Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dziedzictwo Kulturowe w Gminie Boćki" - podsumowanie projektu

Janusz Bakunowicz
Drużyna z Wyszek okazała się zwycięską w kategorii "smak”. Zwolenników domowych wędlin trudno było odciągnąć od ich smaakowicie wyglądającego stoiska
Drużyna z Wyszek okazała się zwycięską w kategorii "smak”. Zwolenników domowych wędlin trudno było odciągnąć od ich smaakowicie wyglądającego stoiska Fot. Janusz Bakunowicz
Gmina Boćki jako wnioskodawca projektu "Dziedzictwo Kulturowe w Gminie Boćki - reorientacja zawodowa i nowe miejsca pracy dla osób odchodzących z rolnictwa" stała się jedynym podmiotem realizującym projekt z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego. Poza gminą Boćki szkolenia odbywały się także w Ciechanowcu, Kolnie, Szypliszkach, Raczkach, Jeziorkach, Wyszkach.

Projekt skierowany był do rolników i domowników planujących odejście z rolnictwa i oferował usługę reorientacji zawodowej, przygotowującą beneficjentów do zdobycia nowego zatrudnienia i wykonywania nowego zawodu poza rolnictwem. Podczas trwania projektu można było nauczyć się takich zawodów jak blacharz-dekarz, kucharz, krawiec czy zdun.

Nabyli nowe umiejętności

- Projekt ten przyniósł uczestnikom trwałe korzyści - mówi Barbara Szpalerska, doradca zawodowy. - Widoczne efekty to pokryty dach, uszyte stroje, wykonane potrawy czy wybudowany piec. Ale najważniejsza była zmiana świadomości dotycząca zwiększenia swoich szans na rynku pracy, pozwalająca nabyć nowe umiejętności. Szkolenia zaowocowały również nabyciem nowych kontaktów, większą integracją środowiska lokalnego, a także była to dobra promocja regionu czy gminy.

W ramach doradztwa zawodowego instruktorzy mogli określić preferencje zawodowe uczestników, przedstawić ich mocne strony, nauczyć planowania kariery, pokazać, w jakich instytucjach mogą szukać pomocy.

- Mamy nadzieję, że zaowocuje to większą aktywnością na rynku pracy, a może nawet praca na własny rachunek - dodaje Barbara Szpalerska.

Piknik przed plebanią

W ubiegłym tygodniu na placu przed plebanią odbyło się podsumowanie i zakończenie projektu. Podsumowanie było zorganizowane w konwencji pikniku. Uczestniczyło w nim około 300 osób z całego województwa. Spotkanie rozpoczął występ zespołu Klekociaki, gospodarzy imprezy.

Chleb ze schabowym

Ciekawym elementem programu był konkurs kulinarny pt. "Kucharz regionalny". W kategorii "smak" zwycięska okazała się drużyna z Wyszek, która przygotowała tradycyjne wędliny. Za wygląd nagrodzono również oryginalnego sękacza z Szypliszek. Chleb z tejże miejscowości uzyskał nagrodę, za najbardziej oryginalną recepturę. Oryginalność przepisu chleb z Szypliszek zawdzięcza zapieczonemu wewnątrz schabu.

Nie bez nagrody pozostali i gospodarze pikniku. Pięknie przybrany boćkowski szczupak w galarecie otrzymał nagrodę w kategorii "potrawa przyjazna zdrowiu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny