MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do białostockiego ogrodu pałacu Branickich wróciły kubełki z KFC

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Do ogrodu Branickich wróciły już kolorowe donice
Do ogrodu Branickich wróciły już kolorowe donice Rafał Rudnicki / Facebook
Donice pojawiają się w ogrodzie Branickich od 2020 roku. Wtedy po raz pierwszy białostoczanie i turyści zobaczyli drewniane donice, malowane w biało-czerwone pasy. Wtedy też internauci okrzyknęli donice… kubełkami z KFC.

- Już są nasze, wyjątkowe donice. Oczywiście w ogrodach Pałacu Branickich – napisał na swoim facebooku wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Donice w ogrodzie Branickich. Powrót do baroku

Tymczasem donice zostały wykonane na bazie zaleceń ówczesnego podlaskiego konserwatora zabytków oraz opinii księdza Jana Niecieckiego, historyka sztuki, specjalisty od Branickich.

– Kolorowe kubły są nowym, zaskakującym elementem, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do intensywnych kolorów w zabytkach. Wciąż jesteśmy w estetyce XIX wieku, która sprowadzała się do bieli i złoceń. Dziś już wiemy, że dawne, barokowe zabytki, w tym ogrody, były bardzo kolorowe. Różne elementy, nie tylko donice, były malowane w kolory herbowe właściciela danej miejscowości czy parku. Przywracanie koloru elementom barokowych ogrodów stało się już normą w Polsce i Europie – mówił wtedy Nieciecki.

Kolory kubłów odnoszą się do barw herbowych Jana Klemensa Branickiego. Tym samym kolorystyka donic stanowi kontynuację barw herbu z tympanonu pałacu.

Ogród Branickich w kolorach z epoki

Miasto wyjaśniało, że podczas odtwarzania barokowego salonu ogrodowego Branickich przyjęto zasadę, by jak najwierniej przywrócić formę i kolorystykę ogrodu z czasów hetmana Jana Klemensa.

Kubły z roślinami na zimę wyjeżdżają z ogrodów do oranżerii. Do rezydencji Branickich wracają na sezon letni. Podobne kubły rośliny można spotkać w barokowych ogrodach całej Europy. Wykonane są z drewnianych klepek i obite żelaznymi obręczami z uchwytami umożliwiającymi przenoszenie. Za każdym razem malowane są w barwy kojarzone z właścicielami rezydencji. W Polsce podobne ozdoby można zobaczyć:

  • w Wilanowie,

  • przy Zamku Królewskim w Warszawie

  • w Łazienkach Królewskich.

Po pierwszym sezonie, kiedy kubły były zaskoczeniem, a zdjęcia z Białegostoku wypełniały internet, opatrzyły się. Dziś już nie są niczym zadziwiającym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny