I ligi siatkarzy zespół REA BAS Białystok przegrał u siebie 1:3 z Lechią Tomaszów Mazowiecki i nie awansował w tabeli do czołowej ósemki. Szkoda, bo w secie otwarcia Podlasianie zagrali wręcz koncertowo i rozbili wyżej notowanych rywali 25:15. Niestety, później gospodarze obniżyli loty i zeszli z parkietu pokonani.

REA BAS Białystok rozpoczął fantastycznie. Gospodarze znakomicie zagrywali, mieli imponujące przycięcie. Rozgrywający Michał Witkoś dostawał piłkę tuż pod siatką i swobodnie wystawiał ją na skrzydła lub do środkowych, a Lechia była bez szans. Po asie serwisowym Jakuba Turskiego białostoczanie wygrywali 15:9, a po ataku Jędrzeja Gossa - 21:12. W sumie goście uzbierali 15 oczek, a i to tylko dlatego, że w końcówce naszej drużynie przytrafiło się kilka błędów.

- Rywale zaczęli bardzo dobrze, odrzucili nas zagrywką. Mieli trudny serwis, grali praktycznie bez błędów. Mało kto w tej partii dotrzymałby kroku białostoczanom - przyznał po meczu trener Lechii Mateusz Mielnik.

REA BAS Białystok - Lechia 1:3. Od drugiego seta role odwróciły się

Niestety, potem nasz zespół przeszedł od ideału do koszmaru. Druga odsłona wyglądała podobnie z tym, że role odwróciły się. W podlaskiej ekipie zaczął zawodzić serwis, szwankowało przyjęcie. Witkoś musiał rozgrywać piłki daleko od siatki, goście stawiali podwójny, a często potrójny blok, przez który ciężko było się przebić. Punkty zaczęły gospodarzom uciekać lawinowo (6:8, 8:16, 10:19), a skończyło się porażką do 17.

Trzecia partia przebiegała znów pod dyktando gości z Tomaszowa Mazowieckiego. REA BAS Białystok zaczął źle (4:9) i chociaż po asie serwisowym, a za chwilę ataku z drugiej linii Gossa zbliżył się na 13:14, to nadal źle funkcjonujące przyjęcie nie pozwoliło na więcej, a przyjezdni wygrali 25:21.

Trener REA BAS-u Białystok: Prowadzenie 1:0 nie daje nawet punktu

Najbardziej zacięty był czwarty set. Goście co prawda kontrolowali wydarzenia na parkiecie, ale prowadząc 24:21 zmarnowali trzy piłki meczowe. Przy ostatniej pani sędzia uznała ich atak za prawidłowy, ale po konsultacji z arbitrem bocznym zmieniła decyzję. Siatkarze Lechii gorąco protestowali, jednak całe zamieszanie nie wybiło ich z uderzenia. Zdobyli dwa kolejne punkty i zamknęli spotkanie.

- Pierwszy set był w naszym wydaniu idealny, ale w siatkówce gra się do trzech wygranych. Prowadzenie 1:0 nie daje nawet punktu, a kolejne sety, szczególnie drugi i trzeci, były już dużo gorsze - ocenia trener REA BAS-u Białystok Krzysztof Andrzejewski. - Lechia to bardzo doświadczony zespół, z wieloma zawodnikami z przeszłością w PlusLidze. Dla nich play-off to obowiązek, a dla nas cel. Trudno, walczymy dalej - dodaje.

Kolejne spotkanie białostocka drużyna rozegra 27 stycznia (sobota), a jej rywalem w wyjazdowej potyczce będzie KPS Siedlce.

WYNIKI 19. KOLEJKI

• REA BAS Białystok - Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3 (25:15, 17:25, 21:25, 24:26).
  • REA BAS Białystok: Gwardiak, Witkoś, Kacperkiewicz, Turski, Goss, Rawiak, Ostaszewski (libero) oraz Naliwajko, Lisicki i Kardas.
  • Bogdanka Arka Chełm - Astra Nowa Sól 3:1, Avia Świdnik - Olimpia Sulęcin 3:1, AZS AGH Kraków - SMS PZPS Spała 3:0, BBTS Bielsko-Biała - Mickiewicz Kluczbork 3:2, Visła Proline Bydgoszcz - MCKiS Jaworzno 3:0.
  • Mecze przełożone: Chrobry Głogów - KPS Siedlce (8.02), Gwardia Wrocław - MKS Będzin (19.03).