Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-portmonetka za 14 mln zł już działa

Aneta Boruch
działa już od środy
działa już od środy Anatol Chomicz
Nowa funkcja e-karty już działa. Wystarczy wpłacić pieniądze za bilet okresowy przelewem i można go kupić w autobusowym kasowniku. Trzeba jednak poczekać, aż dotrą na konto Białostockiej Komunikacji Miejskiej. W środę ruszyła ostatnia już funkcja elektronicznej karty miejskiej w Białymstoku.

14 mln zł - tyle kosztowało wprowadzenie elektronicznej portmonetki w Białymstoku

Dzięki tej możliwości w każdym autobusie będzie można kupić bilet okresowy - mówi Bogusław Prokop, dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej. - Zarówno imienny, jak i na okaziciela.

Aby było to możliwe, najpierw trzeba wykonać kilka niezbędnych kroków. Po pierwsze, na stronie www.ekarta.bialystok.pl logujemy się do serwisu. Wpisujemy numer naszej karty i PESEL. Po czym wybieramy bilet, którego potrzebujemy i potwierdzamy zamówienie. Kolejny krok to wpisanie kodu transakcji w tytule przelewu i wysłanie pieniędzy. Potem jednak trzeba poczekać, aż pieniądze trafią na rachunek bankowy BKM. A może to potrwać nawet dwa dni. System poinformuje użytkownika, że transakcja została opłacona.Dopiero wtedy po wejściu do autobusu możemy kupić interesujący nas bilet.
Wprowadzenie tego rozwiązania spowodowało, że teraz w Białymstoku można kupić bilet na miejski autobus na cztery różne sposoby.
Karta elektroniczna umożliwia nabycie 30 rodzajów biletów. Po drugie można to zrobić przy pomocy telefonu komórkowego - do tej pory sprzedano w ten sposób około 25 tysięcy biletów. Od niedawna podróż można też opłacić u kierowcy autobusu. I nadal funkcjonują też tradycyjne bilety papierowe.
Uruchomienie płacenia przelewem za bilety okresowe to na razie ostatnia funkcja, zaplanowana w ramach wprowadzania Białostockiej Karty Miejskiej. Niedawno, bo 12 grudnia zaczęła działać elektroniczna portmonetka.

To nie znaczy, że z czasem plastikowy bilet nie będzie miał więcej funkcji. - Myślę, że w przyszłym roku poszukamy jeszcze innych zastosowań dla karty - mówi Bogusław Prokop.

W sumie e-bilet ma już obecnie 75 tysięcy pasażerów BKM. A 10 tysięcy jeszcze czeka na odebranie. Wynika z tego, że co czwarty mieszkaniec ma kartę miejską.

Działają 23 punkty sprzedaży i doładowań biletów. Uruchomiono też 50 punktów doładowań elektronicznej portmonetki. Dziennie w ten sposób doładowywana jest kwota 600-800 złotych.

Od rudnia działa też usługa wirtualnego monitora. Po wejściu na stronę: przystanki.bialystok.pl i wybraniu tego, który nas interesuje, wyświetli się strona, na której pokazane są rzeczywiste odjazdy autobusów. Z uwzględnieniem opóźnień spowodowanych remontami dróg, korkami czy awariami pojazdów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny