Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre prognozy dla producentów mleka

Barbara Kociakowska [email protected]
Dobre prognozy dla producentów mlekaProducenci mleka mogą spać spokojnie – w najbliższych miesiącach ceny w skupie mogą rosnąć
Dobre prognozy dla producentów mlekaProducenci mleka mogą spać spokojnie – w najbliższych miesiącach ceny w skupie mogą rosnąć Archiwum
W lipcu średnia cena mleka w kraju wynosiła już prawie 1,30 zł za litr. I, co ważne, powinna nadal rosnąć.

Jak zauważa Marta Skrzypczak, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej, ceny mleka powoli zbliżają się do rekordowego poziomu. Rekordową cenę odnotowano w grudniu 2007 r. Było 1,32 zł/l.
Co ciekawe, w tym roku ceny mleka w skupie wzrastały w okresie, kiedy co roku zazwyczaj spadają – w czerwcu, lipcu. Zazwyczaj w tych miesiącach odnotowuje się tzw. sezonowe spadki cen – związane z wyższą produkcją. Ceny zaczynają wracać do normy w IV kwartale.

Ceny mleka zaczęły rosnąć  dużo wcześniej. Według danych GUS w II kwartale tego roku za hektolitr surowca mleczarnie płaciły przeciętnie 126,5 zł, tj. więcej o prawie 2 proc. wobec I kwartału i o ponad 8 proc. w stosunku do analogicznego okresu minionego roku.

Dobrze dzięki eksportowi
– Do wzrostu cen mleka przyczynia się dość wysoki eksport – zauważa Marta Skrzypczak.
Dlatego też w dobrej sytuacji są mleczarnie wytwarzające m.in. półprodukty (np. mleko w proszku), które są dobrym towarem eksportowym. W gorszej sytuacji są te spółdzielnie, które specjalizują się m.in. w produkcji galanterii mleczarskiej. Są to produkty sprzedawane na rynku krajowym, trudno jest je eksportować.

Sytuacja na rynku mleka spowodowana jest też ograniczeniami po stronie produkcji. Przekroczyliśmy kwotę mleczną. Mamy już niewielkie możliwości, by zwiększyć produkcję mleka. Z drugiej strony pojawiają się też obawy dotyczące dalszej wymiany handlowej z Rosją. Kraj ten po wykryciu nieprawidłowości zagroził wstrzymaniem eksportu polskiego nabiału.

Na rynek rosyjski w pierwszym półroczu tego roku trafiło  7,5 proc. eksportowanych artykułów (w ujęciu wartościowym). W minionym roku eksport w tym kierunku stanowił 5 proc. Głównym odbiorcą polskich produktów mleczarskich od lat są kraje Unii Europejskiej. Rosja wyrasta natomiast na liczącego się odbiorcę serów twardych – ma 14 proc. udziału w ich eksporcie.

Będzie dobrze
W tym roku eksporterom sprzyjał też słaby złoty. I w tej kwestii na razie wiele nie powinno się zmienić.
– Do końca roku powinien utrzymywać się na podobnym poziomie – ocenia Marta Skrzypczak. – A zatem dodatkowo stymulować sprzedaż artykułów mleczarskich za granicę, poprawiać naszą konkurencyjność.

Dlatego też ceny mleka w skupie rosną i zgodnie z szacunkami analityków BGŻ, w tym roku powinny nadal rosnąć.
– Jeśli w przyszłym roku będą miały miejsce obniżki cen mleka w skupie, to będą one niewielkie – ocenia Marta Skrzypczak. – Sytuacja producentów mleka będzie dobra.
Dodaje ona, że nie bez znaczenia jest fakt, że powinny spadać koszty produkcji. W tym roku znacznie tańsze są zboża, co przekłada się na koszty paszy. 

Ważne
Według prognoz analityków BGŻ, ceny mleka w czwartym kwartale tego roku powinny kształtować się na poziomie 130-133,7 zł/hl. Natomiast w pierwszym kwartale 2014 r. powinny wynosić 125,5-131,8 zł/hl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny