Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma upadła – odbierz dług

Donata Żmiejko
Wierzyciel może zgłosić kilka wierzytelności w stosunku do tego samego upadłego jednym pismem, nie może jednak zgłosić należności jednym pismem w stosunku do kilku upadłych, choćby ten sam sąd prowadził postępowanie upadłościowe przeciwko wszystkim.
Wierzyciel może zgłosić kilka wierzytelności w stosunku do tego samego upadłego jednym pismem, nie może jednak zgłosić należności jednym pismem w stosunku do kilku upadłych, choćby ten sam sąd prowadził postępowanie upadłościowe przeciwko wszystkim.
Dostałem zawiadomienie z sądu o ogłoszeniu upadłości firmy, z którą kiedyś współpracowałem. Winna jest mi za dwie faktury po 1 tys. zł plus VAT. Chcę zgłosić te wierzytelności. Jak to zrobić – zapytał Janusz Dolny.

Ostatnio wzrasta liczba składanych wniosków o ogłoszenie upadłości. Kontrahenci, którzy chcą odzyskać w całości albo chociaż w części wierzytelności od upadłej spółki, powinni je zgłosić w postępowaniu upadłościowym. Brak zgłoszenia pozbawia bowiem wierzyciela możliwości odzyskania należności z tzw. masy upadłości w ramach postępowania upadłościowego. Warunkiem koniecznym jest zatem wpisanie wierzyciela na listę wierzytelności.

O wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości można dowiedzieć się m.in. z obwieszczenia umieszczonego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jednak niezależnie od tego syndyk zawiadamia o upadłości wierzycieli, których adresy są mu znane z dokumentów księgowych znajdujących się u upadłego. Termin do zgłoszenia wierzytelności jest określony w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości.

 

Zgłoszenie na piśmie

Pismo zgłaszające wierzytelność należy kierować do sędziego komisarza na adres sądu prowadzącego dane postępowanie upadłościowe. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach.

Do pisma trzeba dołączyć oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie (np. fakturę VAT, umowę). Odpisy może poświadczyć także radca prawny lub adwokat, będący pełnomocnikiem wierzyciela, który zgłasza wierzytelność. Pismo to powinno odpowiadać warunkom pisma procesowego.

Wierzyciel może zgłosić kilka wierzytelności w stosunku do tego samego upadłego jednym pismem, nie może jednak zgłosić należności jednym pismem w stosunku do kilku upadłych, choćby ten sam sąd prowadził postępowanie upadłościowe przeciwko wszystkim.

 

O czym trzeba pamiętać?

W zgłoszeniu wierzytelności należy podać:

  • – imię i nazwisko albo nazwę firmy wierzyciela i jego miejsce zamieszkania lub siedzibę, sygnaturę akt sprawy upadłościowej;
  • – określenie wierzytelności wraz z tzw. należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej (gdy np. dłużnik nie zapłacił za towar lub usługę, w zgłoszeniu podaje należność główną oraz odsetki za opóźnienie, a w przypadku wierzytelności niepieniężnej należy określić jej wartość);
  • – dowody potwierdzające istnienie wierzytelności;
  • – kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona (art. 342 prawo upadłościowe i naprawcze);
  • – zabezpieczenie związane z wierzytelnością oraz sumę zabezpieczenia (należy podać rodzaj, przedmiot i wartość zabezpieczenia);
  • – przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność ma zostać uregulowana – jeśli jest to zgłoszenie wierzytelności, za którą upadły nie odpowiada osobiście;
  • – stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne (gdy nie toczy się, warto zaznaczyć w zgłoszeniu ten fakt);
  • – podpis wierzyciela lub pełnomocnika;
  • – wymienienie załączników.
  • Jeśli w terminie, to za darmo

Należy wskazać, że pismo zawierające zgłoszenie wierzytelności nie podlega opłacie. Tak więc wierzyciel nie ponosi żadnych kosztów związanych ze zgłoszeniem wierzytelności w terminie ani udziałem w postępowaniu upadłościowym. Jednak w sytuacji, gdy wierzyciel nie zgłosi swojej wierzytelności do sporządzonej listy wierzytelności w terminie, wówczas płaci za opublikowanie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym uzupełniającej listy wierzytelności.

Należy pamiętać, że jeżeli wierzyciel nie zgłosi wierzytelności, która była zabezpieczona hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, lub przez inny wpis w księdze wieczystej, to wówczas będzie ona umieszczona na liście wierzytelności z urzędu.

Zgłoszenie wierzytelności nieodpowiadające wymogom formalnym (określonym w art. 239 i 240 prawa upadłościowego i naprawczego) podlega zwrotowi bez wzywania do jego uzupełnienia, jeżeli zgłoszenia dokonuje przedsiębiorca lub wierzyciel reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcę prawnego. W tym przypadku następuje zwrot zgłoszenia wierzytelności. W innych przypadkach wierzycieli braki zgłoszenia powinny być uzupełnione i zwrot nastąpi dopiero po bezskutecznym upływie tygodniowego terminu wyznaczonego do uzupełnienia braków.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny