MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie 2015. Nowe rozdanie. Podlaskie. Innowacje, badania i rozwój

Archiwum
Jesienią pierwsze konkursy dla firm.

W czerwcu tego roku kończymy część projektu związanego z wygłuszaniem poziomu hałasu w kanałach wentylacyjnych - mówi Maciej Szumski, prezes firmy Plum z podbiałostockich Ignatek. - Jesteśmy na etapie pisania trzech patentów związanych z tymi technologiami i będziemy wchodzić z prototypami do prawdziwych obiektów, żeby sprawdzić realne rozwiązania.

Plum nieraz korzystał ze wsparcia dotacjami unijnymi przy realizacji pionierskich rozwiązań z dziedziny elektroniki przemysłowej. Przedsiębiorstwo ma już i atestowane laboratorium, i własny ośrodek badawczo-rozwojowy.

- Był wystarczający do tego, co robiliśmy dotychczas - przyznaje Maciej Szumski. - Ale do naszych kolejnych zamiarów już wystarczający nie jest. Myślę o jego poważnej rozbudowie. Ale przyznam, że jeszcze nie wiem, czy te nasze plany będą pasowały do oferty unijnej.

W podobnej sytuacji jest zapewne wiele podlaskich firm, które chcą się rozwijać, stawiając na innowacyjne rozwiązania. To właśnie z myślą o nich zostały zarezerwowane środki w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Środki mają wesprzeć realizację projektów opartych na działalności badawczo-rozwojowej. Dotyczy to zarówno samych firm, jak i projektów realizowanych we współpracy z ośrodkami naukowymi. To naprawdę duża pula, bo na wzmocnienie potencjału i konkurencyjności regionu przeznaczony został miliard złotych!

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać zarówno z dotacji, jak i pożyczek. Dotacje (czyli wsparcie bezzwrotne) będą dla firm, które postawią na rozwój sfery badawczo-rozwojowej (m.in. sprzęt i aparaturę służącą prowadzeniu badań, prowadzenie prac badawczo--rozwojowych, wdrożenie wyników - własnych lub zakupionych prac badawczo-rozwojowych). Istotne jeszcze, aby te projekty wpisywały się w tzw. specjalizacje województwa. Przypomnijmy, że to przetwórstwo rolno-spożywcze, przemysł maszynowy, sektor usług medycznych i nauk o życiu oraz ekoinnowacje i nauki o środowisku. W tym dotyczące odnawialnych źródeł energii.
Dotacje przewidziano także dla firm, które będą chciały ubiegać się o wsparcie inwestycji podnoszących ich konkurencyjność. Pod warunkiem że będą one dotyczyły innowacji w produkcji (np. rozbudowy przedsiębiorstwa czy zmian, dzięki którym na rynek zostaną wprowadzone nowe lub ulepszone produkty, inwestycje w nowoczesne maszyny służące do produkcji). Jeśli natomiast przedsiębiorca będzie chciał zainwestować w rozwój usług i technologii informacyjno-komunikacyjnych, będzie miał do dyspozycji pożyczki.

Nowy program regionalny swata bardzo wyraźnie świat biznesu i świat nauki, po to, aby gospodarka podlaska była bardziej konkurencyjna. Dlatego także uczelnie mogą liczyć na wsparcie z Funduszy Europejskich, ale tylko tych projektów, które wpiszą się w specjalizacje gospodarcze regionu i będą powiązane z potrzebami lokalnych firm.

We wrześniu tego roku zostanie ogłoszony konkurs, w którym przeznaczone ma być 10 mln zł dla firm pośredników, które będą potem udzielały przedsiębiorcom grantów na badania rozwojowe.

A w listopadzie planowane jest do wzięcia 40 mln zł w konkursie na wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach - będzie on ukierunkowany na projekty dotyczące wdrażania innowacji w sektorze produkcyjnym (np. rozbudowa przedsiębiorstwa umożliwiająca wprowadzenie nowego produktu czy zakup nowoczesnych maszyn). Promowane będą rozwiązania skutkujące wzrostem eksportu i konkurencyjności.

We wspomnianej już miliardowej puli środków europejskich jest też uwzględniona specyfika woj. podlaskiego, którego znaczną część zajmują tereny chronione. Dotacje przewidziane są dla przedsiębiorstw zlokalizowanych w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich, w których obszary Natura 2000 przekraczają 18,36 proc. (czyli średnią unijną). Priorytet w tym wypadku będą miały projekty zakładające tworzenie miejsc pracy.

Warto się zainteresować nową pulą środków. Informacje o możliwościach dofinansowania można uzyskać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Kontakt

Więcej na stronach www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.

Główny Punkt Informacyjny:
Białystok - tel.: 85 66 54 516,
e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny