MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS podał wstępne dane o produkcji przemysłowej. Jest słabiej niż prognozowano. Produkcja przemysłowa zwalnia. Czy to zła wiadomość?

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Zwalniamy, zwalniamy! Wbrew pozorom jest to w obecnych warunkach dobra wiadomość – skomentowali ekonomiści mBanku.
– Zwalniamy, zwalniamy! Wbrew pozorom jest to w obecnych warunkach dobra wiadomość – skomentowali ekonomiści mBanku. Andrzej Szozda/Polska Press
Ze wstępnych danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa wzrosła co prawda w porównaniu z kwietniem 2021, ale w zestawieniu z marcem tego roku spadła i to o ponad 11 proc. - Wbrew pozorom jest to w obecnych warunkach dobra wiadomość - komentują ekonomiści.

Produkcja przemysłowa zwalnia

– Produkcja przemysłowa w kwietniu 2022 r. wzrosła o 13,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,3 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

– Bum! Produkcja przemysłowa zwalnia! 17,3% -> 13,0% (nasza prognoza 12,6%). Niebotyczne wzrosty z ostatnich miesięcy nadal wyglądają, jak wyglądały. Górka już jednak nie rośnie. Zwalniamy, zwalniamy! Wbrew pozorom jest to w obecnych warunkach dobra wiadomość – skomentowali ekonomiści mBanku na Twitterze.

Wzrost cen we wszystkich sekcjach przemysłu w porównaniu z marcem

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu 2022 r. były o 1,9 proc. wyższe niż w marcu 2022 r. Ceny podniesiono we wszystkich sekcjach przemysłu w porównaniu z marcem 2022 r. Jednocześnie dodano, że największy wzrost cen (4,1 proc.) zanotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie.

Największe wzrosty w produkcji metali

Z kolei ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosły o 2,5 proc. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe podwyższono o 1,8 proc., przy różnokierunkowych zmianach cen w poszczególnych działach tej sekcji. Najbardziej wzrosły ceny (o 5,1 proc.) w produkcji metali .

– Spadły natomiast ceny produkcji, m.in.: pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,3 proc.), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,5 proc.), a także koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 0,6 proc.). Ceny w sekcji dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja wzrosły o 1,2 proc. – podał GUS w komunikacie.

Ceny we wszystkich sekcjach przemysłu wyższe niż przed rokiem

– W kwietniu 2022 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z kwietniem 2021 r. podniesiono o 23,3 proc. w porównaniu do kwietnia 2021 roku – poinformował GUS. – Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu – dodano.

Jak czytamy w komunikacie, największy wzrost cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 44 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny