Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Czeczeńskiej w SP nr 15 (wideo)

Adrian Kuźmiuk
Podczas festiwalu wystąpiły zespoły "Nonczo" i "Łowzar".
Podczas festiwalu wystąpiły zespoły "Nonczo" i "Łowzar". Fot. Wojtek Oksztol
"I Międzyszkolny Festiwal Kultury Czeczeńskiej, Białystok 2009" w Szkole Podstawowej nr 15. Dzieci poznawały historię, kulturę i próbowały tradycyjnych czeczeńskich potraw.

https://www.youtube.com/watch?v==6Ytvq34fl80
- Dzięki takim spotkaniom lepiej poznajemy naszych kolegów i koleżanki z Czeczenii - wyjaśnia Marta. - Łatwiej jest nam zrozumieć, dlaczego musieli opuścić swój kraj.

Marta wzięła udział w “I Międzyszkolnym Festiwalu Kultury Czeczeńskiej, Białystok 2009". Przygotowała go Szkoła Podstawową nr 15, w której uczy się 54 Czeczenów. A “piętnastka" to prawdziwa szkoła tolerancji. Projekt przygotowany przez nauczycielkę Martę Kikolską-Kisiel “W różnorodności siła" zwyciężył w Programie Grantowym “Szkoły bez przemocy".

Poznać, aby zrozumieć
- Ten festiwal ma inspirować młodzież do ciągłych poszukiwać i poznawania innych kultur - mówi Ewa Zając, dyrektor 15 SP. - Dzięki niemu dzieci lepiej się poznają i łatwiej integrują.
W ramach festiwalu nauczyciele wraz z dziećmi przygotowali prezentacje multimedialne na temat historii narodu czeczeńskiego. Można było posłuchać bajek i spróbować tradycjonalnej czeczeńskiej kuchni.
- A moja klasa specjalnie przygotowała inscenizację baśni czeczeńskiej - chwali się Marta.
Przygotowania do festiwalu trwały kilka miesięcy. W tym czasie zarówno dzieci polskie jak i czeczeńskie uczyły się od siebie nawzajem.
Jesteśmy tacy sami
- Poznajemy ich kulturę oraz historię. Razem też dyżurujemy - opowiada Maja Kaszuba, uczennica SP nr 15. - Wspólnie spędzamy Wigilię i dzielimy się opłatkiem.
- Jesteśmy do siebie bardzo podobni - dodaje Marta - Wcale tak bardzo się nie różnimy.
Festiwal oczywiście nie mógł obyć się bez części artystycznej. Pokaz tradycjonalnych tańców czeczeńskich przygotowały Chawa Szajchaeva i jej zespół “Łowzar" oraz Zarema Sambijewa z zespołem “Nonczo".
Program “Szkoła bez przemocy" prowadzi “Kurier Poranny" wraz z Fundacją Grupy Telekomunikacji Polskiej. Patronem honorowym jest prezydent RP.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny