Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku. Zobaczcie kto przyszedł

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku
Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku to już tradycja. W Hotelu Branicki z ambasadorem Republiki Chorwacji potkali się m.in. posłowie, konsulowie honorowi, władze województwa podlaskiego oraz Białegostoku. Nie zabrakło też przedstawicieli sił zbrojnych.

Spis treści

Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku

- Dzisiejsze spotkanie to nie tylko celebracja naszego święta, ale również święta chorwackiego oraz współpracy polsko-chorwackiej - powiedział Wojciech Strzałkowski, konsul honorowy Republiki Chorwacji. - To też okazja do nawiązania relacji koleżeńskich, przyjaźni i znajomości.

W czwartek (1.06.2023) w Hotelu Branicki w Białymstoku odbyły się Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji.

- Obchodzimy dziesięciolecie przystąpienia do Unii Europejskiej, w tym roku do strefy Schengen i do strefy euro. Dla nas znaczy to spełnienie praktycznie wszystkich celów strategicznych. A startowaliśmy z punktu, w którym dzisiaj jest nasz sąsiad Ukraina. Pragnę podkreślić, że nie ma nikogo, kto byłby pod takim wrażeniem tego co robi Polska dla Ukrainy. A szczególnie co robi Polska dla tych najbardziej zagrożonych. Co robi dla kobiet, dla dzieci i wszystkich zagrożonych. Wszyscy jesteśmy wokół tego zaangażowani. Mowa o obronie określonych wartości. Swojej suwerenności i wolności bronią nas wszystkich. Chorwacja jest małym krajem. Dziesięć razy mniejsza niż Polska. Ale mamy wielkie serce i uczestniczymy we wszystkim - powiedział Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce.

Polska i Chorwacja przeciw imperializmowi rosyjskiemu

- Dzisiaj w Europie jako członkowie NATO i Unii Europejskiej także strefy Schengen od niedawno dla Chorwacji mamy wspólne wartości i wspólne cele. Rzeczywiście Polska jako bezpośredni sąsiad Ukrainy i kraj, który doświadczył w swojej historii imperializmu rosyjskiego niejednokrotnie. Wiedziała, że od pierwszych dni trzeba zaangażować się w pomoc dla zaatakowanej Ukrainy, bo ona walczy za wolność swoją i naszą, tak jak Polska walczyła wielokrotnie w naszych dziejach za wolność waszą i naszą. Dzisiaj robi to Ukraina i w związku z tym nasze wspólne wsparcie w ramach Unii Europejskiej w ramach NATO, w ramach tych struktur, które służą wartościom wolności, samostanowienia narodów, jest naprawdę sprawą pierwszej wagi. Polska to zaczęła, ale inni poszli za nami i dzisiaj działamy razem. To jest bardzo ważne. To jest potrzebne, żeby zatrzymać rosyjski neoimperializm i próbę odbudowy sowieckiego czy rosyjskiego imperium - powiedział poseł Jarosław Zieliński.

- Dziś obchodzimy również Dzień Dziecka w wymiarze międzynarodowym. Wszyscy czujemy się dziećmi własnych ojczyzn. Myślę że wspólna obecność w NATO i Unii Europejskiej będzie nam służyła, abyśmy mogli naszą suwerenną umacniać.

Wojewoda dodał, że powinniśmy nadal zacieśniać związki polsko-chorwackie w ramach Traktatu Północnoatlantyckiego.

Polscy i chorwaccy żołnierze prowadzą wspólne ćwiczenia

Płk Paweł Lachowski dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego nawiązał do obecności chorwackich żołnierzy: - Wojska chorwackie już od wielu lat są z nami, wspólnie ćwiczymy, wspólnie się szkolimy, wspólnie wymieniamy myśl taktyczną, operacyjną i strategiczną. Szanowny panie ambasadorze szanowni panowie oficerowie, podoficerowie, żołnierze w imieniu Wojska Polskiego i w imieniu 18. Pułku Rozpoznawczego bardzo dziękuję i liczę na więcej.

Na spotkanie przybyli m.in.:

  • ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević,
  • poseł Krzysztof Truskolaski,
  • poseł Robert Tyszkiewicz,
  • poseł Jarosław Zieliński,
  • wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski,
  • wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska,
  • członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos,
  • prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski,
  • przewodniczący rady miejskiej Białegostoku Łukasz Prokorym,
  • wiceprzewodniczący rady miejskiej w Suwałkach Jacek Niedźwiecki,
  • biskup supraski Andrzej,
  • wikariusz katedry Świętego Mikołaja Mikołaj Podolec,
  • konsul honorowy Republiki Malty Janusz Kazberuk,
  • konsul honorowy Republiki Bułgarii Witold Karczewski,
  • konsul honorowy Republiki Litwy Tomasz Kurciński,
  • konsul honorowy Republiki Finlandii Andrzej Parafiniuk.

30 maja 1990 roku odbyła się inauguracja pierwszego wielopartyjnego chorwackiego parlamentu, dająca podwaliny pod demokratyczne, niezależne i niepodległe państwo chorwackie - Republikę Chorwacji. W tym dniu społeczność chorwacka obchodzi swoje narodowe święto.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie