Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzwi sklepów otwarte, a za ogrzewanie płacą mieszkańcy

Fot. Marta Chmielewska
Mimo, że na dworze kilkunastostopniowy mróz, a przechodnie ciepło ubrani, drzwi części  sklepów są gościnnie otwarte
Mimo, że na dworze kilkunastostopniowy mróz, a przechodnie ciepło ubrani, drzwi części sklepów są gościnnie otwarte Fot. Marta Chmielewska
Ogrzewanie poza kontrolą Bez względu na temperaturę, drzwi niektórych sklepów są otwarte. Za uciekające ciepło płacą mieszkańcy.

Mimo, że na dworze kilkunastostopniowy mróz, a przechodnie ciepło ubrani przemykają szybkim krokiem po ulicach, drzwi części sklepów są gościnnie otwarte.

- Pięć stopni czy minus 16, w aptece Cefarmu drzwi są zawsze szeroko otwarte - mówi pan Jarosław, nasz czytelnik. - To szkodliwe dla środowiska, a po drugie, ciekawe, kto płaci za ogrzewanie?

Lokal ten należy do tzw. zasobów komunalnych i w pomieszczeniach apteki podobnie (jak w całym bloku) nie ma podzielników ciepła. Teoretycznie więc wszyscy mieszkańcy płacą za ogrzewanie apteki przy ulicy 3 Maja.

- Co prawda nie ma tam jeszcze podzielników, ale najemcy lokali użytkowych płacą zdecydowanie więcej za ogrzewanie. Ich opłata to około dziewięć złotych za metr kwadratowy powierzchni - wyjaśnia administrator budynku Anatol Łapiński, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Hajnówce.

Pracujące w aptece farmaceutki wyjaśniły nam, że podczas zakładania klimatyzacji tak dokładnie uszczelniono ich pomieszczenia, że nie są w stanie wywietrzyć apteki. Tymczasem każdego dnia przychodzi tam bardzo wielu klientów.

- Przychodzi do nas tyle osób, że gdybyśmy nie otwierały drzwi panowałby straszny zaduch - mówi jedna z pracownic. - Mamy jednak drugie drzwi, które są szczelne i do wymiany powietrza dochodzi jedynie wtedy, gdy ktoś wchodzi i wychodzi. Tak jak w innych sklepach gdzie są pojedyncze drzwi.

Podobnie jest po drugiej stronie ulicy: tu niemal zawsze otwarte są drzwi do sklepu z zabawkami. W lokalu tym jest, co prawda, przedsionek, ale nie ma szczelnych drzwi. I podobnie jak w aptece, nie ma podzielników.

- Niestety, trzeba tu przerobić instalację aby firma zechciała założyć podzielniki - mówi Mirosław Mordań, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, do której należą budynki z lokalami usługowymi. - Taki remont instalacji planowany jest w tym roku, ale na razie właściciele tego sklepu rozliczani są według ryczałtu, czyli płacą około dziewięć złotych za metr kwadratowy powierzchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny