Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Sztuk Dawnych. U Elżbiety, zwanej Izabelą, na imieninach

Anna Kopeć
Zadaniem festiwalu jest ukazanie obrazu kulturalnego dawnej Rzeczpospolitej, z uwzględnieniem ówczesnych konwenansów i zwyczajów, pozwalających przybliżyć ducha epoki baroku
Zadaniem festiwalu jest ukazanie obrazu kulturalnego dawnej Rzeczpospolitej, z uwzględnieniem ówczesnych konwenansów i zwyczajów, pozwalających przybliżyć ducha epoki baroku Andrzej Zgiet
W weekend będzie można przenieść się do czasów baroku i posłuchać ciekawych koncertów, zobaczyć balet dworski czy uczestniczyć w specjalnej mszy.

Imieniny Izabeli Branickiej zawsze były dużym kulturalnym świętem. Do tych tradycji nawiązuje organizowany współcześnie w Białymstoku Festiwal Sztuk Dawnych.

- Imieniny hetmanowej obchodzone były bardzo wystawnie. Składały się na nie polowania, koncerty, tańce, liturgia z uroczystą oprawą muzyczną, inscenizacje teatralne, operowe i spektakle baletowe - opowiada Mariusz Perkowski, prezes fundacji Pro Anima, która organizuje Festiwal Sztuk Dawnych.

To wydarzenie, które od kilku już lat przybliża współczesnym białostoczanom klimat imienin Izabeli Branickiej - największego mecenasa kultury Białegostoku. Festiwal co roku odbywa się w okolicach imienin Elżbiety. Nie ma tu pomyłki. Żona hetmana Jana Klemensa Branickiego - jednego z największych magnatów XVIII wieku, założyciela Białegostoku - na chrzcie otrzymała imię Elżbieta. Jednak w XVIII wieku, zgodnie z francuską modą, używała imienia Izabela.

Festiwal potrwa pięć dni. Zainauguruje go wyjątkowa msza w starym kościele farnym w niedzielę o godz. 13.30. Wzbogaci ją oprawa muzyczna księży misjonarzy, opiekującymi się białostocką parafią w XVIII wieku. O godz. 19 w Domu Ludowym w Supraślu obędzie się koncert „Pieśni Nabożnych” Franciszka Karpińskiego, który przez kilka lat był związany z dworem Branickiej w Białymstoku.

- Pierwszoplanowym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie prawykonanie po 250 latach spektaklu operowego „La Contadina in Corte” Antonio Sacchiniego - jednej z najpopularniejszych Oper Sacchiniego, która doczekała się ponad 20 wystawień również w białostockim Opernhausie - mówi Mariusz Perkowski. Koncert ten odbędzie się w poniedziałek o godz. 19 w Auli Magna Pałacu Branickich. Zostanie wykonany na kopiach instrumentów z epoki, soliści wystąpią w stylizowanych na ówczesne kostiumach oraz historycznie stylizowanej scenografii. Spektakl wyreżyseruje Natalia Kozłowska a orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej Diletto poprowadzi Anna Moniuszko.

Zaplanowano także wieczory historyczne z recitalem Piotra Olecha (kontratenor) i Anny Biuruli (lutnia i teorba) oraz gawędą historyczną Andrzeja Lechowskiego i Anny Dąbrowskiej. Będzie można ich posłuchać we wtorek o godz. 18 w białostockim Ratuszu, a w środę o godz. 18 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Finałem imienin Izabeli Branickiej będzie spektakl taneczny „Miniatury Staropolskie” w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Capella Antiqua Bialostociensis. To widowisko będzie można obejrzeć w czwartek, 19 listopada w Pałacu Branickich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny