MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Krystyna Kościewicz [email protected] 085 682 23 95
Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - Festiwal jest chlubą naszego miasta, regionu i Cerkwi - powiedział ks. mitrant Michał Niegierewicz

Uroczystym nabożeństwem celebrowanym przez metropolitę Sawę, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i koncertem inauguracyjnych ubiegłorocznych laureatów, w Hajnówce po raz 27 rozpoczął festiwal śpiewu cerkiewnego.

- Festiwal jest chlubą i dumą naszego miasta, regionu i Cerkwi - powiedział ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. - Dzięki błogosławieństwu metropolity Sawy od lat odbywa się w soborze św. Trójcy w Hajnówce. Dziękujemy Eminencjo za przychylność, pomoc i wsparcie.

Muzyczna liturgia

- Rokrocznie, przepełnieni szczególna radością, zbieramy się w Hajnówce, by śpiewem cerkiewnym zjednoczyć się z Bogiem - mówił do zebranych kilku tysięcy ludzi metropolita Sawa. - Rozpoczynamy kolejny festiwal w Hajnówce, który jest jedynym festiwalem tego rodzaju nie tylko w Polsce, a i na całym świecie. Dzisiaj inaugurujemy niejako muzyczną liturgię łączącą nas z Bogiem.

Nieważne, jak nazywamy, ale na festiwal od prawie 30 lat spieszą do Hajnówki chóry nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Nie sprowadzają ich tu prestiżowe nagrody, nie liczą na artystyczną promocję, bo świat artystyczny nie zawsze dostrzega znaczenie tych dni, które odbywają się w tym soborze. Chóry biorące udział w festiwalu, odpowiadają na wołanie serca człowieka wiary. Śpiew cerkiewny jest nieodłącznym atrybutem Cerkwi, jest świadectwem jej siły. Tylko w świątyni śpiew cerkiewny nabiera wartości. Te powody od samego początku kierowały duchowieństwo parafii św. Trójcy do organizowania hajnowskich spotkań ze śpiewem cerkiewnym.

Uczyńmy wszystko, by hajnowskie, cerkiewne śpiewanie, odbywało się w tym samym stylu rokrocznie, aby utrzymywało swój duchowy i jednocześnie artystyczny aspekt.

W koncercie inauguracyjnym usłyszeliśmy Chór Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego oraz Chór Studentów Państwowego Kolegium Sztuki z Homla, pod dyrekcją Margarity Lisniewskiej. W tym roku, jako pierwsza została wykonana pieśń "Sława Otcu i Synu“ XVII wiecznego kompozytora ukraińskiego - Nikołaja Dileckiego.

Wspaniała architektura soboru św. Trójcy w Hajnówce i rewelacyjna akustyka tej świątyni przyciąga nie tylko chóry z niemal całej Europy, ale rzesze publiczności różnych wyznań, z odległych miejsc w kraju. Zdaniem wykonawców, w hajnowskim soborze śpiewa się bardzo lekko. Jest to niewątpliwie zasługą architekta i budowniczych cerkwi. W tym roku, wśród licznych gości koncertu inauguracyjnego znalazł się prof. Aleksander Grygorowicz z Poznania, architekt soboru św. Trójcy w Hajnówce.

Tydzień uczty duchowej

- Cieszymy się z pana obecności i dziękujemy za wspaniałe dzieło - powiedział ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Symbolicznego otwarcia tegorocznej edycji festiwalu dokonał burmistrz Hajnówki, Anatol Ochryciuk.

- Festiwali muzyki cerkiewnej, jak każdego roku, jest wielkim wydarzeniem kulturalnym w życiu naszego miasta - powiedział Anatol Ochryciuk. - Przyjmujemy gorąco i serdecznie wszystkich uczestników festiwalu. Dyrygentom i chórom życzę udanych prezentacji swoich talentów i umiejętności, jury - trafnych werdyktów, organizatorom i licznym wolontariuszom - aby festiwal odbył się w miłej atmosferze i zgodnie z zamierzeniami, publiczności - najlepszych wrażeń duchowo-artystycznych, wszystkim - miłego pobytu w Hajnówce. Dziękuję wielu instytucjom i osobom, za sponsoring i pomoc organizacyjną. Trudno wyobrazić sobie organizację festiwalu bez takiego wsparcia.

Przed nami tydzień uczty muzyczno-duchowej. Wiele koncertów, wystaw i spotkań. Przesłuchania konkursowe 40 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Czarnogóry, Litwy, Rosji, Mołdawii i Rumunii potrwają do piątku, codziennie od godz. 15.

Również w piątek, 30 maja, o godz. 20:30, w przepięknej scenerii byłej żwirowni przy Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie“ w Białowieży, odbędzie się koncert plenerowy "Muzyka bez granic“.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny