- Festiwal Dyplomatyczny wpisał się już na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń, odbywających się w Białymstoku. Ma promować wiedzę o dyplomacji, współczesnej Polsce i Europie. Pozwala naszej młodzieży przyglądać się z bliska zagadnieniom współczesnego świata i lepiej ten świat rozumieć – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Festiwalowi Dyplomatycznemu patronuje nieżyjący już prof. Stefan Meller, wybitny historyk, który przez ponad 20 lat wykładał na Uniwersytecie w Białymstoku, polski dyplomata, ambasador RP w Moskwie, Paryżu, a wreszcie minister spraw zagranicznych.
W tym roku festiwal odwiedzi ponad 20 gości, m.in. prof. Beata Ociepka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Schnepf, Siti Nugraha Mauludiah (Ambasador Republiki Indonezji w Polsce), Janusz Piechociński (prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja), Aleksandra Wiśniewska (Ambasada Japonii w Polsce), Olgierd Łukaszewicz („My Obywatele UE”), red. Dariusz Rosiak (Tygodnik Powszechny), senator Marcin Bosacki, Liu Guangyan (Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce).
Wykład inauguracyjny 24 lutego wygłosi Donald Tusk – przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, a w latach 2014–2019 przewodniczący Rady Europejskiej, były premier RP. Początek godz.11 w auli na Wydziale Prawa UwB.
Na Facebooku „Wschodzący Białystok” będą do wygrania zaproszenia na to spotkanie. Pozostałe wykłady są otwarte dla chętnych.
Większość wydarzeń zaplanowano w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB, a także w Centrum Aktywności Społecznej oraz w klubie Fama.
- W tym roku chcemy się skupić na stosunkach dyplomatycznych na linii Polska - Europa - Azja. Uważamy, że jest to bardzo ciekawy temat, a także na czasie. Interesuje nas też gospodarka. Jak co roku spotkaniom o charakterze akademickim i spotkaniach z ekspertami, będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne. W tym roku chcemy przybliżyć elementy kultury krajów azjatyckich. Odbędą się warsztaty tradycyjnego tańca chińskiego czy warsztaty sushi z degustacją - wylicza Marta Brzozowska, nauczycielka II LO, które jest jednym z organizatorów wydarzenia.
Zaplanowano też wykład o kinie koreańskim i spotkania z przedstawicielami Ambasady Japońskiej w Polsce.
- Bezpośrednie spotkania z dyplomatami, ekspertami są dla młodzieży szansą na poszerzenie ich zainteresowań, ale też bezpośredni kontakt z ludźmi, których się zna z gazet. O dyplomatach mamy wyobrażenie jako o niedostępnych ludziach. No i wreszcie przyjazd dyplomatów do Białegostoku to takie nasze otwarcie na świat. Przyjeżdża tutaj wielki świat - mówi prof. Joanna Sadowska z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB.
- Staramy się pokazywać, że szkoła to nie tylko lekcje. Chcemy, by nasi uczniowie rozwijali się wszechstronnie, by doskonalili umiejętności w zakresie wystąpień publicznych, negocjacji, kierowania zespołem. Na pewno każdy uczeń znajdzie coś dla siebie - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor II LO. I zaprasza uczniów z innych szkół na Festiwal.
II LO w Białymstoku obchodzi sto lat istnienia. Wielki jubil...
Studniówka 2020. II Liceum Ogólnokształcące. Na imprezę prz...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?