Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Sztuki Współczesnej 2019. Komuna Warszawa, Siksa, Stary Teatr w Krakowie (zdjęcia)

(dor), mat. promocyjne
Pan Jacek, Lublin, 2017
Pan Jacek, Lublin, 2017 Maurycy Gomulicki
Komuna Warszawa, Siksa, Stary Teatr w Krakowie zaprezentują się podczas Dni Sztuki Współczesnej 2019 w Białymstoku.

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na 34. Dni Sztuki Współczesnej, które odbędą się w terminie 20-26 maja 2019 i przedstawia pierwszych Artystów!

Mając na uwadze trendy rozwijające się w ostatnich latach na świecie, w tym także w Polsce: rozpad wartości i upadek tzw. ludzkiej przyzwoitości, dominację człowieka nad przyrodą, ignorancję i brak szacunku dla zwierząt, ograniczanie wolności i swobód, przy jednoczesnym narastaniu niepokojów i tryumfie populizmu – prezentujemy najnowszą, 34. edycję Dni Sztuki Współczesnej. Edycję, której wspólnymi mianownikami są niepokój, ferment, niezgoda i opór. Podczas tygodnia wypełnionego teatrem, muzyką, sztuką wizualną, performansem, kinem, literaturą i wymianą myśli, zaprezentujemy wydarzenia i artystów, którzy w swojej twórczości komentują to, o czym wielu woli milczeć, konfrontują się z tym, od czego wielu ucieka. Tych, którzy unikają prostych odpowiedzi, podejmują debatę, obnażają głupotę, wytrącają z równowagi, widzą więcej. Tych, którzy odnoszą się do niepokojów, filtrując je przez własną wrażliwość – niezależnie od tego, czy myślimy o fermencie wartości, wrzeniu w skali makro, czy też niepokoju intymnym.

„Jak, do diabła możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?” – zapytają twórcy w czasie DSW.

Tegoroczny festiwal zainauguruje wystawa zdjęć Maurycego Gomulickiego „Dziary”.
Projekt „Dziary” poświęcony jest dokumentacji prymitywnego tatuażu, wykonywanego w więzieniach, hufcach pracy i wojsku na przestrzeni lat 50.–80. XX wieku.
Od 2007 roku Maurycy Gomulicki wykonał tysiące zdjęć dokumentujących ten znikający fenomen. Współczesny tatuaż jest dziś sztuką bardzo powszechną, wyrafinowaną i egalitarną, celem „Dziar” jest przypomnienie jego korzeni.
Termin: 20 maja, godz. 18.30, foyer kina Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przyjedzie do Białegostoku ze spektaklem „Głód” w reżyserii Anety Groszyńskiej.
Inspirowany głośną książką Martína Caparrósa spektakl opowiada o ludziach, którzy nie mają co jeść oraz o tych, którzy mogą jeść wszystko, na co mają ochotę. I o tym, że to nie są niezależne zjawiska.
Termin: 26 maja, godz. 18.00, sala Forum, ul. Legionowa 5, bilet 30 zł

Po raz drugi na Dniach Sztuki Współczesnej gościć będzie Komuna//Warszawa. W tym roku przedstawi spektakl „Nigdy więcej wojny” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Sięgnie w nim do wspomnienia osoby, która przeżyła wojnę i nieustannie ją rozpamiętuje, przejmie to wspomnienie i odpowie na nie zgodnie ze swoimi potrzebami i potrzebami współczesności. Piątka performerów stworzy kompozycję, w której „wojna” nabierze nowych znaczeń.
Termin: 26 maja, godz. 15.30, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Wydział Sztuki Lalkarskiej, ul. Sienkiewicza 14, bilet 30 zł

Zobacz też: Dni Sztuki Współczesnej 2018. Komuna Warszawa Cezary idzie na wojnę w UCK

Teatr Animacji w Poznaniu zaprezentuje spektakl „ZA-Polska” (reż. Agata Biziuk), opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania Życia Za Polskę. Tytuł odnosi się bardziej do idei twórczości Marii Janowskiej, niż do jej życiorysu czy konkretnego dzieła. Za pseudonimem „Gabriela Zapolska” kryła się autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale także celna obserwatorka życia społecznego. Tytuł celuje w te jej obserwacje i diagnozy (m.in. słynną dulszczyznę), ale także w idee napędzające nasz patriotyzm, nasze kompleksy, mity i samobójcze zrywy.
Termin: 22 maja, godz. 20.00, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Wydział Sztuki Lalkarskiej, ul. Sienkiewicza 14, bilet 30 zł

W programie DSW znalazł się także specjalny pokaz głośnego filmu „Siedzący słoń” – laureata nagrody publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty. To nie tylko mocna, szczera do bólu diagnoza współczesnych Chin, lecz także jeden z najbardziej poruszających obrazów straconej młodości. Film jest debiutem chińskiego reżysera Hu Bo, który odebrał sobie życie w 2017 roku, cztery miesiące przed światową premierą filmu na Berlinale, gdzie zachwycił krytyków, zdobył Nagrodę FIPRESCI i Nagrodę Specjalną.
Termin: 23 maja, godz. 18.00, Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet 20 zł

Zapraszamy także na wieczór z duetem SIKSA, czyli performance/koncert, pokaz filmu „SIKSA. Stabat Mater Dolorosa” oraz spotkanie.
SIKSA to „ostatnia przedstawicielka przyszłego zwrotu choreograficznego w stylu punk. Bunt na zamówienie bez organizowania przetargów & clickbaitowa kontrowersja. Piosenkarka estradowa o dwóch głowach, śmiertelna powaga o kwadratowych figurach basu”, zaś gatunek muzyczny, jaki uprawia, to „danger/discomfort bass grrrl punk”!
Termin: 24 maja, godz. 20.30, Klub Fama, ul. Legionowa 5, bilet 20 zł

Interesująco zapowiada się panel dyskusyjny „Wolność i cenzura w czasach postprawdy”!
O swoich doświadczeniach i przemyśleniach rozmawiać będą aktywnie działający w sferze kultury Edwin Bendyk (kultura cyfrowa, publicystyka), Alex Freiheit (duet punkowy Siksa, performans), ks. Wojciech Lemański (religia, historia), Anda Rottenberg (sztuka, literatura), Tomasz Sikora (muzyka, animacja kultury), Joanna Wichowska (teatr) i Serhij Żadan (literatura). Dyskusję moderować będzie Anna Łazar.
Termin: 26 maja, godz. 12.00, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny

W ramach muzycznej odsłony festiwalu usłyszymy zespoły Polo (Wielka Brytania) i Sonar (Polska).
Polo wywodzi się z Leeds, gra pop zabarwiony R’n’B. W 2018 roku grupa odbyła swoją, jak dotąd największą i zakończoną największym sukcesem, trasę koncertową i wszystko wskazuje na to, że rok 2019 zdecydowanie będzie należał do niej.

Sonar tworzą producent Łukasz Stachurko (ex Rysy), wokalistka Lena Osińska, pianista Artur Bogusławski i perkusista Rafał Dutkiewicz. Na swoim koncie mają dwa świetnie przyjęte albumy „Pętle” (2016) i „Torino” (2018), na których prezentują swoją wizję elektroakustycznej muzyki współczesnej z pogranicza popu i awangardy, charakteryzującej się klubową pulsacją, analogowym brzmieniem i wyjątkową emocjonalnością.

Więcej informacji na stronie bok.bialystok.pl

Bilety na wszystkie opisane wydarzenia – już w sprzedaży w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie bilety.bok.bialystok.pl.

Do 30 kwietnia, pod adresem [email protected] Białostocki Ośrodek Kultury czeka na zgłoszenia wolontariuszy.

Dni Sztuki Współczesnej

Organizowany od 1985 roku festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Przez ponad trzy dekady lat festiwal gościł mnóstwo artystów z Polski i całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny