MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal dyplomatyczny już za tydzień. Białystok odwiedzi Donald Tusk (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Donald Tusk
Donald Tusk Karolina Misztal
Donald Tusk, Janusz Piechociński, Marcin Bosacki, Ryszard Schnepf, Beata Ociepka, a także Olgierd Łukaszewicz. Będą wśród gości, którzy odwiedzą Białystok. Będzie się można z nimi spotkać 24-28 lutego podczas Festiwalu Dyplomatycznego, który odbędzie się już po raz piąty.

- Festiwal Dyplomatyczny wpisał się już na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń, odbywających się w Białymstoku. Ma promować wiedzę o dyplomacji, współczesnej Polsce i Europie. Pozwala naszej młodzieży przyglądać się z bliska zagadnieniom współczesnego świata i lepiej ten świat rozumieć – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Festiwalowi Dyplomatycznemu patronuje nieżyjący już prof. Stefan Meller, wybitny historyk, który przez ponad 20 lat wykładał na Uniwersytecie w Białymstoku, polski dyplomata, ambasador RP w Moskwie, Paryżu, a wreszcie minister spraw zagranicznych.

W tym roku festiwal odwiedzi ponad 20 gości, m.in. prof. Beata Ociepka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Schnepf, Siti Nugraha Mauludiah (Ambasador Republiki Indonezji w Polsce), Janusz Piechociński (prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja), Aleksandra Wiśniewska (Ambasada Japonii w Polsce), Olgierd Łukaszewicz („My Obywatele UE”), red. Dariusz Rosiak (Tygodnik Powszechny), senator Marcin Bosacki, Liu Guangyan (Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce).
Wykład inauguracyjny 24 lutego wygłosi Donald Tusk – przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, a w latach 2014–2019 przewodniczący Rady Europejskiej, były premier RP. Początek godz.11 w auli na Wydziale Prawa UwB.
Na Facebooku „Wschodzący Białystok” będą do wygrania zaproszenia na to spotkanie. Pozostałe wykłady są otwarte dla chętnych.

Większość wydarzeń zaplanowano w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB, a także w Centrum Aktywności Społecznej oraz w klubie Fama.

- W tym roku chcemy się skupić na stosunkach dyplomatycznych na linii Polska - Europa - Azja. Uważamy, że jest to bardzo ciekawy temat, a także na czasie. Interesuje nas też gospodarka. Jak co roku spotkaniom o charakterze akademickim i spotkaniach z ekspertami, będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne. W tym roku chcemy przybliżyć elementy kultury krajów azjatyckich. Odbędą się warsztaty tradycyjnego tańca chińskiego czy warsztaty sushi z degustacją - wylicza Marta Brzozowska, nauczycielka II LO, które jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Zaplanowano też wykład o kinie koreańskim i spotkania z przedstawicielami Ambasady Japońskiej w Polsce.

- Bezpośrednie spotkania z dyplomatami, ekspertami są dla młodzieży szansą na poszerzenie ich zainteresowań, ale też bezpośredni kontakt z ludźmi, których się zna z gazet. O dyplomatach mamy wyobrażenie jako o niedostępnych ludziach. No i wreszcie przyjazd dyplomatów do Białegostoku to takie nasze otwarcie na świat. Przyjeżdża tutaj wielki świat - mówi prof. Joanna Sadowska z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB.

- Staramy się pokazywać, że szkoła to nie tylko lekcje. Chcemy, by nasi uczniowie rozwijali się wszechstronnie, by doskonalili umiejętności w zakresie wystąpień publicznych, negocjacji, kierowania zespołem. Na pewno każdy uczeń znajdzie coś dla siebie - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor II LO. I zaprasza uczniów z innych szkół na Festiwal.

Jubileusz stulecia II LO w Białymstoku w operze przy Odeskiej

II LO w Białymstoku obchodzi sto lat istnienia. Wielki jubil...

Tak się bawili uczniowie II LO.

Studniówka 2020. II Liceum Ogólnokształcące. Na imprezę prz...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny