Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku. Zobaczcie kto przyszedł

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku
Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku to już tradycja. W Hotelu Branicki z ambasadorem Republiki Chorwacji potkali się m.in. posłowie, konsulowie honorowi, władze województwa podlaskiego oraz Białegostoku. Nie zabrakło też przedstawicieli sił zbrojnych.

Spis treści

Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w Konsulacie Republiki Chorwacji w Białymstoku

- Dzisiejsze spotkanie to nie tylko celebracja naszego święta, ale również święta chorwackiego oraz współpracy polsko-chorwackiej - powiedział Wojciech Strzałkowski, konsul honorowy Republiki Chorwacji. - To też okazja do nawiązania relacji koleżeńskich, przyjaźni i znajomości.

W czwartek (1.06.2023) w Hotelu Branicki w Białymstoku odbyły się Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji.

- Obchodzimy dziesięciolecie przystąpienia do Unii Europejskiej, w tym roku do strefy Schengen i do strefy euro. Dla nas znaczy to spełnienie praktycznie wszystkich celów strategicznych. A startowaliśmy z punktu, w którym dzisiaj jest nasz sąsiad Ukraina. Pragnę podkreślić, że nie ma nikogo, kto byłby pod takim wrażeniem tego co robi Polska dla Ukrainy. A szczególnie co robi Polska dla tych najbardziej zagrożonych. Co robi dla kobiet, dla dzieci i wszystkich zagrożonych. Wszyscy jesteśmy wokół tego zaangażowani. Mowa o obronie określonych wartości. Swojej suwerenności i wolności bronią nas wszystkich. Chorwacja jest małym krajem. Dziesięć razy mniejsza niż Polska. Ale mamy wielkie serce i uczestniczymy we wszystkim - powiedział Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce.

Polska i Chorwacja przeciw imperializmowi rosyjskiemu

- Dzisiaj w Europie jako członkowie NATO i Unii Europejskiej także strefy Schengen od niedawno dla Chorwacji mamy wspólne wartości i wspólne cele. Rzeczywiście Polska jako bezpośredni sąsiad Ukrainy i kraj, który doświadczył w swojej historii imperializmu rosyjskiego niejednokrotnie. Wiedziała, że od pierwszych dni trzeba zaangażować się w pomoc dla zaatakowanej Ukrainy, bo ona walczy za wolność swoją i naszą, tak jak Polska walczyła wielokrotnie w naszych dziejach za wolność waszą i naszą. Dzisiaj robi to Ukraina i w związku z tym nasze wspólne wsparcie w ramach Unii Europejskiej w ramach NATO, w ramach tych struktur, które służą wartościom wolności, samostanowienia narodów, jest naprawdę sprawą pierwszej wagi. Polska to zaczęła, ale inni poszli za nami i dzisiaj działamy razem. To jest bardzo ważne. To jest potrzebne, żeby zatrzymać rosyjski neoimperializm i próbę odbudowy sowieckiego czy rosyjskiego imperium - powiedział poseł Jarosław Zieliński.

- Dziś obchodzimy również Dzień Dziecka w wymiarze międzynarodowym. Wszyscy czujemy się dziećmi własnych ojczyzn. Myślę że wspólna obecność w NATO i Unii Europejskiej będzie nam służyła, abyśmy mogli naszą suwerenną umacniać.

Wojewoda dodał, że powinniśmy nadal zacieśniać związki polsko-chorwackie w ramach Traktatu Północnoatlantyckiego.

Polscy i chorwaccy żołnierze prowadzą wspólne ćwiczenia

Płk Paweł Lachowski dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego nawiązał do obecności chorwackich żołnierzy: - Wojska chorwackie już od wielu lat są z nami, wspólnie ćwiczymy, wspólnie się szkolimy, wspólnie wymieniamy myśl taktyczną, operacyjną i strategiczną. Szanowny panie ambasadorze szanowni panowie oficerowie, podoficerowie, żołnierze w imieniu Wojska Polskiego i w imieniu 18. Pułku Rozpoznawczego bardzo dziękuję i liczę na więcej.

Na spotkanie przybyli m.in.:

  • ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević,
  • poseł Krzysztof Truskolaski,
  • poseł Robert Tyszkiewicz,
  • poseł Jarosław Zieliński,
  • wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski,
  • wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska,
  • członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos,
  • prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski,
  • przewodniczący rady miejskiej Białegostoku Łukasz Prokorym,
  • wiceprzewodniczący rady miejskiej w Suwałkach Jacek Niedźwiecki,
  • biskup supraski Andrzej,
  • wikariusz katedry Świętego Mikołaja Mikołaj Podolec,
  • konsul honorowy Republiki Malty Janusz Kazberuk,
  • konsul honorowy Republiki Bułgarii Witold Karczewski,
  • konsul honorowy Republiki Litwy Tomasz Kurciński,
  • konsul honorowy Republiki Finlandii Andrzej Parafiniuk.

30 maja 1990 roku odbyła się inauguracja pierwszego wielopartyjnego chorwackiego parlamentu, dająca podwaliny pod demokratyczne, niezależne i niepodległe państwo chorwackie - Republikę Chorwacji. W tym dniu społeczność chorwacka obchodzi swoje narodowe święto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny