Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile wyniesie inflacja i kiedy nastąpi jej szczyt? Co drożeje najbardziej i najszybciej? Co zrobi RPP w sprawie stóp procentowych?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Według naszych prognoz to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji, która niestety nadal będzie rosnąć – komentuje ekspert.
– Według naszych prognoz to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji, która niestety nadal będzie rosnąć – komentuje ekspert. Lucyna Nenow/ Polska Press
Tempo wzrostu cen w Polsce ponownie zaskoczyło wszystkich, w tym ekonomistów. W kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc., a nie 12,3 proc., jak wcześniej szacowano. To poziom najwyższy od 24 lat. Jak wskazuje ekspert, różnica jest niewielka, ale tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje. – Najbardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów zakładają, że może ona przekroczyć 14-15 proc. Szczyt powinna osiągnąć w czerwcu lub w lipcu, ale to także nie jest pewne – prognozuje Maciej Pieczkowski, Inbank. Zdaniem ekspertów, to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji. Jak to wpłynie na wysokość stóp procentowych w Polsce?

– Po ostatecznych wyliczeniach Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc., a nie 12,3 proc., jak wcześniej szacowano. To poziom najwyższy od 24 lat. Różnica jest niewielka, ale tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje. Prognozy na najbliższe miesiące zakładają kontynuację tej tendencji. W ślad za tym w górę będą szły stopy procentowe – wskazuje Maciej Pieczkowski, Dyrektor Generalny Oddziału Inbank w Polsce.

Co napędza inflację?

Jak przypomina ekspert, w kwietniu najmocniej inflację napędzały rosnące po 27-28 proc. ceny paliw i energii. Bardzo mocno odczuwalny był także sięgający 13,2 proc. wzrost cen żywności. – Tym razem nieco wolniejszy był wzrost w przypadku większości usług, za wyjątkiem hotelarskich, które poszły w górę o 14,1 proc. – wylicza.

Jednocześnie dodaje, że ze względu na wiele czynników "obarczonych dużą dozą niepewności", trudno oszacować maksymalny poziom inflacji, jaki możemy zobaczyć w najbliższych miesiącach.

– Najbardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów zakładają, że może ona przekroczyć 14-15 proc. Szczyt powinna osiągnąć w czerwcu lub w lipcu, ale to także nie jest pewne – prognozuje Pieczkowski.

Które produkty notują największe wzrosty?

Jak wynika z najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy® autorstwa ASM Sales Force Agency, średnie ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły w kwietniu o 6,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Największe wzrosty w ujęciu rocznym wciąż notują produkty tłuszczowe (51 proc.). Znacząco podrożał również nabiał (10 proc.), mięso, wędliny i ryby (6 proc.) oraz używki i piwo (15 proc.).

- Inflacja w Polsce złamała kolejną barierę, w kwietniu ten wskaźnik wyniósł aż 12,4 procent. Według naszych prognoz to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji, która niestety nadal będzie rosnąć – komentuje wyniki najnowszego raportu Patryk Górczyński, Dyrektor Zarządzający ASM Sales Force Agency.

Ekspert dodaje również, że "sieci handlowe starają się konkurować cenami, walczą o ich maksymalną obniżkę, prowadząc bardzo aktywną politykę w zakresie negocjacji z producentami. Często im się to udaje. Należy pamiętać, że duże sieci handlowe mają w tym zakresie większe możliwości, niż małe sklepy czy handlowcy na targowiskach."

W ślad za rosnącą inflacją w górę będą szły stopy procentowe

Zdaniem Pieczkowskiego, prawdopodobnie cykl podwyższania stóp procentowych zakończy się w momencie, gdy inflacja przestanie się nasilać.

– Analitycy szacują docelowy poziom stopy referencyjnej w dość szerokim przedziale od 6,5-7 proc. do nawet 8-10 proc. Uwzględniając fakt, że obecnie wynosi ona 5,25 proc. i że najbardziej prawdopodobne są jeszcze dwie jej podwyżki po minimum 0,5 punktu procentowego, przekroczy ona z pewnością 6 proc. – wskazuje. – Trzeba jednak także zakładać, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zapewne brać pod uwagę nie tylko poziom inflacji, ale także sytuację w gospodarce.

Ekspert uważa, że w tej kwestii prognozy nie są zbyt optymistyczne. Po szacowanym na około 8 proc. wzroście PKB w pierwszym kwartale, należy spodziewać się zdecydowanego wyhamowania tempa wzrostu.

– Większość prognoz szacuje jego skalę na około 4 proc. Niedawno Bank Światowy obniżył swoją prognozę dla Polski z 4,7 do 3,9 proc., a Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zredukował swoje przewidywania na przyszły rok z 4,5 do 3,5 proc., podtrzymując tegoroczną prognozę na poziomie 4 proc. – wylicza Pieczkowski.

Spora część niezależnych analityków spodziewa się dynamiki wzrostu sięgającej zaledwie około 3 proc. w tym roku. Jednak jak tłumaczy ekspert, w tej kwestii prognozy są jednak także obarczone dużą dozą niepewności, głównie ze względu na trudny do oszacowania wpływ wojny na Ukrainie oraz konsekwencji sankcji nakładanych na Rosję.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wyniesie inflacja i kiedy nastąpi jej szczyt? Co drożeje najbardziej i najszybciej? Co zrobi RPP w sprawie stóp procentowych? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny