Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Wschód, OHP w Podlaskiem i białostoccy harcerze posprzątali groby żołnierzy

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
We wtorek (11 sierpnia) od godziny 12 Grupa Wschód, młodzież i kadra OHP w Podlaskiem oraz białostoccy harcerze wzięli do rąk szpachelki i szczotki i wyczyścili około 70 mogił żołnierzy pochowanych na Cmentarzu Farnym
We wtorek (11 sierpnia) od godziny 12 Grupa Wschód, młodzież i kadra OHP w Podlaskiem oraz białostoccy harcerze wzięli do rąk szpachelki i szczotki i wyczyścili około 70 mogił żołnierzy pochowanych na Cmentarzu Farnym Beata Matyskiel
W akcji udział wzięli m.in.: przedstawiciele kadry i uczestników OHP na czele z Wojewódzkim Komendantem OHP Beatą Matyskiel i jej Zastępcą Anną Zdanowicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Wschód z Andrzejem Bieluczykiem i białostoccy harcerze z hm. Andrzejem Bajkowskim i ks. hm. Aleksandrem Dobrońskim. - Wszyscy mamy wspólny cel, a jest nim utrwalanie naszej lokalnej historii i przekazywanie jej młodzieży - mówi Beata Matyskiel, wojewódzki komendant OHP.

We wtorek (10 sierpnia) posprzątano ponad 50 grobów bezimiennych żołnierzy. Na cmentarzu Farnym pochowanych jest ich znacznie więcej. Zginęli w XX wieku.

- W każdej mogile spoczywa 5-6 żołnierzy, jeden na drugim - tłumaczy Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód - Wszystkich pochowanych tutaj jest około 100.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 12. Ku zaskoczeniu wszystkich sprzątających, prace potrwały nie dłużej niż 2 godziny.

Grupa Wschód tego typu przedsięwzięcia stara się organizować regularnie m.in. z okazji rocznicy Cudu nad Wisłą czy Bitwy o Białystok. Na Cmentarzu Farnym ostatnio sprzątano w 2018 roku. Tym razem do współpracy zaangażowała kadrę i uczniów OHP.

- Dzisiaj przyszliśmy tu, aby upamiętnić żołnierzy upadłych. Oni oddali życie po to, byśmy teraz mogli żyć w wolnym państwie. Dlatego fajnie jest spróbować się jakoś im odwdzięczyć - mówi Bartosz Suchoń, uczeń OHP.

Oprócz sprzątania mogił, młodzież uczestniczyła w lekcji lokalnej historii. Andrzej Bieluczyk i wojewódzki komendant OHP Beata Matyskiel. dzielili się z nimi swoją wiedzą.

Dowiedzieliśmy się, że pochowani tutaj żołnierze są mniej więcej w naszym wieku, czyli 17-18 lat. Byli gotowi do walki za nasz kraj nawet na tyle, żeby uciekać ze swoich domów do wojska - zdradza Gabriela Krawiel, także uczennica OHP.

Nie zabrakło również osobistych historii i wspomnień dorosłych uczestników akcji.

- Moja babcia musiała ukrywać w stodole żołnierza. Nosiła mu mleko i posiłki. Robiła to wiedząc, że naraża życie swoje i swojej rodziny. Pamiętam te wstrząsające opowieści - zdradza Beata Matyskiel, komendant OHP w województwie podlaskim.

Uczniowie Ochotniczych Hufców Pracy przyznają, że losy żołnierzy upadłych, wzbudziły w nich refleksję na temat teraźniejszości.

- Warto w życiu zajmować się tylko tym, co naprawdę ważne. Mamy mało czasu na tym świecie, więc powinniśmy go jak najlepiej wykorzystać i nie marnować go na głupoty - zauważa Bartosz Suchoń.

21 sierpnia o godz. 18 Grupa Wschód zorganizuje akcję Światła Pamięci Niezwyciężowym i zapali znicze na grobach żołnierzy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny