Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowy dowóz na szczepienia. Urząd Marszałkowski i PKS Nova organizują dodatkowy transport

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Autobusy PKS Nova bezpłatnie dowiozą pacjentów na szczepienia.
Autobusy PKS Nova bezpłatnie dowiozą pacjentów na szczepienia. Wojciech Wojtkielewicz
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego organizuje dodatkowy transport do punktów szczepień przeciwko COVID-19 w regionie. To odpowiedź na zgłaszane problemy seniorów z dotarciem do przychodni. Pacjentów będą dowozić autobusy PKS Nova. Transport jest darmowy.

Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, wystosował w poniedziałek (1 lutego) pismo do podmiotów leczniczych zajmujących się realizacją szczepień przeciwko COVID-19 w sprawie dodatkowego wsparcia w zakresie przewozów seniorów na szczepienia.

Dowóz z PKS Nova

Autobusy dowiozą seniorów za darmo, z domu do miejsca, w którym są umówieni na szczepienie przeciwko Covid-19. Odwiozą też ich z powrotem. Usługę ma realizować spółka PKS NOVA.

– Wiemy, że pojawiły się problemy z dowozem seniorów do punktów, w których wykonywane są szczepienia. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego razem ze spółką PKS Nova oferuje możliwość wsparcia przewozu osób do takich miejsc. Z transportu mogą skorzystać osoby uprawnione do szczepienia i zapisane w kalendarzu szczepień u konkretnego świadczeniodawcy, które nie mają możliwości dotarcia do punktu we własnym zakresie – mówi marszałek Artur Kosicki.

Z transportu mogą skorzystać wszystkie grupy wiekowe seniorów, bez ograniczeń. O tym, którzy konkretnie seniorzy będą mogli zostać dowiezieni na szczepienie, zadecydują same punkty szczepień po przeanalizowaniu sytuacji swoich pacjentów.

Co ważne, seniorzy nie mogą zgłaszać zapotrzebowania na transport indywidualnie. Mogą to zrobić jedynie punkty szczepień poprzez zgłoszenie się do koordynatora przewozów w PKS NOVA, pod nr. tel. 667-653-703, w godz. 8-16, co najmniej dwa dni przed terminem szczepienia.

- Pomoc w dowozie pacjentów już działa - zapewnia Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego. - Z informacji przekazanych przez PKS NOVA wynika, że są już pierwsze podmioty zainteresowane tą usługą.

Dowozy organizowane przez samorządy

Również urzędy miast i gmin organizują darmowe dowozy do punktów szczepień. Mogą z nich skorzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne) albo odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami i mają trudności w poruszaniu.

Dodatkowo z transportu mogą skorzystać również osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień. W przypadku takich osób, które mieszkają w gminach miejskich poniżej 100 tys. mieszkańców, gminach miejskowiejskich i wiejskich - nie ma ograniczeń wiekowych. Jednak jeśli takie osoby mieszkają w gminach miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców - wówczas transport możliwy będzie wyłącznie dla tych, którzy ukończyli 70 lat.

Dowóz może być realizowany w formie indywidualnej lub zbiorowej. Informacji na temat możliwości skorzystania z takiego transportu należy poszukiwać w punktach szczepień, do których jesteśmy zapisani lub w urzędach miast i gmin.

Zobacz też:Białystok. Kto może skorzystać z dowozu do punktu szczepień?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny