Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gram Off On. Apokalipsa. Pierwsze polskie wydanie D.H. Lawrenca - o co chodzi?

mat. organizatora
D.H. LAWRENCE / 1885-1930 / brytyjski pisarz / autor poematów, powieści, sztuk, nowel, esejów, książek podróżniczych i listów / napisał m.in. "Synów i kochanków" oraz "Kochanka Lady Chatterley" / napisana w 1929 - a wydana, już po śmierci pisarza, w 1931 roku - "Apokalipsa" stanowi komentarz do nowotestamentowej Księgi Objawienia, będąc zarazem ostatnią wypowiedzią religijną Lawrence'a.
D.H. LAWRENCE / 1885-1930 / brytyjski pisarz / autor poematów, powieści, sztuk, nowel, esejów, książek podróżniczych i listów / napisał m.in. "Synów i kochanków" oraz "Kochanka Lady Chatterley" / napisana w 1929 - a wydana, już po śmierci pisarza, w 1931 roku - "Apokalipsa" stanowi komentarz do nowotestamentowej Księgi Objawienia, będąc zarazem ostatnią wypowiedzią religijną Lawrence'a. Mat. organizatora
Apokalipsa w Gram Off Onie. We czwartek, o godz. 18.30

"Nic dziwnego, że poganie byli przerażeni „bezbożnym", chrześcijańskim pragnieniem zniszczenia wszechświata. Przerażeni byliby nawet Żydzi Starego Testamentu. Wszak w ich mniemaniu ziemia i gwiazdy, powołane w Wielkim Akcie Stworzenia przez Boga Wszechmogącego, były wieczne. Ale nie, ci zuchwali męczennicy muszą zobaczyć, jak to wszystko idzie z dymem."
D. H. Lawrence, „Apokalipsa”

„Księga Apokalipsy pomogła zrozumieć Lawrence’owi, że chrześcijaństwo Jezusa, oparte na pogańskiej afirmacji życia i zupełnie niepogańskim przykazaniu bezwarunkowej miłości wzajemnej, w którymś momencie zostało zastąpione przez religię samoubóstwienia skrzywdzonych i poniżonych.
‘Tak zrodziła się dwoistość religii, zwłaszcza zaś chrześcijaństwa. Religia silnych nauczała wyrzeczenia i miłości. Religia słabych głosiła śmierć silnym i potężnym, chwałę biednym. Jako że na świecie słabych jest zawsze więcej niż silnych, triumfował i triumfować będzie drugi rodzaj chrześcijaństwa. Jeśli nie będziesz rządzić słabymi, to rządzić będą słabi, i tyle. Zasada zaś ich rządów brzmi: śmierć silnym!’
Zastanawiający paradoks wczesnego chrześcijaństwa polega na rozpoznaniu, że prawdziwie demokratyczne uczucia – miłość, filantropię, współczucie, wyrozumiałość dla ludzkiej słabości – żywili arystokraci ducha. Brały się one z ich siły i poczucia własnej wartości. Tymczasem chrześcijańscy demokraci, nawet gdy wykazują się podobną wrażliwością moralną, podnoszą te same kwestie jakoś bardziej natarczywie i bezapelacyjnie, na dodatek ze świadomością własnej ograniczoności. O różnicy między duchową arystokracja a pospólstwem rozstrzyga zatem kwantum mocy oraz stosunek do niej, co znaczy, że sama różnica jest trwała, ponadczasowa i nieusuwalna. Przy czym nie chodzi tutaj o politykę, tylko o stan duszy, o dwoistość natury ludzkiej.”

Piotr Nowak, posłowie „Odtąd nie może być więcej czasu” do „Apokalipsy” D.H. Lawrence’a

Kwartalnik KRONOS zaprasza na dyskusję wokół pierwszego polskiego wydania "Apokalipsy" D.H. Lawrence'a.

Wezmą w niej udział:
Prof. Piotr NOWAK / filozof / zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Kronos" / Uniwersytet w Białymstoku
Dr KATARZYNA SAWICKA-MIERZYŃSKA/ filolog / Uniwersytet w Białymstoku
RAFAŁ KUCZYŃSKI/ autor przekładu
prowadzenie: JOANNA DOLECKA / Fundacja Uniwersytet Terenowy

TERMIN: czwartek/ 14 czerwca
GODZINA: 18.30
MIEJSCE: GRAM OFF ON, ul. Malmeda 17

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny