Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dębowik koło Supraśla. Badania archeologiczne

Julita Januszkiewicz
Są to fragmenty naczyń glinianych ze schyłku okresu neolitu, czyli sprzed czterech tysięcy lat przed naszą erą - mówi Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W kolonii Dębowik koło Supraśla odkryto w sumie około dwa tysiące tzw. zabytków ruchomych.
Są to fragmenty naczyń glinianych ze schyłku okresu neolitu, czyli sprzed czterech tysięcy lat przed naszą erą - mówi Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W kolonii Dębowik koło Supraśla odkryto w sumie około dwa tysiące tzw. zabytków ruchomych. Anatol Chomicz
Fragmenty naczyń glinianych z epoki neolitu, krzemienne narzędzia oraz ślady szałasu sprzed czterech tysięcy lat przed naszą erą odkryto w kolonii Dębowik koło Supraśla.

Dobiegają końca prace archeologiczne w kolonii Dębowik koło Supraśla. To jedno z najciekawszych stanowisk epoki kamienia na Podlasiu. Naukowcom udało się odnaleźć ślady zabudowań z okresu neolitu. Prawdopodobnie około cztery tysiące lat temu istniał tu niewielki obiekt mieszkalny. - Była to zapewne konstrukcja sezonowa o lekkim charakterze przypominająca formą szałas. Jego relikty były dobrze czytelne. Z kolei wejście do szałasu było lekko przegłębione. W tym miejscu znaleźliśmy około 200 fragmentów naczyń zdobionych odciskami stempla. Niewykluczone, że były one wymiatane z wnętrza szałasu - wyjaśnia Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Zanim przedmioty te trafią do muzeum, zostaną zakonserwowane, zinwentaryzowane i opisane. Według naukowców, to ważne odkrycie. Rzadko bowiem udaje się odnaleźć pozostałości tak nietrwałych i starych zabudowań. Dawniej mogła się tutaj znajdować nieduża osada. Świadczą o tym ślady tzw. obiektów gospodarczych towarzyszących osadzie z epoki neolitu, czyli jam, które mogły służyć jako piwniczki. - Jest to przykład miejsca, które było okresowo i zapewne często zasiedlane przez naszych przodków. Społeczności lokalne charakteryzowały się mobilnym trybem życia - wyjaśnia archeolog.

Badania archeologiczne w kolonii Dębowik prowadzone były już rok temu. Naukowcy odkryli wówczas relikty osady neolitycznej pochodzącej z drugiej połowy trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Natrafiono też na pozostałości obozowisk i osiedli z okresu środkowej epoki kamienia - mezolitu, neolitu oraz brązu oraz bogaty zbiór przedmiotów. Archeolodzy natknęli się też na pozostałości grobu ciałopalnego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny