Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał w Białymstoku. Wystawa "Macham ręką" oraz "Forma i barwa. Reinterpretacje" (foto)

Anna Kopeć
Wernisaż przyciągnął do Galerii Arsenał wielu widzów. Zarówno wystawa Wiesława Jurkowskiego jak i Pawła Matyszewskiego zostały dobrze przyjęte. Wystawa „Macham ręką” nikogo nie zbulwersowała.
Wernisaż przyciągnął do Galerii Arsenał wielu widzów. Zarówno wystawa Wiesława Jurkowskiego jak i Pawła Matyszewskiego zostały dobrze przyjęte. Wystawa „Macham ręką” nikogo nie zbulwersowała. Wojciech Wojtkielewicz
Wernisaż przyciągnął do Galerii Arsenał wielu widzów. Zarówno wystawa Wiesława Jurkowskiego jak i Pawła Matyszewskiego zostały dobrze przyjęte. Wystawa „Macham ręką” nikogo nie zbulwersowała.

Z jednej strony prace bardzo doświadczonego malarza nasycone wieloma kolorami i różnymi kompozycjami, w raczej tradycyjnej formie. Z drugiej wystawa młodego artysty, która zaskakuje pomysłami. Ta pierwsza to „Forma i barwa. Reinterpretacje” Wiesława Jurkowskiego - malarza, grafika, scenografa, nestora białostockiego środowiska artystycznego. Druga to „Macham ręką” Pawła Matyszewskiego - malarza, autora obiektów i instalacji, a także ogrodnika. Wszystkie swoje specjalizacje zaprezentował na tej wystawie.

Jeszcze przed wernisażem pojawiły się głosy krytyki pod adresem młodszego z białostockich artystów.

Galeria Arsenał. Subtelna narracja czy prowokacja?

Obyło się jednak bez skandalu. Nie było zresztą ku temu powodów. Niektóre prace Pawła Matyszewskiego z pogranicza obrazu i rękodzieła, które mogą przypominać intymne części ciała czy trzewia nikogo z obecnych gości nie zbulwersowały.

- To coś zupełnie nowego, niestandardowego. Tym pracom należy się dokładnie przyjrzeć. Wówczas widać, ile artysta włożył w nie pracy, a przede wszystkim wyobraźni - ocenia Dorota Łoniewska, jedna z oglądających.

- Być może mogą być prowokujące, ale nie bulwersujące. Mają ciekawą formę, strukturę. Można je odczytywać na różne sposoby - dodaje Aleksandra Miska, która na wernisaż przyjechała z Krakowa.

Bezdyskusyjnie wszystkich widzów zafascynował, albo przynajmniej zainteresował obiekt „Tort”. To duży okrągły klomb z ciętymi k wiatami. Białe lilie, róże, goździki ułożono z leśnym mchem. Ta biało-zielona konstrukcja z pewnością będzie się ciekawie zmieniać. Obie wystawy czynne będą do 21 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny