IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Nowe lokale w Białymstoku

  Rozwiń
  Gruzja bez retuszu. „Polakogruzin” zabiera w podróż po...

  Gruzja bez retuszu. „Polakogruzin” zabiera w podróż po Kaukazie (zdjęcia)

  (adek)

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Krzysztof Nodar Ciemnołoński opowiadał w Zespole Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna10” o swojej fascynacji Gruzją i Kaukazem
  1/6
  przejdź do galerii

  Krzysztof Nodar Ciemnołoński opowiadał w Zespole Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna10” o swojej fascynacji Gruzją i Kaukazem ©materiał szkoły

  Życie dzieli między Polskę, a Gruzję, do której trafił przed laty wraz z konwojem z pomocą charytatywną. „Polakogruzin” - Krzysztof Nodar Ciemnołoński opowiadał w Zespole Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna10” o swojej fascynacji Gruzją i Kaukazem.
  Zobacz galerię- Tematy związane z Kaukazem są niezwykle interesujące, często trudne, ale wielokrotnie piękne – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka szkoły – A ponieważ mamy jesień, to warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie o wakacjach, przynoszących wiele wspaniałych wspomnień, a może nawet zaplanować następne. Od razu podnosi się poziom endorfin i nabieramy chęci, by zmierzyć się z jesiennymi zadaniami. Gdy mamy okazję, najlepiej rozmawiać o tym na żywo, tym bardziej, że do takiej rozmowy zaprosiliśmy wyjątkowo ciekawego gościa.

  Podróżnik, bloger i vloger o gruzińskich korzeniach, kulturoznawca, autor ponad 100 artykułów o Gruzji (na portalu polakogruzin.pl), ponad 50 filmów na YouTube o Kaukazie i Rosji spotkał się z uczniami szkoły, a także z ich rodzicami i innymi osobami zainteresowanymi tą tematyką.

  - To - obok Galerii na Płocie - kolejna inicjatywa promująca w szkole kulturę, tradycję i historię krajów Kaukazu – mówi Jarosław Skubich, organizator spotkania.

  Opowieść Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego zabrała słuchaczy w swoistą podróż po Gruzji dzikiej, często niedostępnej i rzadko odwiedzanej przez turystów.

  - Wielu twierdzi, że Gruzja już się przejadła, a jej dzisiejsze oblicze to już tylko wydmuszka dla masowej turystyki – mówił podróżnik. – Ja jak zwykle jestem na bakier i uważam zupełnie inaczej. Docieram do miejsc, w których wszystko stoi na głowie, do których rzadko ktoś dociera, pokazuję pogranicza, w których żyją różne narody i grupy etniczne; gdzie wśród zapomnianych wiosek, jezior i wąwozów, można trafić na ślady prawdziwej dzikości i ruszyć szlakiem ormiańskich uchodźców i azerbejdżańskich pasterzy, śladem meczetów w górskich wioskach i przedchrześcijańskich wierzeń.

  Magnesem, który przyciąga ludzi do tego kraju jest na pewno jego gościnność:

  - Gość jest tam „darem od Boga”, a ponieważ to jeden z najstarszych chrześcijańskich krajów na świecie, jest to bardzo poważnie traktowane – podkreślał podróżnik. – W chacie kaukaskich górali nawet wróg może liczyć na gościnność.

  Lodowce i góry, winorośl i palmy  Gruzja wyróżnia się też ogromną różnorodnością krajobrazu, co najlepiej pokazywały, prezentowane na spotkaniu krótkometrażowe filmy– a więc z

  jednej strony majestatyczne góry i pięciotysięczniki, lodowce, ale też równiny, na których uprawia się winorośl i plaże Morza Czarnego. To też kraj przepięknych widoków – przełęczy, wodospadów, no i przede wszystkim zabytków architektury sakralnej.

  - Taką sakralną wizytówką Gruzji jest XIV-wieczna cerkiew Cminda Sameba, położona na wysokości ponad 2100 m n.p.m., nad którą góruje szczyt Kazbek. To pięciotysięcznik, na który można się wspiąć w ramach organizowanych tam wypraw – opowiada podróżnik.

  Młodzież i dorośli mieli też okazję poznać życie małych, nieodkrytych przez turystów, miejscowości, ale też różnorodną architekturę stolicy – Tbilisi, a zwłaszcza jej 1600-letniej starówki, pokazującej multikulturowość Gruzji.

  - Gruzja jest krajem, do którego się wraca, żeby zobaczyć jej różne oblicza – z jednej strony nowoczesna stolica i miejsca, które ja nazywam dekoracjami po upadłym systemie; z drugiej - zapierające dech w piersiach widoki i legendy, z których niektóre stały się źródłem mitów greckich – dodaje Krzysztof Nodar Ciemnołoński. – Zachęcam was do podróżowania – nie tylko po Gruzji, ale choćby po Polsce - wystarczy ruszyć z domu, by przekonać się, że jest mnóstwo pięknych miejsc do odkrycia.

  Zdaniem młodzieży uczestniczącej w spotkaniu, barwna opowieść podróżnika, urozmaicona filmami, zachęciła ją do odwiedzenia Gruzji.

  - To bardzo intrygujący kraj, pod względem krajobrazowym, kulturowym, a także kulinarnym – mówi Maksymilian Rogowski, gimnazjalista. – W naszej szkole mamy sporo inicjatyw promujących Gruzję i Kaukaz, a to spotkanie jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że warto tam pojechać.

  Zobacz też:
  KONIEC L4 WCHODZĄ E-ZWOLNIENIA

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze