Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusyjny Klub Filmowy w Społecznym Liceum STO

(adek)
Dyskusyjny Klub Filmowy w Społecznym Liceum STO
Dyskusyjny Klub Filmowy w Społecznym Liceum STO Społeczne Liceum STO w Białymstoku
Woody Allen, Bergman, Fellini, ale też ambitne kino historyczne - w Społecznym Liceum STO przy Fabrycznej rusza szkolny DKF i zajęcia z filmu historycznego. To pomysł szkoły na uatrakcyjnienie programu nauczania i rozwijanie zainteresowań młodzieży.

- Pomysł utworzenia Dyskusyjnego Klubu Filmowego pojawił się w związku z zapotrzebowaniem młodych ludzi na zajęcia, podczas których omawia się wybitne i ważne dzieła polskiej i światowej kinematografii, poznaje arkana sztuki filmowej, dyskutuje o wartościach artystycznych i ideowych dzieł - mówi Marta Białobrzeska, polonistka w SLO STO i opiekunka klubu.

Spotkania DKF-u będą odbywały dwa razy w miesiącu, w piątkowe popołudnia.

- Wybór filmów nie jest przypadkowy - zaczynamy od kina gatunków - mówi Marta Białobrzeska. - Na pierwszy ogień bierzemy "Casablancę" - nietypowy melodramat. Następnie przejdziemy do kina autorskiego - takich reżyserów jak, Bergman, Fellini, Linch, Almodovar, Allen, Spielberg, Holland, Benson, Annaud itd. Nie zabraknie również mistrzów Polskiej Szkoły Filmowej - Wajdy i Polańskiego. W planach są też dyskusje nad filmami prezentującymi pewne postawy wobec świata, podejmującymi ważne problemy współczesności -np. "Dług" Krauzego.

O ostatecznym kształcie listy omawianych dzieł zadecydują uczniowie.

- Większość młodych ludzi ogląda filmy bezrefleksyjnie. Sięga przy tym po dzieła "modne", o których się mówi. Zajęcia szkolnego DKF-u pozwolą poznać dobre filmy uznanych reżyserów. Dyskusja z kolei pozwoli na wyodrębnienie ważnych problemów poruszanych w filmach. Ich odbiór stanie się przez to głębszy - uważa Kuba Zadykowicz, licealista.

Jego kolega Damian Woźniak dodaje:

- Nie tylko poznamy dzieła uznanych twórców, dzieła ważne i wybitne, ale nauczymy się w nich dostrzegać wartości artystyczne. Dyskusja o filmach pomoże nam lepiej zrozumieć tę dziedzinę twórczości artystycznej, sprawi, że będziemy otwarci na przesłanie innych dzieł, z którymi się zetkniemy.

Szkoła ma też odrębną propozycję dla uczniów zainteresowanych filmem historycznym - do nich adresowane są zajęcia "Film historyczny - patriotyzm; mit, a rzeczywistość historyczna".

- To pomysł na konfrontację postawy dzisiejszej młodzieży z postawą ich rówieśników z przeszłości - mówi Marek Dawidziuk, historyk i opiekun zajęć.- Chodziło o to, by uczniowie mogli zobaczyć, jak zachowywali się i jakich musieli dokonywać wyborów ich rówieśnicy z przeszłości - głównie z czasów II wojny i okresu komunizmu w PRL-u - jak oni rozumieli patriotyzm i czy wiązał się on z ofiarą z ich strony. To oczywiście punkt wyjścia, bo bardziej kluczowe jest pytanie: jak ja rozumiem patriotyzm, poświęcenie, wierność zobowiązaniom, składanym deklaracjom? Gdzie leży granica między koniecznymi w życiu kompromisami, a zatraceniem siebie i zdradą własnych wartości?

Celem spotkań nie jest dawanie gotowych odpowiedzi, a raczej pokazanie możliwych wyborów i ich konsekwencji.

- Chodzi o to, by uczniom wskazać dobre wzorce, zmusić do zastanowienia się. Po to, by kiedyś w przyszłości mogli dokonywać świadomych wyborów - daje Marek Dawidziuk.

Podczas pierwszych, wtorkowych zajęć uczniowie obejrzeli film "Ja jedna zginę. Inka 1946" - o dziewczynie sanitariuszce z oddziału żołnierzy wyklętych, służącej na Białostocczyźnie i skazanej w 1946 r. na karę śmierci.

- Chciałem obejrzeć film, by lepiej poznać życie tej bohaterki - mówi Wojtek Więckowski. - Wiem, że była odważna, ale jakim była człowiekiem? Czy może być wzorem dla naszego pokolenia, czy tylko pozostanie opowieścią z dawnych lat?

Zajęcia są dobrowolne, a o wyborze filmów decyduje i opiekun, i uczniowie z ciekawymi propozycjami.

- Wiele dzisiejszych filmów nawiązuje w swej treści do realiów historycznych - ocenia Jakub Zadykowicz. - Zdarza się jednak, że informacje w nich zawarte nie zawsze są wiarygodne. Te zajęcia pomogą nam odróżnić prawdę od fałszu i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny